×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Pierwszy w historii Dzień Osadnika w Gminie Lubin

Wiele lat temu przyjechali tu w wagonach bydlęcych. Mieli po kilka lat lub nawet mniej. W strachu, nie wiedząc jaka będzie ich przyszłość, gdzie będą mieszkać i jak wyglądać będzie to życie. Do części z nich uśmiechnął się los – trafili na tereny dzisiejszej Gminy Lubin z Syberii.

Gmina Lubin świętuje. To właśnie 16 marca ustanowiono Dniem Osadnika by uczcić pamięć i ludzi, którzy Gminę Lubin budowali od podstaw. W urzędzie gminy zorganizowano wystawę starych fotografii, a osadnicy i ich potomkowie wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu razem z młodzieżą, która przygotowała komiks na podstawie wydanej w zeszłym roku książki Wschody i Zachody – opowieści osiedleńców w gminie Lubin autorstwa Marleny Kovařík.

Jak przyznali autorzy komiksu – takie historie muszą przetrwać.

– Rozmawiałam z moim dziadkiem, który opowiedział mi swoją historię, dzięki temu mogłam ją dokładnie przedstawić w komiksie. Interesuję się historią dlatego uważam, że takie powieści nie powinny być zapomniane – powiedziała nam Maja, jedna z autorek komiksu.

W Gminie Lubin mieszka kilka pokoleń osadników. Oni sami z rozrzewnieniem wspominają pierwsze lata życia na tym terenie.

– Przyjechałam tu w 1946 roku – powiedziała nam Antonina Buchta, obecnie mieszkanka Osieka. –Wtedy osiedliliśmy się w Ręszowie pod Ścinawą, mieszkaliśmy w poniemieckim domu, z rodziną niemiecką. Anenka nasza była Ślązaczką, więc pięknie mówiła po polsku, ze śląskim akcentem. To nam znacznie ułatwiało kontakty.

Anna Buchta przyznaje, że takie uroczystości, pamięć o pierwszych mieszkańcach tego regionu są bardzo ważne – dla nich samych, dla ich rodzin i przyszłych pokoleń.

– Moja córka przyjechała tutaj ze Złotego Stoku jest pełna podziwu, u nich nie ma takich uroczystości – mówi Antonina Buchta. – To jest potrzebne dla historii. Dla nas, jeszcze żyjących osadników, to są przecież nasze wspomnienia, trochę rozrzewnienia i patriotyzmu. Przyjechałam tutaj jak miałam dziewięć lat, przyjechaliśmy z Syberii, różnica w poziomie życia była ogromna. Dla nas był to awans, a najważniejsze było to, że w końcu jesteśmy w Polsce, w naszej ojczyźnie.

Pomysłodawcą ustanowienia Dnia Osadnika w Gminie Lubin był wójt Tadeusz Kielan.

– Osadników jest coraz mniej, to oczywiście naturalna kolej rzeczy, ale to im zawdzięczamy to co mamy dzisiaj. To oni zaraz po wojnie stworzyli podwaliny pod dzisiejszą gminę – powiedział Tadeusz Kielan. – To był bardzo trudny, wręcz traumatyczny czas. Ci ludzie zostawili swoje domy, wzięli tyle ile mogli unieść i przyjechali tutaj. A jednak dali radę, wszystko zbudowali własnymi rękami.

 

Wybrane dla Ciebie

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Straciła 55 tysięcy, bo uwierzyła w wymyśloną historię o wnuczku

77-letnia kobieta straciła ponad 55 tysięcy złotych, po tym, gdy uwierzyła oszustowi, że pomaga swojemu wnuczkowi. – Po raz kolejny ostrzegamy wszystkich, a zwłaszcza seniorów, by nie byli naiwni i nie przekazywali nikomu swoich oszczędności – apeluje Przemysław Rybikowski, oficer prasowy polkowickiej policji.

Kolejny sezon „Polkowickiej Szprychy”. 70 rowerów, 26 stacji

Od wczoraj mieszkańcy Polkowic i przyjeżdżający turyści mogą korzystać z uroków wypożyczalni rowerów miejskich. Do dyspozycji cyklistów jest obecnie 70 rowerów, w tym 10 z fotelikami dla najmłodszych. Zaparkowane są przy 26 stacjach. 

Dostojna jubilatka z Chobieni świętuje setne urodziny

To był wyjątkowy dzień dla pani Hildegardy Jaworskiej z Chobieni w gminie Rudna. Seniorka świętowała bowiem zacny jubileusz setnych urodzin. Były kwiaty i życzenia. To cały wiek pełen doświadczeń i mądrości, a także chwil szczęścia i niezmierzonej radości.

Dzień Flagi RP – uroczystości patriotyczne i happeningi

Dziś Dzień Flagi RP. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń patriotycznych i biało – czerwonych happeningów. Sporo będzie się działo m.in. w Lubinie i Polkowicach.

Niebezpiecznie na S3. Kierowca forda z impetem uderzył w barierę

Majówka dopiero się rozpoczęła, a już niestety na drogach regionu doszło do kilku kolizji. Jedna z nich wydarzyła się dzisiaj rano na trasie ekspresowej S3 z Legnicy w kierunku Lubina. Auto wbiło się w barierę oddzielająca dwa pasy ruchu.

Sport

Kurminowski i Chodyna w jedenastce kolejki PKO Ekstraklasy

Tego można było się spodziewać. Dawid Kurminowski – strzelec trzech goli i Kacper Chodyna – autor trzech asyst – znaleźli się w najlepszej jedenastce 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zasłużenie znaleźli się w tym zestawieniu po wygranym meczu z Radomiakiem Radom 4:3.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.