×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Poświęcali wolny czas na dodatkową naukę. Teraz zdają maturę

Przedstawiciele spółki KGHM wraz z władzami Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach podsumowali inauguracyjny projekt edukacyjny „Miedź Maturę”. Przez kilka miesięcy uczniowie szkół patronackich KGHM-u, pobierali darmowe lekcje z matematyki i fizyki, przygotowując się w ten sposób do egzaminu dojrzałości.

Z inauguracyjnego projektu skorzystało kilkudziesięciu uczniów – tegorocznych absolwentów szkół patronackich objętych programem: „Kompetentnych w branży górniczo – hutniczej”. Przez kilka miesięcy wytrwale i cierpliwie, w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego podnosili swoje umiejętności z zakresu matematyki i fizyki.

-I powstała wspólna koncepcja, jak przygotować uczniów do matury – mówi Marek Wachnik, kierownik wydziału rekrutacji i budowania wizerunku w KGHM Polska Miedź S.A. – Pomysł, który się urodził zakładał bezpłatne kursy dokształcające w dwóch kierunkach: matematyka podstawowa i rozszerzona oraz fizyka rozszerzona. Każdy z tych przedmiotów obejmował 46 godzin dydaktycznych. Projekt trwał od października do końca kwietnia i zakończył się egzaminem, który sprawdzał wiedzę uczniów. Myślę, że wyszło całkiem dobrze, bo zajęcia rozpoczęło kilkudziesięciu uczniów, blisko 50 z nich uzyskało frekwencję na poziomie 50 procent, a kilkunastu podeszło do egzaminu próbnego. Myślę, że będzie to dla nich wartość dodana przed egzaminem maturalnym.

I choć – jak przyznają sami absolwenci – łatwo nie było, to jednak dodatkowe kursy z fizyki i matematyki bardzo im się przydały.

-Mieliśmy bardzo fajnego wykładowcę, bardzo nam pomógł, bardzo dobrze wytłumaczył. Zajęcia pomogły nam znacząco i zachęcałbym innych do udziału w takich kursach. To jest darmowe dla nas, jedyny koszt to są dojazdy, a dużo można było się tutaj dowiedzieć – przyznają zgodnie Krzysztof Marciniak i Paweł Dzierżawski z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie.

Najlepsi i najwytrwalsi zostali nagrodzeni przez Team Kompetentnych i władze UJW.

-Myślę, że jest to doskonały przykład na to, w jaki sposób można pomóc młodzieży w przygotowaniu się do przyszłych ról zawodowych – podkreśla dr Miłosz Czopek, prorektor Uczelni Jana Wyżykowskiego. – Jesteśmy przekonani, że wszyscy dadzą sobie radę. Mamy nadzieję, że staną się też w przyszłości naszymi studentami, że te relacje zmienią swój charakter, a po kilku latach, jestem o tym przekonany, staną się kadrą inżynierską Zagłębia Miedziowego. To jest nasz cel.

Program „Kompetentni w branży” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy kształcą się w zawodach istotnych z perspektywy przemysłu miedziowego: elektryków, mechatroników, mechaników, górników oraz tych związanych z przeróbką i metalurgią miedzi. Swoim założeniami obejmuje wiele inicjatyw, które mają wzmocnić branżowe kompetencje uczniów, takich jak: wizyty zawodoznawcze, praktyki oraz zajęcia praktyczne prowadzone w Oddziałach KGHM czy też dbanie o odpowiednie wyposażenie klas i pracowni.

Uczniowie mają także możliwość otrzymania stypendium naukowego, są również zapraszani na dedykowane imprezy sportowe czy też konkursy sprawdzające ich wiedzę. Dużym zainteresowaniem cieszą się także warsztaty, które przybliżają absolwentom szkół proces rekrutacyjny miedziowej Spółki, pokazując jakich ofert pracy szukać, jak właściwie przygotować CV czy też jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej. W roku szkolnym 2023/2024 w klasach patronackich KGHM uczy się łącznie 2437 uczniów, z czego 416 opuszcza w tym roku mury szkolne jako absolwenci.

 

Wybrane dla Ciebie

Legniccy policjanci po raz kolejny dobrze trafili

Wysoka grzywna i 3 lata odsiadki mogą grozić osobom zamieszanym w nielegalne gry hazardowe. Legniccy policjanci po raz kolejny wytypowali mieszkanie, w którym może dochodzić do łamania prawa. Nie mylili się, działały tam trzy nielegalne automaty do gier. W tej sprawie zatrzymano 29-latka, który nie tylko to ma na swoim sumieniu.

Za dragi trafił do schroniska dla nieletnich

15-latek z powiatu głogowskiego najbliższe trzy miesiące spędzi w Schronisku dla Nieletnich. Tam skierował go głogowski sąd, po tym jak policjanci znaleźli przy chłopaku kilkaset porcji narkotyków.

Pani Stanisława świętowała swoje 95. urodziny!

To był wyjątkowy jubileusz! Mieszkanka Raszówki, Stanisława Filip, świętowała swoje 95. urodziny. Z tej okazji nie mogło zabraknąć prezentów, pysznego tortu i samych dobrych życzeń!

Pobili pracowników ochrony. Teraz staną przed sądem

Cztery osoby, które mocno pobiły pracowników ochrony, którzy zwrócili uwagę na ich niewłaściwe zachowanie, staną tera przed sądem. Do zatrzymania napastników doszło niedaleko galerii handlowej.

Byli pewni, że w dzień nikt na nich uwagi nie zwróci

Kobieta i dwóch mężczyzn wpadli w ręce policji. Cała trójka została zatrzymana po włamaniu do domu w budowie. Zrobili to w biały dzień licząc na to, że wtedy nikt na nich nie zwróci uwagi. Pomylili się.

Zabytkowy wiatrak w Buszkowicach doczekał się nowych skrzydeł!

Zabytkowy wiatrak w Buszkowicach w Gminie Ścinawa będzie jak nowy. Jedna z atrakcji turystycznych regionu, tzw. Koźlak, zyskuje dawny blask. Właśnie zakończył się montaż śmigów – czyli skrzydeł, które powróciły na dawne miejsce dzięki pracy doświadczonego wykonawcy: Ciesielstwo, Dekarstwo Zbigniew Chojnacki z Dubina.

Na sygnale

Legniccy policjanci po raz kolejny dobrze trafili

Wysoka grzywna i 3 lata odsiadki mogą grozić osobom zamieszanym w nielegalne gry hazardowe. Legniccy policjanci po raz kolejny wytypowali mieszkanie, w którym może dochodzić do łamania prawa. Nie mylili się, działały tam trzy nielegalne automaty do gier. W tej sprawie zatrzymano 29-latka, który nie tylko to ma na swoim sumieniu.

Rozmaitości

Pieśni i tańce ludowe w pracach polowych. Głosowanie rozpoczęte

Rozpoczęło się głosowanie online w XXXI Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych gminy Jerzmanowa. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Jaczowie a tematem przewodnim tegorocznego repertuaru konkursowego są pieśni i tańce ludowe związane z pracami polowymi a także obrzędy związane z porą letnią.