Władze Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podsumowały ostatnie lata swojej działalności i funkcjonowania Strefy. Jak przekonywał ustępujący prezes LSSE, Przemysław Bożek, ostatnie lata były historyczne pod względem inwestycyjnym i finansowym.
Jeden z większych sukcesów to funkcjonujący od maja 2023r. proekologiczny zakład koncernu PepsiCo, ponad miliardowa inwestycja, bazująca na technologiach przyszłości, jest realizowana etapami do 2025r. LSSE S.A. nie zwalnia tempa, a plany na przyszłość są duże. Gigantyczna inwestycja firmy Intel na terenach LSSE, nowe parki przemysłowe czy wojskowa jednostka szkoleniowa w Legnicy, to tylko kilka z realizowanych aktualnie przez spółkę projektów. Szczegóły przedstawiono podczas briefingu prasowego w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy.
Zysk brutto Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. na przestrzeni lat 2018-23 znacząco się zwiększył. W 2018r. była to kwota na minusie -3,99 mln zł, a na koniec 2023r. wyniosła 16,84 mln zł. Okres ten to również czas dynamicznego rozkwitu inwestycyjnego LSSE S.A., który ma przełożenie na rozwój gospodarczy całego Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.
-Ostatnie wyniki finansowe Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej są rekordowe. Wspólnie pracujemy nad tym, aby przełożyły się na konkretne inwestycje, kolejne uzbrojone tereny i nowe miejsca pracy. Naszym ogromnym wspólnym sukcesem jest przyciągnięcie giganta technologicznego na Dolny Śląsk. Budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel na terenie tworzonego Parku Przemysłowego Miękinia-Środa Śląska ma być największą inwestycją gospodarczą w wolnej Polsce oraz historii spółki. Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy całego zespołu LSSE – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Podobne nowoczesne parki przemysłowe LSSE buduje również w Głogowie i Lubinie. Łączna powierzchnia przeznaczona na te inwestycje wynosi ponad 1000 ha (Głogów – 330 ha, Lubin – 400 ha, Miękinia-Środa Śląska – 400 ha). W maju 2023r. w Świętem k. Środy Śląskiej na 30-hektarowym terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otwarto fabrykę PepsiCo. To najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład tego koncertu w Europie.
– Zaufanie amerykańskich partnerów jest dla nas niezwykle istotne, ponieważ Amerykanie rozdają karty nie tylko w gospodarce, ale też na poziomie globalnego bezpieczeństwa. Fabryka PepsiCo to przykład inwestycji, która nie wpływa negatywnie na środowisko i działa w oparciu o najnowsze technologie. Gwarantuje również długoterminowe kontrakty dla lokalnych rolników na dostarczanie półproduktów – dodaje Przemysław Bożek.
Kluczowe projekty LSSE to m.in. Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego, mieszczące się w budynku starej poczty w Głogowie. W zasobach Legnickiej Strefy znajdują się grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, które są zlokalizowane na terenach gmin Przemków oraz Złotoryja. Obecnie trwają prace zarówno pod kątem projektowym, jak i pielęgnacyjnym, celem przygotowania ok. 25 ha przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne.
Wspólny projekt LSSE S.A. i dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ma zapewnić dogodne warunki do rozmieszczenia pododdziałów WOT w województwie dolnośląskim. Na terenie Legnicy powstanie hala wykorzystywana na potrzeby stacjonowania i szkolenia batalionu lekkiej piechoty 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Jednym z obszarów, który ma szczególne znaczenie w działaniach podejmowanych przez spółkę jest ochrona środowiska. Kompleksowe podejście Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. do ekologii ma na celu poprawę jakości otoczenia, w którym żyjemy oraz zminimalizowanie zubożenia zasobów naturalnych, na które może oddziaływać m.in. codzienna działalność przedsiębiorstw. W tym roku, przy udziale LSSE S.A., zasadzono już ponad 2000 drzew. Dolnośląski Klaster Edukacyjny zorganizował akcję pt. „Rośnij razem z nami”. W otoczeniu partnerskich szkół zostały posadzone nowe drzewa. Oprócz nasadzeń, przeprowadzono również prelekcje ekologii dla uczniów.
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. jako pierwsza strefa ekonomiczna w Polsce powołała swoją fundację. Fundacja LSSE to głównie wsparcie lokalnych przedsięwzięć, instytucji, stowarzyszeń i organizacji z gmin oraz powiatów z terenu oddziaływania LSSE S.A. Od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie aktywnie wspiera potrzebujących za naszą wschodnią granicą oraz obywateli tego kraju, którzy przyjechali na Dolny Śląsk. Fundacja jest podmiotem, który pozyskuje również środki zewnętrzne, ponieważ zgodnie z założeniami statutowymi, ma wspierać edukację, sport, kulturę, ochronę środowiska czy zdrowia.
Polkowiccy policjanci po 9 latach mogli zamknąć sprawcę włamania do kościoła i kradzieży skarbonek z darami od wiernych. Udało się to dzięki analizie odcisków palców znajdujących się w policyjnej bazie. Jak się okazało, odciski zabezpieczone w kościele udało się dopasować do 32-latka z Lubina.
Warunki do jazdy nie były dziś sprzyjające dla kierowców. Przekonała się o tym kierująca samochodem osobowym jadąca dziś z Polkowic w kierunku Sieroszowic. Na wysokości ulicy Zawilcowej w Polkowicach, straciła panowanie nad autem i wjechała w betonowe ogrodzenie.
Tak się pisze historia. W drugim swoim meczu na europejskich parkietach, szczypiornistki KGHM MKS Zagłębia Lubin pokonały ekipę JDA Bourgogne Dijon Handball 29:27. Przypomnijmy, że wcześniej Miedziowe odprawiły z kwitkiem węgierski Motherson Mosonmagyarovari.
Nie żyje 71-latka. Kobieta zginęła w pożarze mieszkania przy ulicy Mickiewicza. Strażacy szybko ugasili płomienie. Teraz policja będzie ustalać przyczyny pojawienia się ognia.
Głogowscy policjanci poszukują 14-letniego Grzegorza Renkawa. Chłopiec w piątek, około godziny 14:30 wyszedł z domu. Opiekunom powiedział, że idzie do kolegi, ale do tej pory nie wrócił.
Kierowca czarnego Range Rovera wjechał w grupę ludzi na głogowskiej starówce. Do zdarzenia doszło wczoraj, późnym wieczorem. Mundurowi szybko pojawili się na miejscu zdarzenia, ale kierowca zdołał już odjechać. Jest poszukiwany.
Tak się pisze historia. W drugim swoim meczu na europejskich parkietach, szczypiornistki KGHM MKS Zagłębia Lubin pokonały ekipę JDA Bourgogne Dijon Handball 29:27. Przypomnijmy, że wcześniej Miedziowe odprawiły z kwitkiem węgierski Motherson Mosonmagyarovari.
Polkowiccy policjanci po 9 latach mogli zamknąć sprawcę włamania do kościoła i kradzieży skarbonek z darami od wiernych. Udało się to dzięki analizie odcisków palców znajdujących się w policyjnej bazie. Jak się okazało, odciski zabezpieczone w kościele udało się dopasować do 32-latka z Lubina.
Sportowy upadek polkowickiej koszykówki trwa w najlepsze. W kolejny ligowym meczu, zawodniczki prowadzone przez trenera Tomasza Baszaka były jedynie tłem dla ekipy Energi Toruń. Pomarańczowe przegrały 46:111 i spadły na czwarte miejsce w tabeli.