×
*** Burmistrz Chocianowa został zatrzymany przez policję po tym jak spowodował kolizję. Był agresywny, ubliżał policjantom i domagał się odstąpienia od dalszych czynności ***

Przekazali powiatowi pieniądze na remonty dróg

Radni Gminy Lubin na ostatniej sesji podjęli decyzję o przekazaniu pieniędzy Powiatowi Lubińskiemu na remont dróg. Chodzi o dwa odcinki – drogę prowadzącą do Składowic oraz główną arterie przebiegającą przez Gorzycę.

 

Powiat Lubiński po raz kolejny zwrócił się z wnioskiem o wsparcie finansowe remontu dróg powiatowych na terenie gminy Lubin. Wójt gminy, Tadeusz Kielan, na ostatniej wspólnej konferencji prasowej władz samorządowych przyznał, że to nie są łatwe decyzje – wsparcie finansowe remontów dróg powiatowych ogranicza możliwości remontów i budowy nowych dróg gminnych, jednak z drugiej strony – z dróg powiatowych w gminie korzystają w zdecydowanej większości mieszkańcy gminy. Warto zatem wspólnie zadbać by te trasy były w dobrym stanie.

Jeśli chodzi o remont drogi w Gorzycy radni jeszcze w ubiegłym roku rada wyrazili zgodę na współfinansowanie prac przez gminę. Kwota pomocy została ustalona na 478 907,60 zł, która miała być przekazana w dwóch ratach, tj. 229 453,80 zł. w roku 2023 i w roku bieżącym 249 453,80 zł. Z uwagi na niewykorzystanie pełnej kwoty w roku ubiegłym władze powiatu zwróciły się z wnioskiem o przekazanie niewykorzystanej dotacji w wysokości 117 799,26 na rok 2024.

Inaczej ma się sprawa z drogą prowadzącą do Składowic. Ta jest w fatalnym stanie i potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Wójt wielokrotnie apelował o jej naprawę. Władze powiatu uzyskały na ten cel dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poziomie 80% w kwocie 1 539 699,20 zł, brakuje jednak pieniędzy na wkład własny w wysokości około 20 proc. wartości inwestycji. Na wniosek wójta, rada przeznaczyła na ten cel brakującą powiatowi kwotę, czyli 384 924,80 zł.

 

Wybrane dla Ciebie

Spotkali się wójtowie i burmistrzowie z Powiatu Legnickiego

W Starostwie Powiatowym w Legnicy odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów, w którym udział wzięli gospodarze gmin i miast powiatu legnickiego.

Kulinarne szaleństwa w Wiercieniu. Zapraszamy na Festiwal Zupy!

Ośrodek Kultury Gminy Lubin i Mieczysław Hubka, sołtys Wiercienia w Gminie Lubin, rada sołecka oraz Stowarzyszenia Nasz Wiercień zapraszają na pyszną zupę. Zarezerwujcie sobie czas w najbliższą sobotę, 15 czerwca! Początek imprezy o godzinie 16!

Opowiem Ci o Kresach – śląskie losy kresowej rodziny

Uczniowie szkół powiatu polkowickiego zdobyli zaszczytne laury w konkursie pod hasłem: „Opowiem Ci o Kresach – śląskie losy Kresowej rodziny”. Wydarzenie dedykowane było uczniom z trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Laureatom gratulujemy! 

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych. 

Zatrzymali trzech mężczyzn z narkotykami. Teraz staną przed sądem

Mundurowi z komisariatu w Prochowicach przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji zatrzymali trzech mężczyzn. Znaleziono przy nich narkotyki. Cała trójka odpowie za to przed sądem. Za posiadanie narkotyków grozi in kara do 3 lat więzienia.

Pisklaki sokoła wędrownego z HM Głogów i ZWR już mają imiona

Luna, Uncja, Rudna, Flotka, Miedziak i Flotek – takie imiona sokołom wędrownym nadali pracownicy Huty Miedzi Głogów oraz Zakładów Wzbogacania Rud. Przypomnijmy, że ptaki zagnieździły się na kominie HM Głogów oraz na platformie budynku ZWR w Polkowicach.

Sport

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych.