×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Radni zmienili plany miejskie. Spalarni nie będzie

Na wczorajszej sesji rady miejskiej radni zagłosowali nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego nr 86. To część miasta zlokalizowana przy drodze dwupasmowej, pomiędzy szybami kopalni ZG LUBIN – Lubin Wschodni i Lubin Główny. Poprzedni plan dopuszczał w tym rejonie budowę spalarni odpadów. Po zmianach, za którymi zagłosowali radni, takiej możliwości nie będzie. To kończy kwestię postawienia takich instalacji w tym miejscu, ale też naraża miasto na wypłatę odszkodowań.

 

Już dwa lata temu przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie miasta alarmowali, że spółka Lubin Energy zarejestrowana w Płocku, chce wybudować w Lubinie spalarnię odpadów niebezpiecznych. Tyle czasu musiało minąć by prezydent i radni zmienili plany, które sami uchwalili jeszcze w 2017 roku. Decyzje podjęte pod koniec ubiegłej kadencji samorządu pozwoliły prywatnemu inwestorowi na kupno terenu i rozpoczęcie działań zmierzających do budowy instalacji.

Z dokumentów przedstawionych przez inwestora jasno wynikało, że w Lubinie planuje on spalać w swojej spalarni m.in. odpady z przetwórstwa produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, odpady z produkcji farb, lakierów, klejów i chemii organicznej, zużyte samochody, odpady z demontażu i konserwacji pojazdów, opony i tworzywa sztuczne, a także odpady z oczyszczalni ścieków.

Raport środowiskowy przygotowany wtedy przez spółkę nie pozostawiał złudzeń – w trakcie pracy spalarni do atmosfery wydostawałyby się pyły PM2.5 i PM10, tlenki azotu, tlenek węgla, chlorowodór, amoniak, benzen, metale ciężkie i silnie trujące dioksyny i furany.

– Cieszymy się, że prezydent i radni zrozumieli w końcu co jest ważne dla mieszkańców. Szkoda tylko, że tak długo to trwało – powiedział nam Zbigniew Sobka ze Stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców, które dwa lata temu apelowało o rozwiązanie kwestii szkodliwych spalarni. – Należy podkreślić, że to całe zamieszanie powstało z winy radnych i prezydenta. To radni Lubin 2006 uchwalili plan w 2017 roku, wydając zgodę na budowę spalarni. Teraz pod presją społeczną, w przededniu wyborów samorządowych, wycofują się z tego. My się cieszymy, że nie będziemy truci przez spalarnię, ale faktem jest, że to lubinianie zapłacą ewentualne odszkodowania inwestorom.

Jednak nie tylko Lubin Energy planowało wybudować spalarnię w tym miejscu. Również lubiński Termal, na sąsiedniej działce, chciał postawić instalację do spalania biomasy. Wczorajsza decyzja radnych, którzy poparli zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego zaproponowane przez prezydenta Roberta Raczyńskiego może pokrzyżować plany inwestycyjne obu spółek.

– To jest nasza jedyna możliwość wpływania na ład przestrzenny miasta. Jeśli zmiana dotyczy spalarni to chyba nikt nie ma wątpliwości – my nie godzimy się na powstanie spalarni, nie chcemy, żeby ona w mieście powstała – powiedział nam radny Tomasz Górzyński z klubu Lubin2006. – Jednak to nie jest prawda, że miasto będzie musiało wypłacić 100 milionów odszkodowania jak to ktoś powiedział. Dopiero w momencie kiedy wystąpi roszczenie ze strony inwestora zrobiony zostanie operat szacunkowi i miasto faktycznie będzie musiało wypłacić odszkodowanie, ale z tytułu faktycznie poniesionych nakładów. Mówimy tu o kilkuset tysiącach. Nie będziemy płacić odszkodowania za utracone zyski czy utracone korzyści – dodaje radny Górzyński. – Prezydent nie wyraził zgody na budowę spalarni, ale od dłuższego czasu trwał administracyjni ping-pong. Zmiana planu dla tej części miasta była jedynym rozwiązaniem.

Za zmianami planu zagospodarowania przestrzennego głosowali również radni opozycyjni.

– Tu chodzi przede wszystkim o spalarnię odpadów niebezpiecznych. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni takiej inwestycji, dlatego głosowaliśmy za zmianami – powiedział nam Franciszek Wojtyczka. – Wcześniej prezydent planował wybudowanie w tym miejscu spalarni, po to takie plany zostały uchwalone. Teraz to się zmieniło, to kolejny błąd, którego konsekwencje poniosą mieszkańcy. Trzeba będzie zapłacić odszkodowanie.

 
IMG20220126135108-1024x768
IMG20220126135214-1024x768
IMG20220126135301-1024x768

Wybrane dla Ciebie

Mieszkańcy Polkowic świętowali Dzień Flagi RP

Mimo trwającej majówki, sporo mieszkańców Polkowic wybrało się dzisiaj do rynku, by wspólnie świętować Dzień Flagi. – Dziękuję wszystkim za przybycie. To jedno z najmłodszych świąt narodowych, ale nie mniej istotne. Szanujmy nasze symbole, nie wstydźmy się ich, wywieszajmy biało – czerwoną – mówił do zebranych Wiesław Wabik, burmistrz elekt.

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Straciła 55 tysięcy, bo uwierzyła w wymyśloną historię o wnuczku

77-letnia kobieta straciła ponad 55 tysięcy złotych, po tym, gdy uwierzyła oszustowi, że pomaga swojemu wnuczkowi. – Po raz kolejny ostrzegamy wszystkich, a zwłaszcza seniorów, by nie byli naiwni i nie przekazywali nikomu swoich oszczędności – apeluje Przemysław Rybikowski, oficer prasowy polkowickiej policji.

Kolejny sezon „Polkowickiej Szprychy”. 70 rowerów, 26 stacji

Od wczoraj mieszkańcy Polkowic i przyjeżdżający turyści mogą korzystać z uroków wypożyczalni rowerów miejskich. Do dyspozycji cyklistów jest obecnie 70 rowerów, w tym 10 z fotelikami dla najmłodszych. Zaparkowane są przy 26 stacjach. 

Dostojna jubilatka z Chobieni świętuje setne urodziny

To był wyjątkowy dzień dla pani Hildegardy Jaworskiej z Chobieni w gminie Rudna. Seniorka świętowała bowiem zacny jubileusz setnych urodzin. Były kwiaty i życzenia. To cały wiek pełen doświadczeń i mądrości, a także chwil szczęścia i niezmierzonej radości.

Dzień Flagi RP – uroczystości patriotyczne i happeningi

Dziś Dzień Flagi RP. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń patriotycznych i biało – czerwonych happeningów. Sporo będzie się działo m.in. w Lubinie i Polkowicach.

Sport

Kurminowski i Chodyna w jedenastce kolejki PKO Ekstraklasy

Tego można było się spodziewać. Dawid Kurminowski – strzelec trzech goli i Kacper Chodyna – autor trzech asyst – znaleźli się w najlepszej jedenastce 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zasłużenie znaleźli się w tym zestawieniu po wygranym meczu z Radomiakiem Radom 4:3.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Rozmaitości

Mieszkańcy Polkowic świętowali Dzień Flagi RP

Mimo trwającej majówki, sporo mieszkańców Polkowic wybrało się dzisiaj do rynku, by wspólnie świętować Dzień Flagi. – Dziękuję wszystkim za przybycie. To jedno z najmłodszych świąt narodowych, ale nie mniej istotne. Szanujmy nasze symbole, nie wstydźmy się ich, wywieszajmy biało – czerwoną – mówił do zebranych Wiesław Wabik, burmistrz elekt.