×
*** Druga tura wyborów samorządowych za nami *** Wygrali: Krystian Kosztyła w Ścinawie, Wiesław Wabik w Polkowicach i Maciej Kupaj w Legnicy ***

Zabytkowa lokomotywa wkrótce stanie na bocznicy stacji PKP w Lubinie

Pamiętacie zabytkową lokomotywę parową, którą zakupiło Muzeum Historyczne w Lubinie? Przez ponad trzy lata maszyna była pieczołowicie odrestaurowywana. Zadbano o każdy detal, by przywrócić jej dawny blask. Już wkrótce zobaczymy ją na specjalnie wybudowanej bocznicy na stacji kolejowej w Lubinie.

Odkąd do Lubina powróciła kolej, prezydent Lubina, Robert Raczyński, czynił starania, by sprowadzić do miasta zabytkowy parowóz. Lokomotywa typu Ty2-22 przez ponad 30 lat stała na bocznym torze na Dworcu Świebodzkim. Z końcem lutego 2017r. miasto podpisało umowę z PKP na zakup maszyny.

– Umowa pomiędzy PKP S.A. a gminą miejską Lubin dotyczyła zakupu wagonu kancelaryjno-bagażowo-mieszkalnego znajdującego się na torach bocznicy rozjazdów Dworca Wrocław-Gądów oraz parowozu i tendera parowozu znajdującego się na torach dawnego Dworca Wrocław-Świebodzki – mówił „Rynkowi Kolejowemu” Tomasz Leś ze spółki Polskie Koleje Państwowe S.A.

Zabytkowa lokomotywa kosztowała miasto około 100 tysięcy złotych. Pod koniec marca 2018r. parowóz dotarł transportem kołowym do lokomotywowni spółki Pol-Miedź Trans. Tam przeszedł drobiazgową renowację. Co dokładnie zrobiono?

– Przede wszystkim wymieniliśmy blachy, dołożyliśmy wiele urządzeń, które skradziono lub zniszczono, jak smarownice, części hamulców. Wszystko jest wypiaskowane, wymalowane na nowo. Lokomotywa ma zdolności jezdne, ale w żaden sposób nie próbowaliśmy uruchomić kotła parowego i tego nie będziemy robić, ponieważ koszt przygotowania lokomotywy do jazdy jest pięć razy droższy, niż to, co nas już do tej pory kosztowało. Lokomotywa ma być swego rodzaju pomnikiem Ziem Odzyskanych i pierwszych osadników Lubina – mówi nam Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie.

Renowacja zabytkowego parowozu była nie tylko kosztowna, ale i pracochłonna.

– Pierwszy raz zderzyliśmy się z tak dużym problemem. Wszystko kosztuje, wszystko trwa, zwłaszcza w okresie covidowym. Znalezienie części do niej nie było wcale takie łatwe. Duże brawa dla pracowników spółki Pol-Miedź Trans za pracę, którzy włożyli w renowację tej lokomotywy – dodaje dyrektor Zawadka.

Odnowiona lokomotywa stanie przy stacji kolejowej w Lubinie. Specjalnie w tym celu powstaną dwa nowe, dodatkowe tory, poza obecną infrastrukturą kolejową. Na bocznicy (w miejscu, gdzie istniał Sklep na Peronie) postawione będą jeszcze cztery wagony: dwa, które kilka lat temu przyjechały wraz z lokomotywą i kolejne dwa, które obecnie znajdują się w Parku Leśnym.

– One będą przeszklone w całości. Wszystko jest już właściwie przygotowane, pracujemy jeszcze nad poprawieniem estetyki dwóch wagonów. Lokomotywa wraz z wagonami będzie elementem całej ekspozycji „Pionierzy lubińscy 1945”, ale niewykluczone, że zmodyfikujemy to do roku 1968, czyli pierwszej fazy produkcji KGHM-u. Myślę, że będzie to bardzo ciekawa wystawa poświęcona osadnictwu na Ziemiach Zachodnich. Ekspozycja będzie dostępna przez cały rok, do dwóch wagonów będzie można wejść, dwa kolejne będzie można obejść i przejść przez lokomotywę. Wszystko będzie oświetlone, ogrodzone i monitorowane – wyjaśnia M. Zawadka.

Muzeum liczyło, że całą lokomotywę wraz z wagonami uda się postawić na stacji pod koniec września. Optymistyczny wariant to przed Wszystkimi Świętymi, a realny – bliżej 6 grudnia, w Mikołajki.

Renowacja zabytkowej lokomotywy Ty2-22 pochłonęła ponad pół miliona złotych. Kolejne wydatki, które jeszcze dojdą, to budowa bocznicy i wyposażenie wystawy.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Zabytkowe rowery i historyczny pokaz mody

Kochają historię, a swoją pasją uwielbiają się dzielić z innymi. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rowery Zabytkowe z Zabrza po raz kolejny gościli w Lubinie.

Gmina remontuje zabytkowy kościół w Rynarcicach. Dotacja z Fundacji KGHM

W Rynarcicach trwa remont elewacji zabytkowego kościoła pw. św. Marcina. Zabezpieczona została już ściana szczytowa od strony ołtarza. Kolejny etap prac zakłada całkowite zerwanie drewnianej boazerii. Remont świątyni możliwy jest dzięki pozyskanej dotacji z Fundacji KGHM.

Park, który przyciąga tłumy. Wystawy, które długo pozostają w pamięci

Mimo obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, to był bardzo dobry rok dla Parku Leśnego i Muzeum Historycznego, które wystawia na terenie popularnej strzelnicy liczne wystawy. Dość powiedzieć, że tylko podczas samych wakacji, które dobiegły końca, Park Leśny odwiedziło ponad 126 tysięcy osób. Lepszymi statystykami może pochwalić się tylko Park Wrocławski… też w Lubinie. 

Słowiański TyDzień Dziecka w parku Leśnym (ZDJĘCIA)

W parku Leśnym w Lubinie trwa Słowiański TyDzień Dziecka. Zabawa potrwa do 6 czerwca. Zobaczcie jakie atrakcje na Was czekają!

Mimo pandemii lubińskie muzeum szykuje imprezy

Wiele wskazuje na to, że z powodu pandemii, tegoroczna majówka znów będzie podobna do tej sprzed roku. Zero masowych imprez, koncertów, wydarzeń kulturalnych i sportowych. Tym bardziej warto wspomnieć o imprezie, która na pewno się odbędzie – oczywiście z zachowaniem wszelkich reguł reżimu sanitarnego.

Pomalował spray’em ścianę ratusza. Chciał dodać temu miejscu uroku

Lubińska policja zatrzymała sprawcę zniszczenia elewacji miejskiego ratusza. 50-letni mężczyzna wymalował na ścianie zabytkowego obiektu czerwonym spray’em niezrozumiałe znaki i litery. Miasto wyceniło straty na 3 tys. zł. Wandal usłyszał już zarzuty. Jak tłumaczył – chciał dodać ratuszowi nieco uroku.

Na sygnale

Poznajecie mężczyznę ze zdjęcia? Szuka go policja!

Lubińscy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży wózka platformowego wartości około 1 tys. zł. z marketu budowlanego na terenie miasta. Mężczyzna widoczny na opublikowanym zdjęciu z kamery monitoringu może mieć związek z tą sprawą. Jeśli poznajecie go możecie dać znać policji, która ustala jego tożsamość.

Rozmaitości

Daria Nowak z Sobina została miss województwa dolnośląskiego

Ma 19 lat, uczy się w Technikum Ekonomicznym i właśnie została Miss Województwa Dolnośląskiego A.D. 2024r. Daria Nowak z Sobina, w ścisłym finale pokonała 27 kandydatek a dodatkowo uznano ją za Miss Foto. Tytuł Miss Dolnego Śląska otwiera przed nią teraz drogę do finału konkursu Polskiej Miss 2024, który zaplanowano w grudniu.