×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Skwer w zabytkowym centrum Przemkowa i boisko – są pieniądze

Trzy miliony złotych – dokładnie tyle wyniesie wsparcie przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy Przemków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze pomogą zrealizować jedną z długo wyczekiwanych inwestycji w sercu Przemkowa. Jednak to nie wszystko!

 

Gminy, których wnioski o wsparcie finansowe zostały pozytywnie rozpatrzone otrzymały pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród nich znalazł się Przemków. 3 miliony złotych zostanie przeznaczona na dwie ważne inwestycje.

Pierwsza z nich to inwestycja, o której w Przemkowie mówi se od lat. Przywrócenie świetności zabytkowego centrum tego miasta to jedno z kluczowych zadań, na które gmina aktywnie poszukuje wsparcia z zewnątrz. Zadanie pn. „Rewitalizacja zabytkowego centrum Przemkowa poprzez utworzenie skwerów i deptaka” zakłada m.in. wykonanie nowych nawierzchni chodników, ulic oraz terenów zielonych wraz z deptakiem prowadzącym do Parku Miejskiego.

Teraz inwestycja będzie możliwa do zrealizowania dzięki wsparciu z zewnątrz. Na to zadanie gminie przyznano 1,8 mln złotych.

Druga z inwestycji, która otrzymała wsparcie w ramach RFIL, obejmuje budowę wielofunkcyjnego boiska przy ul. Leśna Góra 3 w Przemkowie.

Planowany kompleks sportowy tworzyć będą m.in: zewnętrzna siłownia, bieżnia, skatepark, pole do gry w koszykówkę, pole do gry w siatkówkę oraz pole do gry w piłkę nożną. Nowy obiekt sportowy ma zaspokoić potrzeby wszystkich naszych mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży uczącej się w Zespole Szkół w Przemkowie, a także uczestników turnusów wypoczynkowo-edukacyjnych Domu Wczasów Dziecięcych. Wysokość przyznanego wsparcia wynosi 1,2 mln złotych.

– To ogromny zastrzyk gotówki dla naszej Gminy, bez której realizacja zaplanowanych inwestycji z całą pewnością mocno odsunęłaby się w czasie. Planujemy nasze zadania tak, aby równoważyć budżet gminy, jednak środki na wykonanie strategicznych zadań zaspokajających potrzeby naszych mieszkańców są bardzo ograniczone. Udział zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięć z całą pewnością umożliwia ich szybką i skuteczną realizację. Jeszcze raz chcę podziękować Posłowi Krzysztofowi Kubów za sympatię i  zainteresowanie sprawami naszej gminy i naszych mieszkańców – podsumowuje burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak.

 

Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych jest to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19.  To kolejne wsparcie  z budżetu państwa dla gmin z województwa dolnośląskiego w wysokości ponad 319 mln zł. Wcześniej środki w ramach pierwszego etapu programu przydzielano stosując algorytm – Przemków otrzymał wówczas wsparcie w wysokości pona 600 tys. złotych, które wydatkowane zostaną na modernizację ciągów pieszych i parkingu przy cmentarzu komunalnym.

W ramach kolejnego, konkursowego etapu gminy mogły wnioskować o środki na konkretne zadania. Podczas oceny wniosków brane były pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Łącznie w skali całego kraju w ramach Funduszu rozdysponowanych zostanie 12 miliardów złotych.

 

Na sygnale

Seryjni włamywacze mieli na koncie po kilkadziesiąt czynów

Lubińscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców włamań do trzech mieszkań na terenie miasta. Przestępcy ukradli wówczas sporą ilość biżuterii i pieniędzy. Jak się okazało, nie były to jedyny czyny na ich koncie. Każdy z aresztowanych usłyszał bowiem po 33 zarzuty kradzieży z włamaniem.

Rozmaitości

Rada powiatu lubińskiego przeszła do historii

64 sesji, w tym 11 nadzwyczajnych, 480 uchwał, 439 posiedzeń komisji stałych, 130 interpelacji, zapytań i wniosków. Ponad 5-letnia kadencja Rady Powiatu Lubińskiego przeszła do historii. 30 kwietnia skończyła się stara rada i rządy powiatu. 7 maja – rozpoczną się rządy nowej rady i poznamy nazwisko nowego starosty lubińskiego. Czy będzie nim ponownie Paweł Kleszcz?