×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Gaworzycki wiatrak odzyska dawny blask!

Rusza przebudowa zabytkowego wiatraka w Gaworzycach. Na tę inwestuję mieszkańcy czekali od dawna. Obiekt , który znajduje się w samym sercu Gaworzyc, jest kolejnym zabytkiem, który odzyska dawny blask, i jak odrestaurowany pałac, będzie perełką kulturalną regionu.

 

Nie każdy wierzył w to, że pałac w Gaworzycach zostanie odnowiony. Wielu przekonywało, że samorząd porywa się z przysłowiową motyką na księżyc. Tymczasem inwestycję zakończono z powodzeniem, a pałac jest kulturalnym centrum gminy. Niebawem do niego dołączy wiatrak. Miejsce, które dawniej tętniło życiem. Działał tu młyn, a teraz wielu mieszkańców mija to miejsce idąc do pracy czy szkoły.

W budynku znajdzie się miejsce na działalność Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gaworzycach, a także na zlokalizowanie strefy sportowej z siłownią i salami do uprawiania fitnessu. Na parterze w pełni przystosowanym dla osób niepełnosprawnych znajdzie się sala widowiskowa, sala kameralna, sala na spotkania grup sformalizowanych i stowarzyszeń, miejsce na biura, zaplecza higieniczno-sanitarne.

Umowę z wykonawcą prac podpisano jeszcze w lipcu. Teraz prace ruszają pełną parą. Zakres inwestycji obejmuje między innymi przebudowę z rozbudową istniejącego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu, placem wielofunkcyjny i miejscami postojowymi. Budowę przyłącza kanalizacji sanitarnej, przebudowę zewnętrznych instalacji kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej, położenie wewnętrznych instalacji. Oprócz tego obiekt zostanie wyposażony w meble i urządzenia w strefie rozrywkowej i sportowej.

Za przeprowadzenie remontu odpowiedzialne jest konsorcjum firm na czele z liderem – firmą Kinga-Serwis Kinga Tkacz z Polkowic. Koszt inwestycji wynosi. 10.909,493 zł. Środki na to zadanie gmina Gaworzyce pozyskała ze środków Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Programu Polski Ład w wysokości 9 818 544 zł.

Na realizację zadania wykonawca ma 17 miesięcy od daty przekazania budowy, co oznacza, że drzwi młynu otworzą się dla mieszkańców na przełomie 2024-2025 roku.

 
20230727_082402
20230727_082407
pod młynem
z podpisania umowy

Wybrane dla Ciebie

Sztywny pal Azji zagra w Jerzmanowej! Zapraszamy!

Jeśli szukacie ciekawej propozycji na jesienne wieczory już 22 października zapraszamy do Stodoły w Jerzmanowej na koncert wyjątkowej grupy – Sztywny Pal Azji!

Uczniowie z Gminy Kotla znów ćwiczą na SKS

W zdrowym ciele zdrowy duch – ta zasadę nauczyciele i trenerzy młodzieży szkolnej chcą przekazać swoim podopiecznym. Kolejna grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Kotli korzysta z dodatkowych zajęć sportowych po lekcjach.

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.