×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Władze Polkowic uczciły pamięć ofiar sowieckiej agresji

Władze Polkowic, kombatanci, sybiracy, członkowie Rodzin Katyńskich i młodzież wspólnie spotkali się pod tablicą upamiętniającą poległych na zesłaniu w latach 1940-1956. W ten sposób oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939r.

17 września 1939r. to dramatyczna data w historii Polski. Po niemal trzech tygodniach od wybuchu II wojny światowej, na terytorium Rzeczypospolitej, od Wschodu wkroczyły oddziały Armii Radzieckiej. Tym samym zadano Polsce drugi cios w plecy. W 83. rocznicę tych wydarzeń, pod pomnikiem Sybiraków w Polkowicach kwiaty i wieńce złożyli samorządowcy i przedstawiciele środowisk patriotycznych.

Uroczystości, które zorganizował burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, zgromadziły m.in. przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń z terenu Polkowic i Głogowa, w tym młodzież z Hufca Pracy w Polkowicach oraz klasy mundurowej Zespołu Szkół. Obecni byli także członkowie Towarzystwa Historycznego Victoria oraz Stowarzyszenia Głogowska Edukacja Kresowa.

– Oddaliśmy hołd setkom tysięcy obywateli polskich, których losy na zawsze napiętnowała sowiecka agresja na Polskę z 17 września 1939 roku. Dziś, w 83. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, złożyliśmy wieńce i kwiaty pod pomnikiem Sybiraków poległych na zesłaniu. Dziękuję wszystkim obecnym, a zwłaszcza panu Jarosławowi Cyrulczykowi, 91-letniemu członkowi polkowickiego Koła Związku Sybiraków, za wspaniale świadectwo, dane w obecności polkowickiej młodzieży – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

W ubiegłym roku na jednej ze ścian polkowickiego Ratusza została uroczyście odsłonięta inna tablica poświęcona Polakom, którym agresja sowiecka odebrała bliskich i ich rodzinne domy, i którzy swój drugi dom znaleźli na ziemi polkowickiej. Inicjatorem powstania tablicy było Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa.

– Musimy pamiętać także o tym, że przez wiele dekad nie można było mówić o agresji na Polskę w 1939 roku, o „ciosie w plecy” zadanej polskiej armii walczącej już z niemieckim najazdem. Tym samym aż do przemian ustrojowych w 1989 roku, nie wolno było wspominać o Sybirakach, o zesłaniach i deportacjach zesłani w głąb Związku Sowieckiego – przypomniał dr Jan Walczak, prezes Stowarzyszenia GEK.

Tablica na polkowickim ratuszu powstała ze środków Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Ale projektów o charakterze patriotycznym, zrealizowanych z budżetu gminy Polkowice w tej kadencji jest więcej. Do największych należy „Miejsce Pamięci Golgota Wschodu”, monument z czterema tablicami: „Kresowiakom”, „Sybirakom”, „Non Omnis Moriar” oraz „Pamięć i Tożsamość”. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 
sybiracy2

Wybrane dla Ciebie

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Lubińskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego uczcili 41. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego. Po Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce złożyli samorządowcy, kombatanci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze.

Rocznica agresji ZSRR na Polskę. Odwiedzili sybiraków z gminy Rudna

W sobotę, 17 września, przypada 83. rocznica zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. Z tej okazji w całym kraju odbędą się uroczystości patriotyczne. A już dzisiaj, przedstawiciele władz gminy Rudna, odwiedzili sybiraków, składając im życzenia i wręczając drobne upominki.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dzisiaj przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji, dokładnie o 4.45 hołd ofiarom napaści hitlerowskich na Polskę, oddali przedstawiciele miasta i powiatu lubińskiego.