×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Zarząd Legnickiej Strefy podsumował ostatnie lata swojej pracy

Władze Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podsumowały ostatnie lata swojej działalności i funkcjonowania Strefy. Jak przekonywał ustępujący prezes LSSE, Przemysław Bożek, ostatnie lata były historyczne pod względem inwestycyjnym i finansowym.

Jeden z większych sukcesów to funkcjonujący od maja 2023r. proekologiczny zakład koncernu PepsiCo, ponad miliardowa inwestycja, bazująca na technologiach przyszłości, jest realizowana etapami do 2025r. LSSE S.A. nie zwalnia tempa, a plany na przyszłość są duże. Gigantyczna inwestycja firmy Intel na terenach LSSE, nowe parki przemysłowe czy wojskowa jednostka szkoleniowa w Legnicy, to tylko kilka z realizowanych aktualnie przez spółkę projektów. Szczegóły przedstawiono podczas briefingu prasowego w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy.

Zysk brutto Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. na przestrzeni lat 2018-23 znacząco się zwiększył. W 2018r. była to kwota na minusie -3,99 mln zł, a na koniec 2023r. wyniosła 16,84 mln zł. Okres ten to również czas dynamicznego rozkwitu inwestycyjnego LSSE S.A., który ma przełożenie na rozwój gospodarczy całego Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

-Ostatnie wyniki finansowe Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej są rekordowe. Wspólnie pracujemy nad tym, aby przełożyły się na konkretne inwestycje, kolejne uzbrojone tereny i nowe miejsca pracy. Naszym ogromnym wspólnym sukcesem jest przyciągnięcie giganta technologicznego na Dolny Śląsk. Budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel na terenie tworzonego Parku Przemysłowego Miękinia-Środa Śląska ma być największą inwestycją gospodarczą w wolnej Polsce oraz historii spółki. Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy całego zespołu LSSE – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Podobne nowoczesne parki przemysłowe LSSE buduje również w Głogowie i Lubinie. Łączna powierzchnia przeznaczona na te inwestycje wynosi ponad 1000 ha (Głogów – 330 ha, Lubin – 400 ha, Miękinia-Środa Śląska – 400 ha). W maju 2023r. w Świętem k. Środy Śląskiej na 30-hektarowym terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otwarto fabrykę PepsiCo. To najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład tego koncertu w Europie.

– Zaufanie amerykańskich partnerów jest dla nas niezwykle istotne, ponieważ Amerykanie rozdają karty nie tylko w gospodarce, ale też na poziomie globalnego bezpieczeństwa. Fabryka PepsiCo to przykład inwestycji, która nie wpływa negatywnie na środowisko i działa w oparciu o najnowsze technologie. Gwarantuje również długoterminowe kontrakty dla lokalnych rolników na dostarczanie półproduktów – dodaje Przemysław Bożek.

Kluczowe projekty LSSE to m.in. Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego, mieszczące się w budynku starej poczty w Głogowie. W zasobach Legnickiej Strefy znajdują się grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, które są zlokalizowane na terenach gmin Przemków oraz Złotoryja. Obecnie trwają prace zarówno pod kątem projektowym, jak i pielęgnacyjnym, celem przygotowania ok. 25 ha przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne.

Wspólny projekt LSSE S.A. i dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ma zapewnić dogodne warunki do rozmieszczenia pododdziałów WOT w województwie dolnośląskim. Na terenie Legnicy powstanie hala wykorzystywana na potrzeby stacjonowania i szkolenia batalionu lekkiej piechoty 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jednym z obszarów, który ma szczególne znaczenie w działaniach podejmowanych przez spółkę jest ochrona środowiska. Kompleksowe podejście Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. do ekologii ma na celu poprawę jakości otoczenia, w którym żyjemy oraz zminimalizowanie zubożenia zasobów naturalnych, na które może oddziaływać m.in. codzienna działalność przedsiębiorstw. W tym roku, przy udziale LSSE S.A., zasadzono już ponad 2000 drzew. Dolnośląski Klaster Edukacyjny zorganizował akcję pt. „Rośnij razem z nami”. W otoczeniu partnerskich szkół zostały posadzone nowe drzewa. Oprócz nasadzeń, przeprowadzono również prelekcje ekologii dla uczniów.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. jako pierwsza strefa ekonomiczna w Polsce powołała swoją fundację. Fundacja LSSE to głównie wsparcie lokalnych przedsięwzięć, instytucji, stowarzyszeń i organizacji z gmin oraz powiatów z terenu oddziaływania LSSE S.A. Od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie aktywnie wspiera potrzebujących za naszą wschodnią granicą oraz obywateli tego kraju, którzy przyjechali na Dolny Śląsk. Fundacja jest podmiotem, który pozyskuje również środki zewnętrzne, ponieważ zgodnie z założeniami statutowymi, ma wspierać edukację, sport, kulturę, ochronę środowiska czy zdrowia.

źródło: LSSE

 
DSC03401
DSC03403
DSC03404
DSC03406
DSC03408
DSC03435
DSC03437_MCRG w Głogowie
DSC03439_Tereny LSSE

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.