×
*** Zarząd KGHM podjął uchwałę o wypłacie dywidendy w wysokości 300 mln zł/1,5 zł za akcję. Propozycję zatwierdziła Rada Nadzorcza spółki. Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbędzie się 7 czerwca ***

Obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej przy wsparciu KGHM

Przełomowa bitwa w dziejach świata na wystawie i muralu na budynku w centrum Warszawy. KGHM Polska Miedź S.A. wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają Polaków do wspólnego świętowania 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Warto podkreślić, że zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, jednej z najważniejszych bitew decydujących o losach świata, nie było dziełem przypadku. Stanowiło efekt mobilizacji i solidarności, przywództwa i współdziałania, odwagi i strategii. To wartości bliskie KGHM. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej powinno być nie tyle pamiątką, co drogowskazem dla obecnego, szczególnie młodego pokolenia Polaków. Ta rocznica to prawdziwy powód do dumy dla Polaków, dlatego celem działań KGHM jest godne uczczenie pamięci o Bitwie Warszawskiej – mówił Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Odsłonięty podczas konferencji prasowej mural na budynku przy rondzie ONZ w Warszawie nawiązuje do wystawy „1920 Wojna Światów”, która jest jednym z projektów realizowanych przez KGHM Polska Miedź S.A. Ekspozycja ma na celu uczczenie 100-lecia zwycięstwa Polaków nad Sowietami w decydującej o losach wojny Bitwie Warszawskiej.

Udało nam się stworzyć więzi, które pozwoliły – mimo tego, że Polacy to była mozaika różnych narodowości i różnych religii – mieć jeden wspólny cel: przetrwanie państwa i przetrwanie naszego narodu, jako wspólnoty politycznej. Udało nam się to dzięki kapitałowi społecznemu – powiedział podczas konferencji prasowej Paweł Lewandowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace graficzne utrzymane są w stylistyce komiksowej i prezentują najważniejsze wątki i postaci związane z tym historycznym wydarzeniem. Oryginalny jest format wystawy, która nie będzie eksponowana tradycyjnie, lecz w formie gazet kolportowanych do zainteresowanych instytucji.

Wystawa ma charakter ogólnodostępny i zachęcamy wszystkich do organizacji ekspozycji w swoim mieście, domu kultury czy w siedzibach rad osiedli. Chętnie udostępnimy plakaty i pomożemy w przygotowaniu wystawy. Wszystkie szczegóły znajdują się na specjalnej stronie internetowej www.victoria-1920.com – dodał Daniel Lichota, koordynator projektów KGHM związanych z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Również w sierpniu planowany jest koncert „Victoria 1920” organizowany przez KGHM na Zamku Królewskim w Warszawie. Na potrzeby wydarzenia Aleksander Dębicz, światowej klasy pianista, skomponował utwór uświetniający polskie zwycięstwo z 1920 roku. Koncert i premiera utworu odbędzie się 16 sierpnia 2020 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

KGHM Polska Miedź S.A. został patronem i współorganizatorem wielu wydarzeń związanych z rocznicą Bitwy Warszawskiej. Miedziowa spółka zaangażowała się w wydanie antologii opowiadań o Bitwie Warszawskiej, oraz albumu poświęconego wojnie polsko-bolszewickiej a także produkcję filmu dokumentalnego dotyczącego udziału żołnierzy węgierskich w bitwie.

Odbył się już m.in. Hackathon 1920jam.pl, który spółka zorganizowała we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym oraz serwisem GamePlanet. Programiści, designerzy gier i graficy stworzyli profesjonalne produkcje multimedialne, których tematyka była związana z Bitwą Warszawską. Efekty prac można zobaczyć na stronie internetowej www.1920jam.pl.

źródło: kghm.com

 

Wybrane dla Ciebie

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Lubińskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego uczcili 41. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego. Po Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce złożyli samorządowcy, kombatanci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze.

Władze Polkowic uczciły pamięć ofiar sowieckiej agresji

Władze Polkowic, kombatanci, sybiracy, członkowie Rodzin Katyńskich i młodzież wspólnie spotkali się pod tablicą upamiętniającą poległych na zesłaniu w latach 1940-1956. W ten sposób oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939r.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dzisiaj przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji, dokładnie o 4.45 hołd ofiarom napaści hitlerowskich na Polskę, oddali przedstawiciele miasta i powiatu lubińskiego.

Kibice Zagłębia Lubin w hołdzie ofiarom Zbrodni Lubińskiej

Co roku z okazji rocznicy Zbrodni Lubińskiej nie mogło zabraknąć kibiców piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin. Nie inaczej było wczoraj podczas uroczystych obchodów z udziałem najwyższych władz państwowych. Fani miedziowego klubu wywiesili transparenty, a po zakończeniu uroczystości, gdy Wzgórze opustoszało, odpalili świetlne race.

Na sygnale

Broń, narkotyki i awanturujący się mężczyzna

Ścinawscy policjanci zostali wezwani na interwencje do jednego z domów na terenie gminy. Szybko wyszło na jaw, że awanturujący się mężczyzna znęca się nad swoimi bliskimi. Jednak nie tylko to miał na swoim sumieniu. Policjanci znaleźli przy nim broń, a drugi z domowników miał spore ilości narkotyków.