×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Gmina Lubin wspiera remonty dróg powiatowych

63 miliony złotych – to imponująca kwota, którą w ciągu ostatniej kadencji samorządów wydano na remonty dróg powiatowych na ternie Gminy Lubin. W latach 2018 – 2024 zrealizowano w sumie 15 inwestycji. Najwyższe finansowanie samorząd zyskał na te inwestycje z funduszy rządowych i sejmiku wojewódzkiego – 42 miliony złotych. Powiat wydał 9 milionów złotych, a Gmina Lubin 12 milionów złotych.

 

Razem można więcej – nie od dziś wiadomo, że współpracując można mieć lepsze wyniki, zrobić więcej i lepiej. Zapewniają o tym samorządy, które zaczęły podsumowywać mijającą kadencję przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Przedstawiciele Powiatu Lubińskiego nie ukrywają, że wielu z inwestycji prowadzonych przez ostatnie lata nie dałoby się doprowadzić do końca gdyby nie wsparcie i zaangażowanie poszczególnych gmin.

– Chciałem podziękować za współpracę jeśli chodzi o remonty dróg powiatowych. Nie ma wątpliwości, że powiaty nie mają wystarczających pieniędzy na to by samodzielnie wyremontować wszystkie drogi. Taka sytuacja jest u nas i na terenie całego kraju – zaznaczył Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. – Nie potrzeba żadnych oznaczeń by było wiadomo, która droga jest drogą powiatową, to dokładnie widać po nawierzchni.

Dzięki wsparciu gminy powiat przeprowadził remonty między innymi w Osieku, Liścu, Owczarach, Wiercieniu, Czerńcu, w Zimnej Wodzie, Niemstowie, Krzeczynie Wielkim, Redlicach, Miłoradzicach i Raszówce.

– Mamy dzięki temu 26 kilometrów nowych i wyremontowanych dróg w gminie Lubin– mówił Paweł Kleszcz starosta lubiński. – Nie byłoby to możliwe bez dobrej współpracy z wójtem. Mieszkańców tak naprawdę nie interesuje do kogo należy dana droga, chcą by była bezpieczna. Nie jest jednak tajemnicą, że powiaty są najsłabszymi finansowo jednostkami samorządu terytorialnego i bez tej współpracy, efekty byłyby znikome.

W tym roku kontynuowane będą prace remontowe na odcinku drogi Raszowa – Raszowa Mała oraz w Gorzycy. Planowany jest również remont drogi w kierunku miejscowości Składowice.

– To nie są łatwe decyzje czy przekazać środki gminne na przebudowę dróg powiatowych, bo to odbywa się kosztem dróg gminnych i dróg lokalnych, również tych wewnętrznych – zaznacza Tadeusz Kielan. – Ale prawda jest taka, że w 80 procent ruchu na drogach powiatowych generowanych jest przez naszych mieszkańców. Mam też nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana w dalszym ciągu – dodał.

Kolejne planowane inwestycje to remont drogi w Zimnej Wodzie, Księginicach, parking oraz chodnik w Szklarach Górnych oraz przebudowa dróg w Miłoradzicach i Niemstowie.

 
IMG20240206103359
P1130593
P1130596

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.