×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Kolejny raz będą usuwać azbest z posesji w Gminie Kotla

Gmina Kotla informuje o możliwości skorzystania z dofinansowania na usunięcie szkodliwego azbestu z prywatnych posesji. Z dofinansowania korzystać mogą osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości zlokalizowanych na terenie gminy.

Pieniądze z dofinansowania mogą być przeznaczone na demontaż pokrycia dachu lub elewacji zawierających azbest, transport odpadów niebezpiecznych z miejsca rozbiórki do miejsca unieszkodliwiania oraz samo unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest.

Jeżeli azbest znajduje się w pokryciu dachu to do właściciela należny obowiązek pokrycia kosztów nowego dachu.

Wnioski o przyznanie dotacji można składać na formularzu do dnia 24 stycznia 2023r. :
– osobiście w siedzibie tymczasowej Urzędu Gminy Kotla Chociemyśl 23, w punkcie obsługi mieszkańca Kotla ul. Głogowska 90 (budynek Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu) lub wysłać pocztą na adres tymczasowej siedziby Urzędu Gminy Kotla Chociemyśl 23, 67-240 Kotla
– elektronicznie przez e-puap.

Podobne akcje organizowane są w gminie od lat, mimo tego, na terenie prywatnych posesji nadal można znaleźć wiele wyrobów zawierających azbest.

– Mamy zrobione rozeznanie i wiemy ile tego azbestu znajduje się na terenie naszej gminy. Również mieszkańcy mają świadomość, że czas biegnie szybko i będą musieli się tego azbestu pozbyć. Od wielu lat prowadzimy akcje i azbest, który jest wskazywany przez mieszkańców jest usuwany – powiedział nam Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Kotla. – Mamy przy tym olbrzymie wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który finansuje część tych działań. Przez ostatnie lata pozbyliśmy się wielu ton azbestu, jednak nie ukrywam, że jeszcze trochę go zostało. Na to wszystko ogromny wpływ ma to, czy mieszkańcy mają środki na przykład na wymianę dachu, ponieważ położenie nowego pokrycia dachowego i koszty z tym związane są w gestii właściciela posesji.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej gminy. Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu 76 8318 361 wew. 54. W godzinach pracy urzędu.

 

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.