×
*** 11 samorządów zagłębia miedziowego z dofinansowaniem na zakup samochodów dla OSP *** Spółka KGHM została sponsorem klubu żużlowego - Stali Gorzów ***

Za dwa lata kolej pasażerska powróci do Złotoryi! Umowy podpisane

To wielki dzień dla mieszkańców powiatu złotoryjskiego. W obecności marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek, ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka oraz władz województwa dolnośląskiego, podpisano dziś umowy na reaktywację połączenia kolejowego na odcinku Legnica – Złotoryja – Jerzmanice Zdrój. 

To był bardzo intensywny dzień dla władz województwa dolnośląskiego. Przed południem z wielką pompą ogłoszono powrót kolei na Dworzec Świebodzki, by kilka godzin później spotkać się w Złotoryi i podpisać umowy na reaktywację kolei pasażerskiej ze Złotoryi do Legnicy. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, władze województwa, radni sejmiku, lokalni samorządowcy, przedstawiciele PKP i Kolei Dolnośląskiej.

-To rzeczywiście bardzo dobry dzień dla Dolnego Śląska, dla Złotoryi. Możemy powiedzieć z dumą i pewnością, że Dolny Śląsk przeżywa prawdziwy renesans kolei. Od dawna o to zabiegaliśmy. To samorząd województwa postawił sobie ambitny cel odtwarzania połączeń komunikacyjnych, kolejowych i rzeczywiście konsekwentnie do tego dąży. Dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnego etapu, który ma służyć przede wszystkim mieszkańcom regionu, Dolnego Śląska. Cieszę się, że to tu właśnie w Złotoryi nastąpi powrót do kolei pasażerskich. My z tym wykluczeniem komunikacyjnym walczymy, nie tylko na gruncie rządu, ale także samorządu. Małe miejscowości, jak Złotoryja, są niezwykle urokliwe pod względem turystycznym, gospodarczym, ale czegoś zawsze brakuje – w tym przypadku dogodnego i sprawnego połączenia kolejowego. Teraz to się zmieni dzięki postawie i zaangażowaniu wielu osób i instytucji – powiedziała na uroczystości marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Obecnie istniejąca infrastruktura kolejowa ze Złotoryi do Legnicy wykorzystywana jest przez pociągi towarowe. Składy jadą nie więcej, niż 50 km/h. Modernizacja szlaku pozwoli pociągom pasażerskim na rozwinięcie prędkości co najmniej 80 km/h – maksymalnie 120 km/h. Na odcinku ponad 24 kilometrów wymieniony będzie tor i zmodernizowana sieć trakcyjna. Szacuje się, że pociągi ze Złotoryi do Wrocławia dojadą w czasie 1 godz. 10 min. Podróżni zyskają nowy przystanek – Legnica Zachodnia. Dobrą obsługę zapewnią przebudowane stacje Złotoryja i Jerzmanice-Zdrój.

-Samorząd województwa dolnośląskiego tworzą ludzie odważni. To oni zdecydowali, by we współpracy z PKP PLK i z polskim rządem rewitalizować te linie, na które mieszkańcy czekają od kilkudziesięciu lat. Efekty tej współpracy służą wszystkim i są dzisiaj widoczne gołym okiem. Szkoda, że nie wszystkie samorządy województwa w niektórych częściach kraju są oporne na takie działania i na współpracę. Na szczęście Dolny Śląsk jest przykładem dla innych – mówił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Zrewitalizowana linia ma być gotowa za dwa lata. Inwestycja pochłonie ponad 260 mln zł.

– Dolny Śląsk jest liderem inwestycji w kolej. Samorząd województwa dolnośląskiego realizuje niespotykany w skali Polski projekt przejmowania nieczynnych dotychczas linii kolejowych, aby je zrewitalizować i przywrócić na nich pociągi pasażerskie. Trudno szukać drugiego polskiego regionu, który inwestuje w kolej tak mocno jak nasz region. Oprócz linii, które województwo przejmuje na własność wspieramy również modernizacje linii, które są w posiadaniu PKP PLK. Uczestniczymy również w Programie Kolej Plus, dzięki któremu pociągi wrócą do Bogatyni, Złotoryi i uruchomiony zostanie dla pociągów Dworzec Świebodzki – przypominał marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

W prace projektowe powrotu kolei do Złotoryi, mocno zaangażowany był radny sejmiku Piotr Karwan. Dziś nie ukrywał satysfakcji z tego powodu.

– Mamy to! Rusza przetarg na linię do Złotoryi! Zbyt wiele lat politycy obiecywali kolej do Złotoryi i doprowadzili do tego, że ludzie przestali w to wierzyć. A dziś na złotoryjskim dworcu stanęli Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP oraz Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury – i przekazali, że realizacja przetargu na linię w programie Kolej Plus zostanie wykonana przez PKP PLK! Szczególnie dziękuję pani Marszałek i panu ministrowi, bo przywracają wiarę w to, że w polityce można dotrzymać słowa! W tym roku do Złotoryi dojedzie autobus w żółto-białych barwach Kolei Dolnośląskich, a niedługo ruszą prace na linii kolejowej 316 od Legnicy do Złotoryi (Jerzmanic-Zdrój). Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt parlamentarzystom i radnym wojewódzkim z klubu Prawo i Sprawiedliwość, naszym koalicjantom w sejmiku dolnośląskim. Dziękuję marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu i całemu zarządowi województwa, burmistrzowi Złotoryi oraz pracownikom DSDiK oraz PKP PLK za ich pracę na rzecz przywrócenia kolei do Złotoryi – powiedział Piotr Karwan, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa dolnośląskiego.

Dolny Śląsk w ostatnich latach mocno stawia na kolej. Samorząd województwa przejął od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości 300 km na terenie całego Dolnego Śląska. Przejęte są rewitalizowane, aby przywrócić na nich połączenia pasażerskich.

-Jako samorząd województwa dolnośląskiego chcemy, by z regionalnych połączeń kolejowych mogła skorzystać jak największa liczba mieszkańców. Dzięki programowi Kolej Plus do dolnośląskiej sieci połączeń włączone zostaną między innymi Złotoryja i Bogatynia, które przez wiele lat były na kolejowym marginesie – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Program Kolej Plus realizowany będzie w perspektywie do 2028r. Jego celem jest kolejowe połączenie miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Program zakłada modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych, a także inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.  Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei.

 

Wybrane dla Ciebie

Pięć wariantów kolei w Polkowicach. Wyraź opinię, wypełnij ankietę

Władze gminy Polkowice zachęcają mieszkańców do wyrażenia swojej opinii na temat utworzenia połączenia kolejowego na odcinku Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów. W tym celu można wypełnić specjalną ankietę konsultacyjną.

Próbowali ukraść elementy infrastruktury kolejowej

Chojnowscy policjanci zatrzymali sprawców kradzieży wyposażenia infrastruktury kolejowej na remontowanym odcinku szlaku. Złodziejami okazali się 31 i 34-letni mieszkańcy gminy Chojnów. Wkrótce staną przed sądem. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dotacja na zakup łóżek dla pacjentów z problemem alkoholowym

Gmina Polkowice po raz kolejny wspiera finansowo służbę zdrowia. Tym razem samorząd wyciągnął pomocną dłoń do szpitala psychiatrycznego w Złotoryi przekazując dotację w wysokości ponad 50 tys. zł. Środki zostaną spożytkowane na zakup szpitalnych łóżek.

W Legnickiej PWSZ szkolą maszynistów

Od lat brakuje specjalistów na rynku pracy. Z tym samym problemem borykają się koleje. Maszynistów jest jak na lekarstwo. Dlatego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa chce wyszkolić maszynistów i dyżurnych ruchu. Nabór na kurs już trwa.

Nowoczesne ambulanse dla Chojnowa, Jawora i Złotoryi

Legnicka stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się o cztery nowe karetki. Specjalistyczne ambulanse trafią do podstacji w Chojnowie, Jaworze i Złotoryi. Pojazdy udało się zakupić dzięki wsparciu lokalnych samorządów.

Marszałek Sejmu w Jaworze, Złotoryi i Polkowicach

W sobotę, 26 czerwca, Dolny Śląsk odwiedzi marszałek Sejmu RP. Swoją wizytę Elżbieta Witek rozpocznie w rodzinnym Jaworze. Następnie spotka się z mieszkańcami Złotoryi i na koniec zagości w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku w Polkowicach.