×
*** 19-letni Bartosz Ż. usłyszał już zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim. To on z broni palnej postrzelił w głowę 44-latka ***

Współczesne wyzwania zarządzania lokalnym samorządem – konferencja

Już jutro, w środę, 15 maja, w siedzibie Uczelni Jana Wyżykowskiego, odbędzie się konferencja naukowa: „Współczesne wyzwania zarządzania samorządem lokalnym – analiza wieloaspektowa”. Wydarzenie ma charakter hybrydowy a celem jest prezentacja wyników badań naukowych oraz dobrych praktyk i dyskusja, które będą dotyczyły przemian społecznych w obszarze zastosowań nowoczesnych działań wspólnot samorządowych w Polsce i na świecie.

Ponadto zamierzeniem konferencji jest stworzenie platformy do dyskusji naukowców i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz liderów społecznych nad czynnikami determinującymi współczesny rozwój społeczno-gospodarczy w różnej skali przestrzennej. Interesująca dla tematyki konferencji może się okazać zarówno perspektywa nauk humanistycznych, społecznych, jak i ścisłych.

Tematyka konferencji obejmuje kilka obszarów. To rozwój samorządów lokalnych: prawo i administracja; samorządy wobec wyzwań współczesnej gospodarki; kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość w lokalnej i regionalnej przestrzeni społeczno-gospodarczej; współczesne wyzwania stojące przed samorządem terytorialnym i administracją publiczną w procesie kształtowania i monitorowania procesów rozwoju społeczno-gospodarczego; zarządzanie ludźmi w samorządach terytorialnych; rozwój przestrzenny w ujęciu lokalnym i regionalnym; diagnoza i rozwiązywanie problemów społecznych; zarządzanie strategiczne; edukacja; promocja i budowa wizerunku samorządu lokalnego; pozycjonowanie produktu samorządów terytorialnych; polityka migracyjna i demografia;
ekologia i zrównoważony rozwój; energooszczędność i OZE; cyfryzacja i rozwój technologiczny.

Zarządzanie finansami oraz pozyskiwanie środków przez samorządy lokalne: finansowanie, ubezpieczenia i controlling finansowy samorządów; środki zewnętrzne i współpraca międzynarodowa; realizacja inwestycji w partnerstwie publiczno – prywatnym.

Zrównoważona mobilność – planowanie i rozwój transportu w samorządach lokalnych: rozwój miast, obszarów funkcjonalnych a Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej- wady i zalety wspólnego planowania; miasta 15 minutowe, Smart City krok po kroku; wykluczenie komunikacyjne – planowanie transportu zbiorowego; kolej, autobus, rower, ruch pieszy; elektromobilność jako jeden z podstawowych aspektów zrównoważonego rozwoju, logistyka miejska, polityka parkingowa jako elementy konieczne do wdrażania w jednostkach samorządowych.

Rola obszarów funkcjonalnych w rozwoju samorządów lokalnych: partycypacja w zarządzaniu samorządem; modele współpracy w ramach obszarów funkcjonalnych – rola lidera, stowarzyszenia.

-Liczymy na obecność przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych i sektorów społecznych – naukowców, doktorantów, studentów, praktyków samorządu lokalnego, przedstawicieli sektora gospodarczego. Nasza konferencja korzysta z różnorodności teorii, badań i metodologii, ale także wiedzy różnych środowisk lokalnych, organizacji obywatelskich i przedstawicieli samorządów. Serdecznie zapraszamy – zachęcają organizatorzy.

Referaty prezentowane w trakcie konferencji, po uzyskaniu pozytywnej oceny recenzentów, zostaną opublikowane w publikacji – wydawnictwo punktowane.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

Międzynarodowa konferencja naukowa w UJW – 15 maja. Szczegóły, tematyka, zapisy.

 

Wybrane dla Ciebie

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]

Posprzątali Kłopotów. Zadbali o swoją miejscowość

Świata to doskonała akcja by spędzić aktywnie czas, pokazać dzieciom właściwe zachowania i zadbać o najbliższa okolicę. I właśnie to zrobili mieszkańcy Kłopotowa w Gminie Lubin.

W sobotę Lubin świętuje razem ze strażakami!

W sobotę mieszkańców Lubina czekają kolejne atrakcje. Na błoniach odbędzie się Festyn Strażacki organizowany przez Państwową Straż Pożarną w Lubinie i Powiat Lubiński. Będzie muzyka, będą konkursy z nagrodami i pokazy. Zobaczycie wozy strażackie i akcje gaszenia płonącego samochodu. 

Plener rzeźbiarski już w ten weekend! Zapraszamy!

Już jutro w parku Leśnym w Lubinie rozpocznie się dwudniowy Plener rzeźbiarski. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w rzeźbieniu to doskonała okazja!

Piotr Cybulski: Służąc gminie, służę też człowiekowi

Rozmowa z Piotrem Cybulskim, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, pasjonatem i miłośnikiem lasów, byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Lubin i były parlamentarzystą zagłębia miedziowego.

Festiwal biegowy BORYRUN już w niedzielę. Zapraszamy do Kliczkowa!

Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, w Dzień Matki zapraszamy na Zamek Kliczków, wokół którego odbędzie się druga edycja festiwalu biegowego BoryRun. Szykuje się naprawdę mega wydarzenie, oby tylko pogoda nie popsuła plany organizatorom.

Na sygnale

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]