×
*** Ogniska COVID-19 w lubińskim szpitalu. Pacjenci czekali godzinami na przyjęcia na SOR *** Od czwartku uczniowie klas V podstawówki i starsi będą uczyć się zdalnie ***

Życzenia barbórkowe prezesa KGHM dla całej braci górniczej

Centralna Karczma Piwna na wiosnę? Dlaczego nie! Z powodu sanitarnych obostrzeń, władze KGHM odwołały barbórkowe biesiady i spotkania towarzyskie. Tymczasem szef Polskiej Miedzi, życząc załodze górniczego szczęścia, nie wyklucza możliwości zorganizowania karczm piwnych i babskich combrów wiosną.

Dzisiaj do górniczej braci zewsząd płyną życzenia pomyślności, górniczego szczęścia, tyle samo wyjazdów, ile zjazdów. Specjalne życzenia dla swojej załogi skierował także prezes KGHM, Marcin Chludziński.

– Kolejny rok świętujemy Barbórkę w nietypowych warunkach. Tamten rok dał nam mocno popalić. Bogatsi o te doświadczenie, funkcjonujemy lepiej i bezpieczniej w czasie pandemii. Niestety, nad czym ubolewam, wszystkie firmy górnicze, również my, odwołaliśmy tradycyjne karczmy barbórkowe. Jednak obiecuję jedno. Może o nietypowej porze, wiosną – odbijemy sobie z naddatkiem. Jak tylko warunki pozwolą, zorganizujemy karczmy, bo w końcu to czas świętowania. Świętujemy dobry, rekordowy dla firmy rok. Świętujemy rok bezpiecznej pracy. Dziękujemy za to wszystko świętej Barbarze i Bożej Opatrzności. W roku 60-lecia, dziękuję wam wszystkim za wysiłek i trud. Życzę całej braci górniczej, by święta Barbara otaczała was i waszych bliskich opieką. Niech żyje nam górniczy stan. Szczęść Boże – życzy wszystkim górnikom prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński.

Wygląda więc na to, że karczmy i combry, centralne, te oddziałowe oraz związkowe, zostały tylko odłożone w czasie i odbędą się w sprzyjających warunkach na wiosnę. Górnicy już żartują, że mogą je połączyć z biesiadami… hutniczymi w maju.

 

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe miedziane bransoletki od KGHM, znów dostępne

W ubiegłym roku spółka KGHM świętowała jubileusz 60-lecia swojej działalności. Z tej okazji wyprodukowano m.in. okolicznościowe, miedziane bransoletki, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród załogi Polskiej Miedzi. A dobra informacja jest taka, że popularne bransoletki znów wróciły do obrotu.

Strategia spółki KGHM zatwierdzona. Polska Miedź stawia na energetykę

Rada Nadzorcza spółki KGHM przyjęła przedłożoną przez zarząd strategię Grupy Kapitałowej KGHM do 2030 roku z horyzontem roku 2040. Do czterech kluczowych kierunków rozwoju związanych z elastycznością, efektywnością, ekologią i e-przemysłem, doszedł piąty element – energia, a precyzyjnie mówiąc- niskoemisyjność i rozszerzenie działalności na odnawialne źródła pozyskiwania energii.

Związki zawodowe siadają z zarządem KGHM do stołu negocjować podwyżki

Sporo emocji i kontrowersji wzbudza uposażenie górników i hutników KGHM po wdrożeniu w życie rządowego programu Polski Ład. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi wystosował oświadczenie do braci górniczej, w którym skrytykował założenia nowej reformy podatkowej uderzającej w pensje załogi KGHM. Tymczasem za chwilę rozpoczną się negocjacje w sprawie podwyżek dla pracowników. 

Górnicza elita KGHM. Jubileusz 25-lecia oddziału JRG-H

Są górniczą elitą. Zawsze w stanie pełnej mobilizacji i zawsze gotowi nieść pomoc poszkodowanym. Wciąż się szkolą i doskonalą swoje umiejętności, bo w tej pracy nigdy nie ma odpoczynku. Dokładnie 25 lat temu – 1 stycznia 1997 roku – powołano do życia Jednostkę Ratownictwa Górniczo – Hutniczego KGHM Polska Miedź S.A.

Rocznica pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna. Oddali hołd bohaterom

Dokładnie 40 lat temu, w mroźny, grudniowy poranek, 17 grudnia 1981 roku, oddziały ZOMO spacyfikowały strajk w Zakładach Górniczych „Rudna”. Dzisiaj przed południem, przedstawiciele władz spółki KGHM z prezesem Marcinem Chludzińskim na czele wraz ze świadkami tamtych wydarzeń, złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej rocznicę pacyfikacji kopalni.

Górnicza siódemka na Rudnej. Załogi nie było w rejonie zagrożenia

Do silnego wstrząsu doszło dziś nad ranem w kopalni ZG Rudna. Na szczęście w rejonie zagrożenia nie było górników, dlatego nie prowadzono żadnej akcji ratowniczej. W górniczej skali była to tzw. siódemka.

Sport

Poważne osłabienie Zagłębia. Kingi nie zobaczymy już w tym sezonie

Fatalne wieści nadeszły z obozu szczypiornistek Zagłębia Lubin. Kontuzja Kingi Jakubowskiej okazała się niestety bardzo poważna. Najskuteczniejsza zawodniczka w szeregach Miedziowych zerwała więzadła w kolanie i kibice już jej nie zobaczą w tym sezonie na parkietach PGNiG Superligi Kobiet. 

Na sygnale

Leżał w bezruchu na chodniku. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W późny niedzielny wieczór wracali do domu. Gdy szli rzadko uczęszczaną alejką, zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Podbiegli, by mu pomóc. Był już mocno wyziębiony. Do chwili przyjazdu zespołu karetki pogotowia, kontrolowali jego czynności życiowe. Gdyby pomoc nie nadeszła w porę, sytuacja ta mogłaby zakończyć się dla 53-latka tragicznie. 

Rozmaitości

Radość i uśmiech dzieci był najcenniejszą nagrodą

Kilkaset paczek ze słodyczami, artykułami spożywczymi, środkami czystości i przyborami szkolnymi trafiło do kilku placówek opiekuńczo-socjalnych w całym regionie zagłębia miedziowego. To efekt dorocznej akcji „Miedziany Mikołaj” organizowanej przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin.