×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Blokowali tory, usłyszeli wyrok. Winni, ale nie dostali kary

Mieszkańcy Raszówki, którzy zablokowali przejazd kolejowy protestując w ten sposób przeciwko wykluczeniu ich miejscowości z rozkładu jazdy, zostali uznani winni zarzucanych im czynów. Tak orzekł dzisiaj lubiński sąd. Nie zostali jednak ukarani, nie muszą też pokrywać kosztów sądowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Obwinieni są winni zarzucanych im wykroczeń, jednak ze względu na okoliczności sąd odstępuje od wymierzenia kary i jednocześnie zwalnia od konieczności uiszczenia kosztów sądowych – ogłosiła dziś Magdalena Bielecka, sędzia w procesie 21 mieszkańców gminy Lubin obwinianych m.in. o tarasowanie torowiska w Raszówce.

Społeczny protest, który zorganizowano w czerwcu ubiegłego roku przyniósł błyskawiczne rozwiązanie i tym samym mieszkańcy wywalczyli przystanki dla pociągów przejeżdżających przez Chróstnik, Gorzelin i Raszówkę.

Sąd potwierdził, że działaliśmy w słusznej sprawie. Dzięki nam pociągi wróciły na właściwe tory! – mówił tuż po ogłoszeniu wyroku Tadeusz Kosturek, sołtys Raszówki i jeden z obwinionych. – Ten wyrok pokazuje, że warto walczyć i że nie jesteśmy bezsilni wobec władzy. Sami wybieramy radnych z województwa i do tej pory nam się wydawało, ze zajmują się odległymi dla nas sprawami, a tymczasem tak nas potraktowali. Będziemy o tym pamiętać przy kolejnych wyborach.

Z wyroku zadowolony był także mecenas Łukasz Mika, obrońca obwinianych.

Jesteśmy usatysfakcjonowani i nie będziemy wnioskować o pisemne uzasadnienie wyroku, ani się od niego odwoływać. Szkoda tylko, że to tak długo trwało.

Proces rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku. 21 osób obwiniono o to, że 8 czerwca 2019 r. w rejonie przejazdu kolejowego zatrzymywali się na torowisku bez uzasadnionej przyczyny, tym samym tarasując przejazd i nie opuścili zbiegowiska mimo wezwań policji.

Zachowanie obwinionych było pokojowe, nie było żadnej agresji. Protest przyniósł rezultat, bezpośrednio po tym zdarzeniu Koleje Dolnośląskie przywrócił przystanki do rozkładu jazdy. Charakter i okoliczności tej sprawy spełniają wszystkie przesłanki do tego, by mimo uznania za winnych zarzucanych wykroczeń, odstąpić od wymierzenia kary i uiszczenia kosztów sądowych – mówiła w uzasadnieniu sędzia Magdalena Bielecka, dodając: – Obwiniani cieszą się nieposzlakowaną opinią, to zdarzenie miało charakter incydentalny w ich życiu i samo postępowanie sądowe stanowiło dla nich dużą uciążliwość i było swego rodzaju karą.

źródło: Urząd Gminy Lubin

 

Wybrane dla Ciebie

Za dwa lata kolej pasażerska powróci do Złotoryi! Umowy podpisane

To wielki dzień dla mieszkańców powiatu złotoryjskiego. W obecności marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek, ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka oraz władz województwa dolnośląskiego, podpisano dziś umowy na reaktywację połączenia kolejowego na odcinku Legnica – Złotoryja – Jerzmanice Zdrój. 

Pięć wariantów kolei w Polkowicach. Wyraź opinię, wypełnij ankietę

Władze gminy Polkowice zachęcają mieszkańców do wyrażenia swojej opinii na temat utworzenia połączenia kolejowego na odcinku Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów. W tym celu można wypełnić specjalną ankietę konsultacyjną.

Kibole Chrobrego Głogów zniszczyli przystanki w sąsiedniej gminie?

Nieznani sprawcy wybrali się do sąsiedniej gminy Kotla i w kilku miejscach pomalowali spray’em wiaty i przystanki autobusowe. – Majątek jest ubezpieczony, wszystkie szkody zgłosimy do ubezpieczyciela – mówi wójt Kotli, Łukasz Horbatowski. Wandali szuka głogowska policja. 

Próbowali ukraść elementy infrastruktury kolejowej

Chojnowscy policjanci zatrzymali sprawców kradzieży wyposażenia infrastruktury kolejowej na remontowanym odcinku szlaku. Złodziejami okazali się 31 i 34-letni mieszkańcy gminy Chojnów. Wkrótce staną przed sądem. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Bez prawka, po narkotykach z nadmierną prędkością

Policjanci z legnickiej grupy SPEED zatrzymali kierowcę busa, który jechał z nadmierną prędkością w obszarze zabudowanym. Co więcej, mężczyzna nie miał prawa jazdy i kierował pod wpływem środków odurzających. Teraz stanie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Jeden z narkotykami, drugi poszukiwany

Polkowiccy policjanci zatrzymali 32-latka, który ukrywał w swoim samochodzie marihuanę i metamfetaminę. Zabezpieczono prawie 450 działek narkotyków i narzędzia służące do ich porcjowania. Mężczyźnie może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Na sygnale

Seryjni włamywacze mieli na koncie po kilkadziesiąt czynów

Lubińscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców włamań do trzech mieszkań na terenie miasta. Przestępcy ukradli wówczas sporą ilość biżuterii i pieniędzy. Jak się okazało, nie były to jedyny czyny na ich koncie. Każdy z aresztowanych usłyszał bowiem po 33 zarzuty kradzieży z włamaniem.

Rozmaitości

Centralne obchody hutniczego święta w KGHM

Dzień Hutnika, to obok górniczej Barbórki, jedno z najważniejszych świąt w KGHM. W tym roku, centralne uroczystości z okazji hutniczego święta zaplanowano w piątek, 10 maja. Tradycyjnie odbędzie się uroczysta akademia z wręczeniem państwowych i branżowych odznaczeń. A wieczorem hutnicy będą bawić się na karczmie piwnej.