×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

W Dalkowie spotkały się gospodynie ze Wzgórz Dalkowskich

Pierwszy Zlot Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Wzgórz Dalkowskich już za nami. Było wspaniale i pysznie. Panie pokazały swoje talenty, a wielu z nich można było skosztować.


Organizatorami Zlotu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Wzgórz Dalkowskich byli Wójt Gminy Gaworzyce, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gaworzycach oraz Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”. W zlocie udział wzięło w sumie 27 organizacji z terenu dwóch województw, leżących w obszarze działania Lokalnej Grupy Działania „Wzgórza Dalkowskie”. Zadaniem pań było stworzenie „Produkt lokalnego KGW” – w trzech kategoriach do wyboru: kulinaria, rękodzieło oraz inne (np. usługa turystyczna).

KATEGORIA: PRODUKT KULINARNY (11 ZGŁOSZEŃ)
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchowicach – za roladę – gąsienicę – nadziewaną jabłkami. Pięknie udekorowana w sąsiedztwie czekoladowych motyli. Osnuta nutką słodyczy i miłości (Słodkie może być zdrowe!)
2. Koło Gospodyń Wiejskich Gostyń-Kurów Wielki – za chleb z ziołami z wieprzowiną pod pierzyną
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Łagoszowie Małym – za fileta z kurczaka z nadzieniem szpinakowym w cieście francuskim

Inne pomysły organizacji:
• Koło Gospodyń „Gosposie” z Kłody zaproponowało „kaczkę nadziewaną bez kości”
• Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie zaproponowało „Domową apteczkę z darów natury od KGW w Kłobuczynie – zestaw zdrowych soków i syropów”
• Koło Gospodyń Wiejskich w Mirocinie Górnym zaproponowało ciastka, które przetrwały pokolenia – są to tzw. „smalcówki”
• Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebczcu wykonało smalec podany z chlebem pszenno-żytnim oraz małosolnym ogórkiem oraz bułki drodżowe z truskawkami i kruszonką
• Koło Gospodyń Wiejskich w Kurowicach przygotowało gęś faszerowaną
• Koło Gospodyń Wiejskich w Jaczowie zaoferowało pierogi z gęsiną i barszczem oraz pasztet z gęsi z żurawiną („Najlepsza gęś z gminy Jerzmanowa”)
• Koło Gospodyń Wiejskich w Modłej przygotowało pasztet z gęsiny
• Koło Gospodyń Wiejskich w Jerzmanowej zaproponowało pyzy faszerowane z zasmażaną kapustą z dodatkiem swojskiego boczku

KATEGORIA: RĘKODZIEŁO (6 ZGŁOSZEŃ)
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Miłakowie – za obraz wykonany techniką klejoną z suszonych roślin rosnących na terenie Wzgórz Dalkowskich – „Naturą malowane!”
2. Koło Gospodyń Wiejskich w Mirocinie Górnym – ozdoby bożonarodzeniowe – ręcznie wykonane, kolorowe symbole miłości
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Potoczku – za przepiękną, sylwestrową, szydełkową kreacją

Inne produkty:
• Koło Gospodyń Wiejskich „Na obcasach” w Studzieńcu – taca z sosny pospolitej z logo Wzgórz Dalkowskich – na serwowanie rodzimych produktów
• Koło Gospodyń Wiejskich w Smardzowie zaprezentowało prace wykonane techniką decoupage i szydełkiem („Ręczna robota zawsze najlepsza!”)
• Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchowicach – zaprezentowało kosz sznurowy wypełniony tylipanami – mógłby być oryginalną ozdobą domu.

KATEGORIA: INNE (NP. PRODUKT TURYSTYCZNY) – (3 ZGŁOSZENIA)
1. Koło Gospodyń Wiejskich w Dalkowie – za kąpiele leśne
2. Koło Gospodyń Wiejskich w Miłakowie – za wiersze i wierszyki poruszające różne aspekty Wzgórz Dalkowskich – „To co piękne w słowie zamknięte”
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Mirocinie Górnym – za książkę kulinarną „Pyszne smaki tradycji”.

 

Sport

Kurminowski i Chodyna w jedenastce kolejki PKO Ekstraklasy

Tego można było się spodziewać. Dawid Kurminowski – strzelec trzech goli i Kacper Chodyna – autor trzech asyst – znaleźli się w najlepszej jedenastce 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zasłużenie znaleźli się w tym zestawieniu po wygranym meczu z Radomiakiem Radom 4:3.