×
*** W wielu miejscowościach naszego regionu odbywają się inauguracyjne sesje rad gmin i powiatów. Nowi radni składają ślubowanie, wybierani są starostwie i przewodniczący rad ***

Zabytkowe tabernakulum już na swoim starym miejscu

Strażacy – ochotnicy z Kłobuczyna razem z mieszkańcami wsi postarali się o to by zabytkowe tabernakulum zostało odnowione i wróciło do kościoła. Pieniądze na jego renowację zbierano w trakcie kolędy w 2019 roku.

 

Dzięki wsparciu mieszkańców, którym nie jest obce dbanie o swoją małą ojczyznę udało się zebrać pieniądze i  odrestaurować zabytkową część ołtarza z kościoła pw. Jadwigi Śląskiej w Kłobucznie.

Tabernakulum, bo o nim mowa, zostało zakupione jeszcze przez ks. Proboszcza Piusa Veitha z środków parafialnych. Nie jest tajemnicą, że to właśnie ten ksiądz najmocniej przyczynił się do remontu i upiększenia kościoła w dawnym Klopschen. Jak można wyczytać w dokumentach kościelnych, tabernakulum zostało zamontowane w głównym ołtarzu w 1900 roku i znajdowało się tam do 1969 roku, po czym w czasie posługi ks. Proboszcza Ryszarda Jakubowskiego zostało zdemontowane zamienione na współczesne. Zabytkowe tabernakulum  zostało wykonane przez zakład brązowniczo-złotniczy J.J.Deplaz z Ratyzbony (Bawaria).

Jednak zabytkowy element głównego ołtarza nie przepadł, dlatego mieszkańcy zrobili wszystko by poddać go renowacji. Unikatowe tabernakulum na skalę Dolnego Śląska to  piękne dzieło mistrzów metaloplastyki. Skrzynia obłożona jest zdobionymi płytami ze złoconego stopu miedzi i mosiądzu. Centralnym elementem tabernakulum są ozdobne drzwiczki z wizerunkiem Chrystusa „Dobrego Pasterza” zdobione techniką emalii żłobkowej „champleve”. Nad drzwiczkami widnieje napis „Ecce Panis Angelorum” w dosłownym znaczeniu „Oto chleb aniołów”.

Jak się okazało, tabernakulum kryło nie jedną niespodziankę. Podczas renowacji wewnątrz drzwiczek odkryto napis wykonany ołówkiem w 1946 roku. W kilku zdaniach autor napisu, stolarz  Alois Kliemman, wyjaśnia, że tabernakulum zostało uszkodzone przez żołnierzy rosyjskich po wkroczeniu do Kłobuczyna w 1945 roku i plądrowaniu kościoła. Został uszkodzony zamek i wizerunek Jezusa „Dobrego Pasterza”. Rzemieślnicy na prośbę ówczesnego Ks. Proboszcza Carla Hausdorfa naprawili zamek uszkodzonego tabernakulum pisząc na szybko ołówkiem w ukryciu swoisty testament w obawie swojego losu pod okupacją Rosjan.

Z kolei wewnątrz drzwiczek odnaleziono też wypełnienie kartami katalogowymi zakładu brązowniczo-złotniczego J.J.Deplaz z Ratyzbony, na których między innymi znajdują się precjoza z kościoła w Kłobuczynie. Na przybliżeniu załączonej fotografii z 1914 roku widać na pierwszym planie wieczną lampę, a w głębi tabernakulum z Kłobuczyna.

Warto dodać, że inicjatywa Ochotniczej Straży Pożarnej z Kłobuczyna została doceniona w Ogólnopolskim Konkursie „FLORIANY 2020/21” w dziedzinie „Kultura i tradycja”.

 
1 pop
1b pop
2a pop
3 pop
5 pop
6. Kościół w 1914r pop
7. Przed restauracją
8. Tabernakulum 1895r wykonana w J.J. Deplaz Ratyzbona
9.
9a

Wybrane dla Ciebie

Strażacy ochotnicy z Kłobuczyna dostali samochód terenowy z JRG-H

Dzięki staraniom zarządu OSP Kłobuczyn, do miejscowej jednostki trafił samochód terenowy toyota hilux. Pojazd pozyskano z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego spółki KGHM Polska Miedź S.A.

800 lat wsi Clobusco 1222 – wyjątkowa książka już jest

Wiele miesięcy zbierali informacje, fotografie, spisywali wspomnienia, aż w końcu możemy zobaczyć, dotknąć i przeczytać o efektach tych prac. Mowa o strażakach z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobuczynie i wydanej przez nich publikacji Na straży pamięci 800 lat wsi Clobusco 1222 – Kłobuczyn 2022.

Po raz kolejny mieszkańcy nie zawiedli i chętnie kupowali ciasta

Objazdowa Kawiarenka po raz kolejny wyjechała na drogi gminy Gaworzyce. Za pierwszym razem smakołyków zabrakło już w połowie zaplanowanej drogi, dlatego akcję przeprowadzono jeszcze raz.

Pyszne ciacha w szczytnym celu. Rozeszły się błyskawicznie

350 boxów z pysznymi wypiekami przygotowanymi przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskiej z terenu Gminy Gaworzyce rozeszło się w mgnieniu oka. Wszystko w szczytnym celu – zbiórki pieniędzy na pomoc pogorzelcom z Kłobuczyna.

Strażacy z Kłobuczyna wyróżnieni za swoją działalność dla tradycji

Całokształt działalność OSP Kłobuczyn z Gminy Gaworzyce został pozytywnie oceniony przez Kapitułę tegorocznych Florianów. Nagroda została wręczona podczas gali w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsza w Otrębusach pod Warszawą.

Strażacy z Kłobuczyna dbają o kulturę i tradycję

Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie w najbliższą sobotę, 11 września, będzie walczyła o nagrody w prestiżowym konkursie „Floriany” w kategorii kultura i tradycja.