×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

45 lat Huty Miedzi „Cedynia” – jedna z największych walcowni w Europie

Dokładnie dzisiaj mija 45 lat od momentu powstania Huty Miedzi „Cedynia”. Funkcjonujący w Orsku w gminie Rudna oddział KGHM, jest obecnie największym zakładem przetwórstwa miedzi w Polsce i jedną z czterech największych walcowni miedzi w Europie.

Produkcja w Hucie Miedzi „Cedynia” rozpoczęła się dokładnie 9 maja 1979r. Zatem, dziś obchodzi jubileusz 45-lecia swojej działalności. HM „Cedynia” specjalizuje się w przetwórstwie miedzi i produkcji walcówki. Właśnie wyprodukowała 8-milionów ton walcówki Cu-ETP o średnicy 8 mm. To jeden z głównych produktów sprzedażowych miedziowego giganta. Sam oddział KGHM w Orsku to dzisiaj jedna z nowocześniejszych walcowni, która przetwarza elektrolitycznie rafinowaną miedź katodową. Ta z kolei produkowana jest w Hucie Miedzi „Głogów” i Hucie Miedzi „Legnica” na walcówkę miedzianą i drut z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. Są to jednocześnie najbardziej przetworzone produkty z miedzi oferowane przez KGHM, spełniające oczekiwania wymagających odbiorców.

Walcówka Cu o średnicy 8 mm o wysokim poziomie przewodzenia prądu znajduje zastosowanie w przemyśle kablowym do produkcji miedzianych żył przewodzących w kablach energetycznych, kablach i przewodach specjalistycznych, przewodach emaliowanych, przewodach i sznurach elektrycznych oraz przewodach dla elektroniki. Walcówka produkowana w HM „Cedynia” może być przeciągana w szerokim zakresie średnic. W sumie produkty huty wykorzystywane są w bardzo wielu branżach m.in. energetycznej, chemicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, AGD, a także w przemyśle jądrowym.

Wyprodukowanie pierwszego miliona walcówki Cu-ETP zajęło pracownikom 11 lat. Wartość tą osiągnięto we wrześniu 1990 roku. Walcówka miedziana powstaje w procesie ciągłego topienia, odlewania i walcowania. Surowcem wykorzystywanym w tym cyklu produkcyjnym jest głównie miedź w formie katod. Walcówka i drut pochodzą z procesów technologicznych na liniach Contirod i Upcast. Dodatkowym produktem HM Cedynia jest granulat miedzi, który wytwarza się z wyrobów własnych. Proces jego produkcji odbywa się nieomal bezobsługowo i, co szczególnie istotne, nie powoduje wytwarzania odpadów, pyłów ani zbędnych cząstek.

W latach 1994-2004, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem europejskich rynków na wysokiej jakości walcówkę miedzianą, produkcja w Orsku wzrosła ponad dwukrotnie i w 2007r. przekroczyła 250 tys. ton. Wprowadzono również do oferty sprzedażowej nowe produkty. W 2006r. została uruchomiona nowa instalacja do produkcji drutu z miedzi beztlenowej, oparta na technologii Upcast, która powiększyła zdolności produkcyjne huty o 15 tys. ton miedzi rocznie. Od 2009r. „Cedynia” produkuje również granulat z walcówki i drutu. Na potrzeby zwiększenia jego produkcji, w roku 2019 uruchomiono halę granulatu.

Huta Miedzi „Cedynia” nazywana jest „zieloną hutą” właśnie ze względu na niewielkie oddziaływanie na środowisko i na swoje niezwykle malownicze położenie – otoczona jest ze wszystkich stron łąkami, polami i lasami. W pobliżu huty znajduje się Rezerwat Przyrody „Skarpa Storczyków” i Obszary Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie”.

Od wielu lat Huta Miedzi „Cedynia” prowadzi również projekty proekologiczne. W oddziale pracują wózki z napędem elektrycznym oraz samochody elektryczne. Huta uruchomiła również instalację do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, z której pozyskuje się energię do stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Działania te wpływają na zwiększenie udziału w pracy huty ekologicznego transportu, który jest przyjazny środowisku naturalnemu i przyczynia się do tworzenia stref pracy wolnych od hałasu i spalin. Nie mniej ważne jest zmniejszenie kosztów związanych z tzw. transportem bliskim. W planach są dalsze inwestycje w tym zakresie.

Łączna długość walcówki wyprodukowanej w HMC przez niespełna 45 lat, to ponad 18 mln kilometrów. To 454 okrążenia kuli ziemskiej lub pokonanie drogi z Ziemi na Księżyc 47 razy. 8 mln ton miedzi w postaci walcówki to niemal 1,7 mln kręgów. Aby dotarły do odbiorców potrzeba było 338 tys. samochodów ciężarowych. W ciągu 1 sekundy walcówka w rurze trawialniczej jest jednocześnie wytrawiana i schładzana z temp. 550 st. do 60 st. C. Pędzi w tym czasie z prędkością 100 km/h.
Co 6,5 min. z linii produkcyjnej schodzi krąg walcówki o masie 4,8 ton. Daje to prawie 220 kręgów na dobę.

źródło: kghm.com

 

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje chłopiec skatowany przez swoich rodziców

Zmarł chłopiec, który pod koniec lutego, w stanie ciężkim trafił do szpitala w Zielonej Górze. Miał obrażenia w okolicy głowy i klaki piersiowej. W ostatnich dniach poczuł się gorzej, trafił do szpitala. Mimo zapewnienia najlepszej opieki jego życia nie udało się uratować.

Emilian Stańczyszyn nowym prezesem polkowickiego PGM

Zmiana na stanowisku prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach. Jacka Kaszubę zastąpił Emilian Stańczyszyn, twórca i pierwszy prezes tej spółki. Na potrzeby objęcia nowej funkcji, Stańczyszyn zrzekł się mandatu radnego miejskiego.

Starą remizę zrównali z ziemią i wybudowali nową

Strażacy ochotnicy z Górzyna w gminie Rudna doczekali się nowej remizy. Poprzedni budynek – ze względu na swój stan techniczny – nie nadawał się już do użytkowania i został wyburzony. W jego miejsce powstała nowa siedziba miejscowej OSP.

Kto otrzyma Nagrodę Miasta i Gminy Ścinawa?

Do piątku, 24 maja, można składać wnioski o przyznanie Nagrody Miasta i Gminy Ścinawa. Radni gminy na ostatniej sesji wybrali członków Komisji Nominacyjnej. Jej przewodniczącą została radna Ewa Moroch-Haschke.

Po czwarte zwycięstwo z rzędu i solidny stempel na koniec sezonu

Pojedynek KGHM Zagłębia Lubin ze zdegradowanym już ŁKS-em Łódź zakończy przedostatnią serię w tym sezonie w PKO Ekstraklasie. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika będą chcieli pokusić się o czwarte ligowe zwycięstwo z rzędu i postawić mocny stempel na koniec tegorocznego sezonu.

Marzenia się spełniają. Niesamowita wyprawa na Śnieżkę

Kacper i Adrian, to dwaj młodzi chłopcy poruszający się na wózkach inwalidzkich. Dzięki wolontariuszom z grupy biegowej ZG Run KGHM Polska Miedź S.A., spełnili jedno ze swoich największych marzeń. Zdobyli Śnieżkę, królową Karkonoszy. 

Sport

Po czwarte zwycięstwo z rzędu i solidny stempel na koniec sezonu

Pojedynek KGHM Zagłębia Lubin ze zdegradowanym już ŁKS-em Łódź zakończy przedostatnią serię w tym sezonie w PKO Ekstraklasie. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika będą chcieli pokusić się o czwarte ligowe zwycięstwo z rzędu i postawić mocny stempel na koniec tegorocznego sezonu.