×
*** Przed nami ostatni dzień majówki. Na drogach spodziewany jest wzmożony ruch. Zaczną się powroty. Policjanci apelują o szczególną ostrożnosć i rozwagę. Wrócmy bezpiecznie do swoich domów! ***

Krzysztof Wołoszyn: Mogliśmy liczyć na naszych mieszkańców

Po ciężkim roku walki z pandemią koronawirusa w tle samorządy liczą straty. Krzysztof Wołoszyn, Wójt Gminy Żukowice przyznaje, że ostatnie miesiące do najlepszych nie należały, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę relacje pomiędzy ludźmi. Jednak gospodarz gminy z nadzieją patrzy w przyszłość. Rozmawiamy z nim o planach inwestycyjnych, rozwoju gminy i projektach realizowanych wspólnie z sąsiednimi samorządami.

 

Przy okazji rozmowy nie możemy nie zapytać o samorząd w czasach pandemii. Jak gmina Żukowice radzi sobie z ograniczeniami i zmianami, które narzucił nam koronawirus?

– Jeśli chodzi o 2020 rok to był bardzo trudny rok, inny niż wszystkie. Musieliśmy stawić czoła wyzwaniu jakiego wcześniej nie znaliśmy, realizować zaplanowane zadania w nowych realiach. Pandemia pokazała nam jak nieobliczalne i przewrotne może być życie, jak łatwo możemy stracić wszystko na co pracujemy każdego dnia. Myślę, że dla nas najważniejsze jest to, że pokazała również coś istotniejszego – że wśród nas są ludzie, na których zawsze możemy liczyć. W gminie takich osób jest wiele, przez ten czas mogliśmy im pomóc, a oni pomagali nam.

A jak podsumuje Pan ostatnie miesiące pod względem inwestycji?

– Pandemia w jakiś mocny sposób nie przeszkodziła nam w realizacji planów inwestycyjnych czy remontowych. Na pewno był to trudny okres ze względu na brak kontaktu z mieszkańcami. Praca w samorządzie w głównej mierze polega na rozmowie, na szukaniu najlepszych rozwiązań, wsłuchiwaniu się w głosy mieszkańców, a to było teraz niemożliwe. Jako wójt najbardziej lubię kiedy mogę się spotkać z ludźmi, telefony tego nie zastąpią. Jeśli zaś chodzi o same inwestycje wykonaliśmy wszystko co zaplanowaliśmy, a nawet trochę więcej. W 2020 roku przy budżecie rzędu 21 milionów złotych na inwestycje wydaliśmy około 4 miliony złotych. Wyremontowaliśmy i drogi i chodniki, przeprowadzono remonty świetlic wiejskich. Nie zapomnieliśmy o strażakach, którzy dostali nowe auto i wyremontowaną remizę. Pojawiły się siłownie zewnętrzne czy nowe tabliczki adresowe. Dodatkowo na terenie Naszej Gminy realizowany był projekt dotyczący budowy 11 elektrowni wiatrowych. Oprócz przysłowiowych wiatraków powstało 6,5 km nowych dróg za kwotę ponad 2 milionów.

Gmina Żukowice nie została pominięta przy rozdawaniu funduszy rządowych. Na co zostaną wydane te pieniądze?

– To ogromny zastrzyk finansowy i nie będę udawał, że jest inaczej. Z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych pozyskaliśmy ponad 4 miliony złotych, które pomogą rozwiązać te najpilniejsze potrzeby. Ale tu mówimy o bieżącym roku. Jednak dzięki rządowemu wsparciu już teraz wiele się dzieje w gminie. Ruszył remont budynku ośrodka zdrowia i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nielubi. Koszty oszacowano na ponad 2,2 miliona złotych, z czego 1,6 miliona pozyskaliśmy z funduszy rządowych. Trwają tez prace na boisku w Brzegu Głogowskim gdzie powstanie nowoczesny kompleks sportowy. Kończymy też budowę placu zabaw w Brzegu Głogowskim. Zaczęły się prace przy kanalizacji sanitarnej w Nielubi przy ulicy Tęczowej. A niedawno ruszyliśmy z inwestycją w przebudowę sieci kanalizacyjnej w Naszej Gminie.

To jedna z największych tego typu inwestycji prowadzonych wciągu ostatnich lat na terenie gminy? Czy mieszkańcy zostali zabezpieczeni przed gwałtownie rosnącymi cenami odbioru ścieków?

– Inwestycja właściwie się już rozpoczęła. Jej podstawowym celem jest przebudowa systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków na terenie gminy, która pozwoli na skierowanie ścieków z terenów miejscowości skanalizowanych do Głogowa. Zadanie zaplanowane zostało na najbliższe dwa lata. Polegać będzie na modernizacji wszystkich istniejących przepompowni i ich otoczenia oraz zmianie systemu kanalizacji. Po zakończeniu inwestycji stara oczyszczalnia ścieków w Nielubi zostanie wyłączona z użytkowania, a ścieki będą płynęły do Głogowa. Podpisaliśmy stosowną umowę z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie. Inwestycja prowadzona jest w systemie zaprojektuj i wybuduj. Obecnie trwa projektowanie. Jeśli chodzi o zabezpieczenie mieszkańców przed wzrostem cen chciałbym uspokoić mieszkańców. Podpisana umowa jest długoletnia, a jej zapisy gwarantują nam  bezpieczny poziom cen. Planowana przebudowa będzie nas kosztować 3 miliony złotych, natomiast budowa nowej oczyszczalni kosztowałaby minimum 11 milionów złotych. To niemal połowa naszego rocznego budżetu, stąd między innymi takie decyzje.

Boisko  w Brzegu Głogowskim to również jedna z ważniejszych inwestycji. Na pewno od lat czekali na nią mieszkańcy. Jak ten kompleks sportowy będzie wyglądał po zakończeniu prac?

– Boisko wielofunkcyjne mamy już w Nielubi i chcieliśmy też przy drugiej szkole zrobić podobne. Będzie ono jednak trochę mniejsze – 32 metry na 19 metrów, będą tam strefy ochronne, bezpieczna nawierzchnia i pola do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną. Zamontujemy również lampy tak by z boiska można było korzystać też po zmroku. Obiekt powstaje przy szkole, ale korzystać z niego będą mogli wszyscy mieszkańcy. Przy okazji budowy boiska powstaną również wszystkie dojścia i chodniki. Obok powstał plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Jestem pewien, że będzie to ciekawy kompleks sportowy i miejsce do rekreacji dla całych rodzin.

A co gmina planuje dla mieszkańców mniejszych miejscowości?

– Wiadomo, że najwięcej problemów jest w największych miejscowościach, ale tych mniejszych nie pozostawiamy samych sobie. Już ruszyliśmy z przetargiem na boisko rekreacyjne i ciągi piesze w Kamionej. W najbliższym czasie planujemy również budowę chodników w Nielubi i Kromolinie. Dodatkowo obecnie tworzona jest dokumentacja dotycząca sali wiejskiej w Dobrzejowicach, Czernej i Szczepowie. Są również jeszcze inne mniejsze inwestycje, które planujemy wykonać w tym roku. Wiele zależy od tego czy nasze wnioski na wsparcie z zewnątrz zostaną pozytywnie zaopiniowane. Przyznaję, że bez funduszy zewnętrznych na wiele tych inwestycji nie moglibyśmy sobie pozwolić.

 

Wybrane dla Ciebie

Gmina Żukowice podsumowała mijający 2022 rok

Koniec roku to zawsze czas podsumowań, refleksji nad tym co minęło i nad tym co nas czeka w Nowym Roku. Jest to również czas oceny tego, co udało się zrealizować w mijających dwunastu miesiącach. Pomimo tego, że rok 2022 upłynął nam bardzo szybko optował w wiele wydarzeń. Zobaczcie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w Gminie Żukowice.

Gminne dożynki w Kromolinie. By na stołach nigdy nie zabrakło chleba

Mieszkańcy gminy Żukowice bawili się dzisiaj na dożynkach. W tym roku gospodarzem gminnego święta plonów był Kromolin. Nie zabrakło pięknych wieńców dożynkowych przygotowanych przez wszystkie sołectwa i oczywiście smacznych bochnów, którymi wójt gminy i starostwie dożynek dzielili się z gośćmi.

Krzysztof Wołoszyn z absolutorium i wotum zaufania

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Żukowice radni skwitowali rok pracy wójta Krzysztofa Wołoszyna, a także przyznali gospodarzowi gminy absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 roku.

W Dankowicach powstanie świetlica wiejska. Umowa podpisana

Niebawem ruszy budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Dankowice w Gminie Żukowice. Umowa z wykonawcą inwestycji już została podpisana.

Miliony na inwestycje w Gminie Żukowice

Radni Gminy Żukowice jednogłośnie przyjęli budżet na 2022 rok. Wójt gminy, Krzysztof Wołoszyn, nie ukrywa, że nie jest to łatwy budżet, ale w ciągu najbliższych 12 miesięcy zaplanowano ważne inwestycje. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na remonty dróg.

Do Żukowic dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju

Członkowie Drużyny Harcerskiej „Rude Kamienie” pod przewodnictwem drużynowej Małgorzaty Geisler odwiedzili Urząd Gminy w Żukowicach i na ręce wójta Krzysztofa Wołoszyna przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju.

Sport

Szczypiornistki KGHM MKS Zagłębie Lubin w podwójnej koronie

W wielkim finale ORLEN Pucharu Polski Kobiet, zawodniczki KGHM MKS Zagłębia Lubin pokonały dziś ekipę MKS FunFloor Lublin 29:18 prowadząc do przerwy 16:8. Tym samym, Miedziowe obroniły trofeum zdobyte przed rokiem i po raz kolejny w jednym sezonie zostały mistrzyniami Polski i triumfatorkami Pucharu Polski!

Rozmaitości

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.