×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Let’s say… nie takie języki obce straszne

Już drugi rok z rzędu grupa młodych ludzi zachęca swoich rówieśników do nauki języków obcych. Pokazują, tłumaczą, uczą. Wszystko w ciekawej i przyjemnej formie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Zwolnieni z Teorii to pierwsza praktyczna olimpiada, w ramach której młodzież ma za zadanie stworzenie projektu, zachęcenie swoich rówieśników do udziału w nim, przekazanie wartościowych danych czy nowych umiejętności. Tematyka projektów jest mocno zróżnicowana, tym bardziej, że przeprowadzono ich już tysiące. Jednym z nich jest projekt pod hasłem Let’s say prowadzony przez grupę uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Aleksandra, Alan i Wiktoria nawiązali współpracę z kolegami i koleżankami z całej polski. Teraz wspólnie prowadzą projekt i zachęcają innych do poznawania innych krajów, ich zwyczajów i oczywiście… języka.

Ich projekt nie zakłada wykuwania na pamięć słówek czy formułek, nie skupia się na gramatyce, ale w ciekawy i przyswajalny sposób zachęca do nauki i pokazuje różne modele nauczania.

– W tamtym roku udało nam się dotrzeć do ponad 6 tysięcy osób, tym samym zyskując spore grono beneficjentów na kolejny rok. Na Instagramie umieściliśmy ponad 400 słówek, idiomów czy ciekawostek w pięciu różnych językach. Nawiązaliśmy też współpracę między innymi z Eneą czy etutorem – mówi Alan Witkowicz z I LO. – W tej edycji przygotowaliśmy kilkanaście postów związanych z ciekawostkami, idiomami i słówkami w językach obcych. Bierzemy również udział w programie partnerskim ING. Przybliżyliśmy dzięki temu naszym beneficjentom zagadnienia związane z językami: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i holenderskim – dodaje.

Przed uczestnikami projektu jeszcze wiele zadań. Mają w planie wywiady i spotkania online z native speakerami oraz osobami pracującymi się w branży językowej.

– Poprzez serie językowe i posty tematyczne staramy się zachęcić innych do poszerzania swoich umiejętności językowych – dodaje Alan. – Będziecie mogli u nas uczyć się równocześnie podstaw z kilku języków lub doskonalić swój jeden ulubiony. Na Facebooku chcemy publikować teksty, recenzje książek, filmów czy promować twórczość ciekawych artystów. Będą się pojawiać także wywiady ze specjalistami. Na naszej stronie będzie można znaleźć informacje na temat certyfikatów czy studiowania za granicą. Na Instagramie pojawiać się będą grafiki ze słówkami, idiomami czy krótkimi ciekawostkami – wylicza.

Do wspólnej nauki może przyłączyć się każdy – zarówno osoby, dla których języki obce nie maja już tajemnic, jak i kompletni laicy.

– Razem chcemy popchnąć pełnych zapału ludzi nieco do przodu w posługiwaniu się językami obcymi. Zależy nam, żeby nikogo już nie ograniczał brak systematyczności, bariera językowa czy niezadowalająca ilość informacji – zachęcają uczestnicy projektu Let’s say.

W skład zespołu wchodzą: liderka projektu Aleksandra Naglik, Alan Witkowicz, Wiktoria Dziedziulo (wszyscy z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie), Emilia Dańczak z Poznania, Dominika Kapla z Warszawy, Błażej Molik z Pszczewa oraz Milena Kot z Gdańska, Aleksander Wilk z Wałbrzycha i Filip Parysek z Koła.

 

Wybrane dla Ciebie

Let’s say – bo warto uczyć się rozmawiać

Każdy kto uczył się lub uczy języka obcego – bez względu na to czy będzie to popularny angielski, niemiecki, hiszpański czy mniej popularne języki, zdaje sobie sprawę, że gramatyka i słówka to jedno, a luźna rozmowa – zupełnie coś innego. Dlatego grupa młodych ludzi z różnych miast chce pomóc swoim rówieśnikom nauczyć się… rozmawiać.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Seryjni włamywacze mieli na koncie po kilkadziesiąt czynów

Lubińscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców włamań do trzech mieszkań na terenie miasta. Przestępcy ukradli wówczas sporą ilość biżuterii i pieniędzy. Jak się okazało, nie były to jedyny czyny na ich koncie. Każdy z aresztowanych usłyszał bowiem po 33 zarzuty kradzieży z włamaniem.