Strona główna » Zrujnowany obiekt dawnej roszarni w Radwanicach odzyska blask
*** Niebezpieczna sytuacja na Odrze i jej dopływach. Poziom wody rośnie z godziny na godzinę. Najgorzej będzie jednak za dwa, trzy dni. Mieszkańcy z niepokojem śledzą poziom rzek i cieków wodnych ***
Zrujnowany obiekt dawnej roszarni w Radwanicach odzyska blask
To będzie kolejne atrakcyjne miejsce w Radwanicach służące lokalnej społeczności. Dzisiaj wójt gminy, Paweł Piwko, podpisał umowę z wykonawcą na adaptację zrujnowanego budynku po dawnych zakładach przetwórstwa lnu na nowoczesne Centrum Usług Społecznych. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, nowa instytucja będzie gotowa z końcem przyszłego roku.
Przemysł lniarski w Radwanicach był jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki powojennego Dolnego Śląska. Roszarnia stała się miejscem pracy na długie lata dla wielu mieszkańców całej gminy Radwanice i sąsiednich miejscowości. Zakład włókienniczy tętnił życiem, ale niestety – podobnie jak wiele jemu podobnych – wraz z początkiem przemian – nie przetrwał próby czasu. Przez dziesiątki lat budynek dawnej fabryki lnu popadał w ruinę.
Wreszcie pomysł na jego zagospodarowanie znalazła gmina Radwanice, która przejęła zniszczony obiekt na własność od syndyka masy upadłościowej i uczyni z niego nowoczesne Centrum Usług Społecznych.
-To kolejna duża inwestycja w naszej gminie, myślę, że ważna i znacząca dla naszej społeczności, tym bardziej, że nawiązujemy do naszej gminy i do tego, z czego Radwanice słynęły a więc z produkcji lnu i przemysłu dziewiarskiego. To jest właśnie jeden z pierwszych obiektów roszarniczych, zależało mi na tym, żeby nie zniknął całkowicie z naszego krajobrazu. W tym miejscu powstanie Centrum Usług Społecznych o nazwie „Roszarnia” z wieloma usługami dla mieszkańców. Centrum będzie pełniło rolę sportową, rekreacyjną i wypoczynkową oraz zdrowotną – powiedział nam wójt gminy Radwanice, Paweł Piwko.
Największa hala w odnowionym budynku zostanie przeznaczona na kręgielnię, salę fitness i siłownię. Planowane jest tam przeniesienie tzw. opieki wytchnieniowej i świetlicy środowiskowej. Powstaną tam również izby pamięci, izby regionalne ukazujące historię i tradycję oraz życie codzienne mieszkańców gminy Radwanice.
-Przy okazji zlikwidowany zostanie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i w jego miejsce powstanie właśnie Centrum Usług Społecznych z tymi wszystkimi zadaniami, którymi dziś zajmuje się GOPS. Dojdą też nowe zadania z zakresu kultury i sportu. Chcemy upamiętnić także tych wszystkich naszych mieszkańców, którzy związani byli w naszej gminie z przetwórstwem lnu, dlatego w głównej sali, tam, gdzie będzie kręgielnia, zawisną na ścianach obrazy z działalności roszarni i pracy tych ludzi. To będzie jeden powrót do historii, natomiast w izbie regionalnej znajdą się pamiątki związane z przetwórstwem lnu – dodaje wójt gminy, Paweł Piwko.
Dzisiaj na placu przed dawną roszarnią wójt podpisał umowę z wykonawcą na realizację tego zadania.
-Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas sporo pracy, ale tkanka budowlana jest w bardzo dobrym stanie. W przyszłym tygodniu postawimy ogrodzenie, zorganizujemy plac budowy i od 1 września ruszamy pełną parą – uzupełnia Tomasz Wiśniewski, wykonawca inwestycji.
Budowa nowego Centrum Usług Społecznych pochłonie 18 mln zł, z czego 70. procent gmina pozyskała z Polskiego Ładu, część środków pochodzi również z programów europejskich.
Dopełnieniem całości będzie wieża widokowa, z której będzie można podziwiać krajobraz gminy Radwanice. Obiekt ma być gotowy w ciągu 15 miesięcy, czyli pod koniec przyszłego roku.
Sytuacja na rzece Kaczawa w Legnicy jest wciąż dramatyczna. Mieszkańcom udało się obronić miasto przed zalaniem, ale do miasta nadciąga fala kulminacyjna. W najbliższych dniach poziom wody w Kaczawie i Czarnej Wodzie na pewno wzrosną.
Jak mogliśmy się tego spodziewać, stan ostrzegawczy na Odrze w Ścinawie został już przekroczony. Według pomiarów z godziny 16.10, wodowskaz pokazał 368 cm, podczas gdy stan ostrzegawczy wynosi 350 centymetrów. Przypomnijmy, że stan alarmowy to 400 cm.
Nie będą mile wspominać piłkarze KGHM Zagłębia Lubin dzisiejszego pobytu w Kielcach. Przegrali 0:2 z niżej notowaną Koroną i stracili dwóch swoich zawodników. Kajetan Szmyt i Dawid Kurminowski nabawili się kontuzji. Ich występ w kolejnych meczach stoi pod znakiem zapytania. A gole dla gospodarzy zdobyli Resta i Dalmau.
Służby porządkowe i ratunkowe apelują do wszystkich mieszkańców miast i wsi objętych zagrożeniem powodziowym, by nie uprawiali tzw. turystyki powodziowej. – Unikajmy spacerów po wałach przeciwpowodziowych, absolutnie nie zbliżajmy się do lustra wody a przede wszystkim wykonujmy polecenia służb, w tym policji czy straży pożarnej – apelują policjanci z Legnicy.
Po reprezentacyjnej przerwie, na boiska powróciła ekstraklasa. O kolejne ligowe punkty powalczą dziś piłkarze KGHM Zagłębia Lubin. W wyjazdowym meczu podopieczni trenera Waldemara Fornalika zmierzą się z Koroną Kielce.
Niebezpiecznie podnosi się stan wód w Odrze i jej dopływach. Wzrost lustra wody odnotowano w punktach pomiarowych na Odrze w Ścinawie, Malczycach i Głogowie. Dramatyczna sytuacja panuje w Legnicy, gdzie z koryta wylała Kaczawa i mieszkańcy bronią wałów. Groźnie jest również w rejonie biegu Cichej Wody.
Nie będą mile wspominać piłkarze KGHM Zagłębia Lubin dzisiejszego pobytu w Kielcach. Przegrali 0:2 z niżej notowaną Koroną i stracili dwóch swoich zawodników. Kajetan Szmyt i Dawid Kurminowski nabawili się kontuzji. Ich występ w kolejnych meczach stoi pod znakiem zapytania. A gole dla gospodarzy zdobyli Resta i Dalmau.
Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 30-letni mieszkaniec gminy Lubin, który jechał swoim autem pod wpływem alkoholu. Dodatkowo złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. By uniknąć konsekwencji karnych, na widok policjantów, uciekł zostawiając w środku auta pasażera.
Sytuacja na rzece Kaczawa w Legnicy jest wciąż dramatyczna. Mieszkańcom udało się obronić miasto przed zalaniem, ale do miasta nadciąga fala kulminacyjna. W najbliższych dniach poziom wody w Kaczawie i Czarnej Wodzie na pewno wzrosną.