×
*** Burmistrz Chocianowa został zatrzymany przez policję po tym jak spowodował kolizję. Był agresywny, ubliżał policjantom i domagał się odstąpienia od dalszych czynności ***

Woda lepszej jakości płynie już nowym wodociągiem. To ważna inwestycja

Władze gminy Rudna oddały do użytku nowy wodociąg łączący miejscowości Brodowice i Chełm. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy obu wiosek będą teraz mogli korzystać z ujęć głębinowych znajdujących się w sołectwie Wysokie. Budowa nowego wodociągu kosztowała ponad 1,2 mln zł, z czego 911 tysięcy gmina pozyskała z puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

To ważna i potrzebna inwestycja dla lokalnej społeczności.

-Ta inwestycja była potrzebna, bo jakość wody z huty była różna, ciśnienie wody z huty też było zmienne – przyznaje radny Jan Kozak, który razem z radnymi Michałem Nagrantem oraz Henrykiem Kowalskim wziął udział w odbiorze inwestycji w imieniu mieszkańców. – Jesteśmy zadowoleni. Teraz będziemy mieć dobrą wodę z Wysokiej – dodaje Henryk Kowalski.

By nitka wodociągu mogła powstać, należało wyłączyć ujęcie wody na terenie Huty „Cedynia” w Orsku i konieczne było podłączenie odbiorców wody do innego źródła. Mieszkańcy obu wsi mogą teraz korzystać z wody z ujęć głębinowych umiejscowionych na terenie sołectwa Wysokie. W ocenie specjalistów, zlokalizowana tam studnia ma bardzo duże zasoby wody o dobrej jakości.

Nowy wodociąg liczy 1700 metrów i łączy Brodowice z Chełmem. W ramach inwestycji wybudowano wodociąg i nową pompownię wody w Orsku. Przy okazji zmodernizowano też istniejącą pompownię w Chełmie. Cała inwestycja pochłonęła ponad 1,2 mln zł, z czego aż 911 tysięcy udało się gminie pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

-Nowy wodociąg zabezpieczy dostawy wody dla mieszkańców Chełma i Orska oraz będzie pełnić funkcję zabezpieczenia przed pożarami – mówi wójt gminy Rudna, Adrian Wołkowski.

To jednak nie koniec inwestycji związanych z tym obszarem.

– W najbliższych planach jest połączenie wodociągowe Nieszczyc z Chobienią, Górzyna z Naroczycami oraz budowa zastępczych studni głębinowych na ujęciach Rynarcice, Mleczno i Gwizdanów. Wystartuje też budowa studni głębinowej dla ujęcia wody w Chobieni – przypomina gospodarz gminy Rudna.

Gmina uprzedza, że w sołectwie Orsk trwają teraz prace polegające na oczyszczeniu rurociągu z żelaza podającego wcześniej wodę z huty. Podczas konserwacji, w kranach może pojawiać się lekko zabarwiona woda. Mieszkańcy są jednak na bieżąco informowani o terminach prowadzonych robót.

 
wodociag1
wodociag2
wodociag3
wodociag4
wodociag5
wodociag6
wodociag7

Wybrane dla Ciebie

Gratulacje i życzenia dla stulatka z Brodowic. Rolnik, pasjonat muzyki

Włodzimierz Oleśniewicz z Brodowic w gminie Rudna świętuje swoje setne urodziny. Z tej okazji dostojnego jubilata odwiedził w domu wójt gminy, Adrian Wołkowski. Gospodarz Rudnej przekazał panu Włodzimierzowi najlepsze życzenia zdrowia w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody dolnośląskiego, Jarosława Obremskiego.

Kierowca seata ratował się ucieczką do rowu, by nie pójść na czołówkę

Sporo szczęścia miał kierowca seata, który uciekał przed czołowym zderzeniem z innym pojazdem. Pojazd wpadł do rowu i poważnie został uszkodzony. 24-latek nie odniósł obrażeń, a kierowca volkswagena, który zmusił go do niebezpiecznego manewru, został ukarany surowym mandatem. 

Nowe wiaty w gminie Rudna

W trzech miejscowościach gminy Rudna powstają właśnie nowe wiaty do wypoczynku i rekreacji. Te drobne inwestycje mają być zakończone wraz z rozpoczęciem tegorocznego sezonu wakacyjnego.

Nowy wóz strażacki dla druhów z OSP w Sobinie

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Polkowice otrzymała pół miliona złotych. Środki zostaną spożytkowane na zakup wozu strażackiego dla OSP w Sobinie. Nowy pojazd zastąpi wysłużony, 24-letni ciężki samochód ratowniczy Jelcz.

Milion złotych dla powiatu polkowickiego

W ramach trzeciego rozdania z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, powiat polkowicki otrzymał nieco ponad milion złotych. Pieniądze zostaną w całości wykorzystane na inwestycje w oświatę.

3 miliony na rozbudowę i modernizację oczyszczalni w Grębocicach

3 miliony złotych – taka kwota trafiła do kasy gminy Grębocice w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wsparcie finansowe przeznaczone było dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię koronawirusa.

Sport

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych.