×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Przekazali powiatowi pieniądze na remonty dróg

Radni Gminy Lubin na ostatniej sesji podjęli decyzję o przekazaniu pieniędzy Powiatowi Lubińskiemu na remont dróg. Chodzi o dwa odcinki – drogę prowadzącą do Składowic oraz główną arterie przebiegającą przez Gorzycę.

 

Powiat Lubiński po raz kolejny zwrócił się z wnioskiem o wsparcie finansowe remontu dróg powiatowych na terenie gminy Lubin. Wójt gminy, Tadeusz Kielan, na ostatniej wspólnej konferencji prasowej władz samorządowych przyznał, że to nie są łatwe decyzje – wsparcie finansowe remontów dróg powiatowych ogranicza możliwości remontów i budowy nowych dróg gminnych, jednak z drugiej strony – z dróg powiatowych w gminie korzystają w zdecydowanej większości mieszkańcy gminy. Warto zatem wspólnie zadbać by te trasy były w dobrym stanie.

Jeśli chodzi o remont drogi w Gorzycy radni jeszcze w ubiegłym roku rada wyrazili zgodę na współfinansowanie prac przez gminę. Kwota pomocy została ustalona na 478 907,60 zł, która miała być przekazana w dwóch ratach, tj. 229 453,80 zł. w roku 2023 i w roku bieżącym 249 453,80 zł. Z uwagi na niewykorzystanie pełnej kwoty w roku ubiegłym władze powiatu zwróciły się z wnioskiem o przekazanie niewykorzystanej dotacji w wysokości 117 799,26 na rok 2024.

Inaczej ma się sprawa z drogą prowadzącą do Składowic. Ta jest w fatalnym stanie i potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Wójt wielokrotnie apelował o jej naprawę. Władze powiatu uzyskały na ten cel dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poziomie 80% w kwocie 1 539 699,20 zł, brakuje jednak pieniędzy na wkład własny w wysokości około 20 proc. wartości inwestycji. Na wniosek wójta, rada przeznaczyła na ten cel brakującą powiatowi kwotę, czyli 384 924,80 zł.

 

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.