×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Rzeźba Bolesława Chrobrego na lubińskim rondzie

Rzeźba Bolesława Chrobrego, która została zamontowana na rondzie u zbiegu ulic Spacerowej i Zielonogórskiej wzbudza zachwyt i podziw z jednej strony – zdziwienie i zaskoczenie z drugiej. –  Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry – mówi dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego. 

O rzeźbie lub pomniku Bolesława Chrobrego mówiło się w Lubinie od kilku lat. Miasto chce w ten sposób uczcić przypadającą w przyszłym roku 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Okazała rzeźba stanęła na rondzie im. Tysiąclecia Powstania Królestwa Polskiego.

Ktoś zapyta, co wspólnego ma Lubin z królem Polski? Dr Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, spokojnie na to odpowiada.

-Zapominamy o tym, że to Bolesław Chrobry przyłączył Śląsk do Polski, że to Chrobry chodził tutaj w kierunku Czech, Budziszyna, Niemczy, że to Chrobry tutaj od 1000 roku do pokoju w Budziszynie w 1018 roku anektował te ziemie. Obojętnie jakbyśmy powiedzieli, gdzieś tu, na tym terenie, czy w Lubinie, czy między Szprotawą a Lubinem, dokładnie nikt tego nie wie, odbyła się wielka bitwa z Henrykiem II. To trzeba pamiętać, że Chobienia, Ścinawa, Głogów i Nowa Sól to były brody, przez które Chrobry się przeprawiał. Chrobry to są ziemie zachodnie, nie byłoby powrotu ziem zachodnich, gdyby nie Bolesław Chrobry. Lubin powstał 200 lat po Chrobrym, ale na tych ziemiach był. Uważam, że hołdem dla koronacji, dla tysiąclecia państwa polskiego, dużo miast na ziemiach zachodnich powinno postawić i pomnik Chrobremu, i pionierom, którzy przyjechali tutaj w 1945 roku. Lekceważymy sobie tę historię – spokojnie wyjaśnia dyrektor lubińskiego Muzeum Historycznego.

Autorem rzeźby jest Piotr Mojka, metaloplastyk, regionalista, specjalizujący się w technice repusowania ręcznego. Jest autorem m.in. monumentalnych rzeźb smoków u bram pałacu w Magnicach, ozdób dachowych dla Norweskiej Doliny w Szklarskiej Porębie czy choćby rekwizytów do serialu „Gra o Tron”.

-Rzeźba dostanie jeszcze granitową osłonę. Będzie tam nazwa, informacja, czyj to jest pomnik. Będzie też oświetlona. Mam nadzieję, że do następnego piątku się z tym wszystkim uporamy. Rzeźba wykonana jest z blachy miedzianej milimetrowej – precyzuje dr Marek Zawadka.

Muzeum Historyczne od dawna przywraca pamięć o Bolesławie Chrobrym i powstaniu państwowości polskiej. W 2016r. Lubin świętował m.in. 1050. rocznicę chrztu Polski.

 

Wybrane dla Ciebie

Przewrócona laweta z koparką na S3 z Lubina do Legnicy

Uwaga kierowcy. Na trasie ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Legnicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem lawety, na której znajdowała się koparka. Na miejscu pracowali policjanci z lubińskiej komendy, którzy będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

W ścinawskiej remizie strażackiej praca wre!

Najpierw ściany działowe, a teraz wymiana dachu. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej już nie mogą się doczekać końca prac przy przebudowie remizy. Pod koniec marca budowlańcy postawili ściany działowe. W ostatnich dniach zajęli się wymianą dachu.

Ruszyły prace przy rozbudowie drogi w Księginicach

W Księginicach rozpoczęły się prace drogowe przy rozbudowie jednego z odcinków, który docelowo będzie stanowił alternatywne połączenie Księginic z droga krajową nr 36 w kierunku Lubina i Ścinawy.

Cross Straceńców już jutro! Musicie tam być!

Godziny dzielą nas od rozpoczęcia 14. edycji Crossu Straceńców. Chętnych do zmierzenia się z trudnymi trasami i przeszkodami nie brakuje. Na mecie stawi się kilkaset osób by zmierzyć się z własnymi słabościami!

Nielegalny hazard w centrum Legnicy. Zabezpieczono automaty

Przy jednej z głównych ulic Legnicy mundurowi zabezpieczyli nielegalne automaty do gier. By dostać się do pomieszczeń musieli użyć siły. Za posiadanie nielegalnych automatów grożą kary w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Za organizowanie gier hazardowych, poza wysoką grzywną, grozi wyrok do trzech lat więzienia. 

Ostatnia LXIII  sesja Rady Powiatu Legnickiego kadencji 2018-2024

25 kwietnia odbyła się LXIII sesja Rady Powiatu Legnickiego, którą otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Aleksander Kostuń. Udział w posiedzeniu wzięło 13 Radnych, a transmisja z obrad dostępna była  na platformie eSesja.

Na sygnale

Przewrócona laweta z koparką na S3 z Lubina do Legnicy

Uwaga kierowcy. Na trasie ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Legnicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem lawety, na której znajdowała się koparka. Na miejscu pracowali policjanci z lubińskiej komendy, którzy będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Rozmaitości

Będzie nagroda roczna, będą rozmowy w sprawie podwyżek płac

Na konta załogi KGHM wpłynie wkrótce dodatkowa nagroda roczna. I choć miedziowa spółka jak Grupa KGHM odnotowała za ubiegły rok stratę w wysokości blisko 3,7 mld złotych, to ustalono, że nagroda z „zysków” wyniesie 1,4-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. „Zyski” zostaną wypłacone po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy rocznego sprawozdania finansowego spółki.