×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Wydarzenie inaugurujące Festiwal Letnich Koncertów Organowych

Władze powiatu legnickiego zapraszają wszystkich chętnych na inauguracyjny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 czerwca w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie. Wstęp na wszystkie zaplanowane koncerty jest bezpłatny.

Partnerzy: Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie. Dla gości wystąpią: za organami Filip Presseisen: polski organista, improwizator i pedagog. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dra h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST oraz klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował również w klasie prof. F. Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Stopień doktora zdobył w 2020 r. na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego Poznaniu. Laureat szeregu konkursów: 2015 – I miejsce na Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb w Berlinie, 2016 – nagroda specjalna Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych w ramach Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze, 2017 – I miejsce oraz nagroda specjalna (Puchar Prezydenta Miasta Poznania) na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, 2019 – laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji w Schwäbisch Gmünd (II miejsce, nagroda publiczności). Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Norwegia, Czechy, Węgry, Litwa, USA). Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkowymi organami. Jako improwizator podkłada muzykę do filmów niemych, jako kameralista regularnie współpracuje z Capellą Cracoviensis.

– trąbka Rafał Czemarmazowicz – trębacz, kameralista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie trąbki prof. Igora Cecocho. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi z całej Polski, m. in. NFM we Wrocławiu, NFM Leopoldinum, Sinfoniettą Cracovią, Sinfonią Iuventus, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Vratislavią Trumpet Consort. Od 2012r. jest trębaczem Orkiestry Opery Wrocławskiej.

– trąbka Marcin Król – trębacz, kompozytor, pedagog i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. I. Cecocho. Trębacz solista Orkiestry Opery Wrocławskiej. Współpracował m. in. z NFM we Wrocławiu, NFM Leopoldinum, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Filharmonia Sudecka, Vratislavia Trumpet Consort.

– flugelhorn Grzegorz Krause – trębacz, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, studiował również w Conservatorio Superior de Musica de Murcia w Hiszpanii. Pracował jako trębacz w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus oraz Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Od 2019 jest muzykiem – solistą orkiestry Opery Wrocławskiej. Ponadto współpracuje z innymi zespołami symfonicznymi: m.in. Filharmonią Wrocławską NFM, Sinfonietta Cracovia, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Opolską, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Oprócz działalności orkiestrowej zajmuje się również nauczaniem gry na trąbce oraz produkcją muzyczną.

– puzon Jacek Bałka – puzonista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. T. Kassaka, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Z. Stolarczyka, oraz Kunstuniversitaat w Graz w ramach programu Erasmus. W latach 2010-2013 był puzonistą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Od 2013 solista Orkiestry Opery Wrocławskiej. Współpracuje jako pierwszy puzonista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot.

– puzon basowy Marcin Wołowiec – puzonista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi (I, Culture Orchestra, Sinfonia Iuventus, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Podkarpacka, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Sudecka), big bandami (Big Band Aleksandra Mazura, Alex Band, Bartosz Pernal Orchestra, Nikola Kołodziejczyk Orchestra) i zespołami (Mikromusic, Łąki Łan, Grubson & Sanepid). Brał udział w nagraniu wielu płyt, a jedna z nich (Nikola Kołodziejczyk Orchestra „Chord Nation”) została nagrodzona Fryderykiem. Na stałe związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych i Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

 
koncert inauguracyjny
Filip Presseisen - fot. Michał Szałkiewicz

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.