Dokładnie dzisiaj mija 45 lat od momentu powstania Huty Miedzi „Cedynia”. Funkcjonujący w Orsku w gminie Rudna oddział KGHM, jest obecnie największym zakładem przetwórstwa miedzi w Polsce i jedną z czterech największych walcowni miedzi w Europie.
Produkcja w Hucie Miedzi „Cedynia” rozpoczęła się dokładnie 9 maja 1979r. Zatem, dziś obchodzi jubileusz 45-lecia swojej działalności. HM „Cedynia” specjalizuje się w przetwórstwie miedzi i produkcji walcówki. Właśnie wyprodukowała 8-milionów ton walcówki Cu-ETP o średnicy 8 mm. To jeden z głównych produktów sprzedażowych miedziowego giganta. Sam oddział KGHM w Orsku to dzisiaj jedna z nowocześniejszych walcowni, która przetwarza elektrolitycznie rafinowaną miedź katodową. Ta z kolei produkowana jest w Hucie Miedzi „Głogów” i Hucie Miedzi „Legnica” na walcówkę miedzianą i drut z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. Są to jednocześnie najbardziej przetworzone produkty z miedzi oferowane przez KGHM, spełniające oczekiwania wymagających odbiorców.
Walcówka Cu o średnicy 8 mm o wysokim poziomie przewodzenia prądu znajduje zastosowanie w przemyśle kablowym do produkcji miedzianych żył przewodzących w kablach energetycznych, kablach i przewodach specjalistycznych, przewodach emaliowanych, przewodach i sznurach elektrycznych oraz przewodach dla elektroniki. Walcówka produkowana w HM „Cedynia” może być przeciągana w szerokim zakresie średnic. W sumie produkty huty wykorzystywane są w bardzo wielu branżach m.in. energetycznej, chemicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, AGD, a także w przemyśle jądrowym.
Wyprodukowanie pierwszego miliona walcówki Cu-ETP zajęło pracownikom 11 lat. Wartość tą osiągnięto we wrześniu 1990 roku. Walcówka miedziana powstaje w procesie ciągłego topienia, odlewania i walcowania. Surowcem wykorzystywanym w tym cyklu produkcyjnym jest głównie miedź w formie katod. Walcówka i drut pochodzą z procesów technologicznych na liniach Contirod i Upcast. Dodatkowym produktem HM Cedynia jest granulat miedzi, który wytwarza się z wyrobów własnych. Proces jego produkcji odbywa się nieomal bezobsługowo i, co szczególnie istotne, nie powoduje wytwarzania odpadów, pyłów ani zbędnych cząstek.
W latach 1994-2004, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem europejskich rynków na wysokiej jakości walcówkę miedzianą, produkcja w Orsku wzrosła ponad dwukrotnie i w 2007r. przekroczyła 250 tys. ton. Wprowadzono również do oferty sprzedażowej nowe produkty. W 2006r. została uruchomiona nowa instalacja do produkcji drutu z miedzi beztlenowej, oparta na technologii Upcast, która powiększyła zdolności produkcyjne huty o 15 tys. ton miedzi rocznie. Od 2009r. „Cedynia” produkuje również granulat z walcówki i drutu. Na potrzeby zwiększenia jego produkcji, w roku 2019 uruchomiono halę granulatu.
Huta Miedzi „Cedynia” nazywana jest „zieloną hutą” właśnie ze względu na niewielkie oddziaływanie na środowisko i na swoje niezwykle malownicze położenie – otoczona jest ze wszystkich stron łąkami, polami i lasami. W pobliżu huty znajduje się Rezerwat Przyrody „Skarpa Storczyków” i Obszary Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie”.
Od wielu lat Huta Miedzi „Cedynia” prowadzi również projekty proekologiczne. W oddziale pracują wózki z napędem elektrycznym oraz samochody elektryczne. Huta uruchomiła również instalację do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, z której pozyskuje się energię do stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Działania te wpływają na zwiększenie udziału w pracy huty ekologicznego transportu, który jest przyjazny środowisku naturalnemu i przyczynia się do tworzenia stref pracy wolnych od hałasu i spalin. Nie mniej ważne jest zmniejszenie kosztów związanych z tzw. transportem bliskim. W planach są dalsze inwestycje w tym zakresie.
Łączna długość walcówki wyprodukowanej w HMC przez niespełna 45 lat, to ponad 18 mln kilometrów. To 454 okrążenia kuli ziemskiej lub pokonanie drogi z Ziemi na Księżyc 47 razy. 8 mln ton miedzi w postaci walcówki to niemal 1,7 mln kręgów. Aby dotarły do odbiorców potrzeba było 338 tys. samochodów ciężarowych. W ciągu 1 sekundy walcówka w rurze trawialniczej jest jednocześnie wytrawiana i schładzana z temp. 550 st. do 60 st. C. Pędzi w tym czasie z prędkością 100 km/h.
Co 6,5 min. z linii produkcyjnej schodzi krąg walcówki o masie 4,8 ton. Daje to prawie 220 kręgów na dobę.
Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.
Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!
Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]
16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.
Już jutro, 26 kwietnia, tor w Krzydłowicach ponownie stanie się areną ekstremalnych motoryzacyjnych zmagań. Wiosenna edycja WRAK-RACE Krzydłowice to wydarzenie, którego nie możecie przegapić. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!