×
*** Prokurator został wezwany do Rudnej. Na terenie ogródków działkowym najprawdopodobniej znaleziono ciało kobiety. Czynności policyjne trwają ***

Władze Polkowic uczciły pamięć ofiar sowieckiej agresji

Władze Polkowic, kombatanci, sybiracy, członkowie Rodzin Katyńskich i młodzież wspólnie spotkali się pod tablicą upamiętniającą poległych na zesłaniu w latach 1940-1956. W ten sposób oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939r.

17 września 1939r. to dramatyczna data w historii Polski. Po niemal trzech tygodniach od wybuchu II wojny światowej, na terytorium Rzeczypospolitej, od Wschodu wkroczyły oddziały Armii Radzieckiej. Tym samym zadano Polsce drugi cios w plecy. W 83. rocznicę tych wydarzeń, pod pomnikiem Sybiraków w Polkowicach kwiaty i wieńce złożyli samorządowcy i przedstawiciele środowisk patriotycznych.

Uroczystości, które zorganizował burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, zgromadziły m.in. przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń z terenu Polkowic i Głogowa, w tym młodzież z Hufca Pracy w Polkowicach oraz klasy mundurowej Zespołu Szkół. Obecni byli także członkowie Towarzystwa Historycznego Victoria oraz Stowarzyszenia Głogowska Edukacja Kresowa.

– Oddaliśmy hołd setkom tysięcy obywateli polskich, których losy na zawsze napiętnowała sowiecka agresja na Polskę z 17 września 1939 roku. Dziś, w 83. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, złożyliśmy wieńce i kwiaty pod pomnikiem Sybiraków poległych na zesłaniu. Dziękuję wszystkim obecnym, a zwłaszcza panu Jarosławowi Cyrulczykowi, 91-letniemu członkowi polkowickiego Koła Związku Sybiraków, za wspaniale świadectwo, dane w obecności polkowickiej młodzieży – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

W ubiegłym roku na jednej ze ścian polkowickiego Ratusza została uroczyście odsłonięta inna tablica poświęcona Polakom, którym agresja sowiecka odebrała bliskich i ich rodzinne domy, i którzy swój drugi dom znaleźli na ziemi polkowickiej. Inicjatorem powstania tablicy było Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa.

– Musimy pamiętać także o tym, że przez wiele dekad nie można było mówić o agresji na Polskę w 1939 roku, o „ciosie w plecy” zadanej polskiej armii walczącej już z niemieckim najazdem. Tym samym aż do przemian ustrojowych w 1989 roku, nie wolno było wspominać o Sybirakach, o zesłaniach i deportacjach zesłani w głąb Związku Sowieckiego – przypomniał dr Jan Walczak, prezes Stowarzyszenia GEK.

Tablica na polkowickim ratuszu powstała ze środków Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Ale projektów o charakterze patriotycznym, zrealizowanych z budżetu gminy Polkowice w tej kadencji jest więcej. Do największych należy „Miejsce Pamięci Golgota Wschodu”, monument z czterema tablicami: „Kresowiakom”, „Sybirakom”, „Non Omnis Moriar” oraz „Pamięć i Tożsamość”. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 
sybiracy2

Wybrane dla Ciebie

Rocznica agresji ZSRR na Polskę. Odwiedzili sybiraków z gminy Rudna

W sobotę, 17 września, przypada 83. rocznica zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. Z tej okazji w całym kraju odbędą się uroczystości patriotyczne. A już dzisiaj, przedstawiciele władz gminy Rudna, odwiedzili sybiraków, składając im życzenia i wręczając drobne upominki.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dzisiaj przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji, dokładnie o 4.45 hołd ofiarom napaści hitlerowskich na Polskę, oddali przedstawiciele miasta i powiatu lubińskiego.

Kibice Zagłębia Lubin w hołdzie ofiarom Zbrodni Lubińskiej

Co roku z okazji rocznicy Zbrodni Lubińskiej nie mogło zabraknąć kibiców piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin. Nie inaczej było wczoraj podczas uroczystych obchodów z udziałem najwyższych władz państwowych. Fani miedziowego klubu wywiesili transparenty, a po zakończeniu uroczystości, gdy Wzgórze opustoszało, odpalili świetlne race.

Obchody 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej z udziałem władz państwowych

To był niezwykle przejmujący i pełen zadumy dzień dla mieszkańców Lubina. W 40. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, mieszkańcy miasta spotkali się na błoniach, by wspólnie uczcić ofiary sierpnia’82 roku. W uroczystych obchodach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki.

Archiwum Zbrodni. Czas odnaleźć tych, którzy pociągnęli za spust

Instytut Pamięci Narodowej powraca do śledztw w sprawie zbrodni dokonanych w okresie stanu wojennego. Jedno z postępowań dotyczyć będzie ustalenia tożsamości wszystkich milicjantów strzelających do mieszkańców Lubina podczas pokojowej manifestacji z 31 sierpnia 1982 roku.

Po prostu poszedłem manifestować… Lubin’82 Pamiętamy!

Już w najbliższą środę, 31 sierpnia, mieszkańcy Lubina będą obchodzić 40. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. W uroczystych obchodach tych smutnych wydarzeń udział wezmą prezydent RP, Andrzej Duda, marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, ministrowie z Kancelarii Premiera, wojewoda dolnośląski. Rocznicę Zbrodni tradycyjnie upamiętnią także kibice Zagłębia Lubin.

Sport

Przygotuj się solidnie do Biegu Barbórkowego. Dzisiaj kolejny trening

Planujesz start w Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą? Chcesz przygotować się pod fachowym okiem profesjonalistów? Nic bardziej trudnego. Przyjdź dzisiaj do Parku Leśnego w Lubinie i weź udział w kolejnych zajęciach przygotowujących do udziału w Biegu Barbórkowym.