×
*** Przed nami ostatni dzień majówki. Na drogach spodziewany jest wzmożony ruch. Zaczną się powroty. Policjanci apelują o szczególną ostrożnosć i rozwagę. Wrócmy bezpiecznie do swoich domów! ***

Świętowali Dzień Ziemi sadząc tysiące sadzonek dębu przy hucie

Ponad pięć tysięcy sadzonek królewskiego drzewa – dębu szypułkowego – zasadzili dzisiaj wolontariusze KGHM i całe rodziny na specjalnie przygotowanym areale przy Hucie Miedzi Głogów. W ten sposób Polska Miedź po raz kolejny udowadnia, jak ważne są działania i postawy proekologiczne. Zwłaszcza w obchodzonym dzisiaj Światowym Dniu Ziemi.

Piękna, słoneczna, bezwietrzna pogoda, zapach świeżego lasu – cóż można chcieć więcej w sobotnie przedpołudnie. W sąsiedztwie Huty Miedzi Głogów, pojawiło się dzisiaj kilkudziesięciu wolontariuszy KGHM i całe rodziny z dziećmi, by wziąć udział w akcji sadzenia lasu. Wszystko z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Ziemi.

-To wyjątkowa akcja z okazji Dnia Ziemi. To wyjątkowe wydarzenie, bo dzisiaj będziemy odnawiać powierzchnię leśną, która dwa lata temu była wycięta. Będziemy głównie sadzić sadzonki dębu a przy tych nasadzeniach będą uczestniczyć rodziny hutników, górników wraz z dziećmi. To jest kreowanie bardzo ważnych postaw proekologicznych na rzecz naszej planety. Chcemy posadzić kilka tysięcy nowych drzew. Dąb jest królem lasem, to jest najbardziej szlachetny gatunek. Dziś posadzone dęby, za sto, dwieście, trzysta, siedemset lat, tutaj w tym miejscu będą wciąż rosły – powiedział nam Dariusz Matijczak, główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów.

Głogowski oddział hutniczy już od 18 lat, co roku realizuje program: „przebudowy monokultur topolowych”, które były tu zakładane w momencie powstawania zakładu, czyli od lat 70. ubiegłego stulecia.

-W tej chwili mamy mamy już przebudowane ponad 30. procent powierzchni tych nasadzeń topolowych. Grunty Huty Miedzi Głogów to jest obszar ponad 2,5 tysiąca hektarów. Oczywiście są to tereny rolne, przemysłowe i leśne. Tereny leśne zajmują około 900 hektarów. Od 2005r. mamy plany urządzania lasów opracowane dla gruntów leśnych Huty Miedzi Głogów, które określają zasady realizowania prawidłowej i zrównoważonej gospodarki leśnej – dodaje Dariusz Matijczak.

Wolontariusze chwycili za rękawice i szpadle. Dostali sadzonki i rozpoczęła się wielka akcja sadzenia dębów przy głogowskiej hucie. Wraz z nimi, drzewa sadził m.in. Marek Świder, wiceprezes KGHM ds. produkcji.

-W ramach całego KGHM posadziliśmy już ponad 600 tysięcy drzew. W ubiegłym roku suma, którą przeznaczyliśmy na działania związane z ochroną środowiska to ćwierć miliarda złotych. Serdecznie wszystkim zapraszam do dzisiejszej akcji, do dzieła! Ekologia jest w naszej strategii, w strategii KGHM. Wszyscy wiemy, że my produkujemy miedź, a miedź jest proekologiczna. Bez miedzi nie ma transformacji energetycznej. Cieszymy się, że są z nami dzisiaj dzieci, które udało się namówić na naszą wspólną akcję – powiedział Marek Świder, wiceprezes KGHM ds. produkcji.

Blisko 30 tysięcy kg CO2 rocznie pochłoną drzewa, które dzisiaj w Międzynarodowym Dniu Ziemi posadzili wolontariusze KGHM. Lasy na terenie huty w przyszłości zaspokoją zapotrzebowanie tlenowe dla ponad 2 milionów osób!

-Dzisiaj w KGHM w Międzynarodowym Dniu Ziemi mamy prezent dla naszej planety, sadzimy dęby i mamy nadzieję, że posadzimy ich tysiące. Strasznie dużo ludzi przyszło, to są wolontariusze KGHM, pracownicy huty, ich rodziny, znajomi. Mogliby robić coś innego w sobotnie przedpołudnie, a są tutaj z nami i dzisiaj pomagają nam w akcji sadzenia dębów, za co wszystkim bardzo dziękujemy – powiedziała Sylwia Jurgiel, rzeczniczka spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Nasadzenia i zalesiania to tylko część z działań prośrodowiskowych, które prowadzi KGHM i w które bardzo chętnie włączają się pracownicy miedziowej spółki.

-Moi synkowie nie spali już od szóstej, bo nie mogli się doczekać przyjścia tutaj i aktywnie włączyć się do tej wspaniałej akcji. Nie spodziewałam się, że na tak dużym terenie prowadzone są tak duże działania proekologiczne – mówi Kamila Bilska z działu ochrony środowiska Huty Miedzi Głogów.

Zadania i zobowiązania związane z ochroną środowiska dla KGHM precyzują przyjęte w spółce polityki: środowiskowa i klimatyczna. Zgodnie z tą drugą, miedziowy gigant dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Ekologia jest także jednym z filarów obowiązującej w KGHM strategii.

KGHM systematycznie przekształca nasadzenia topolowe na drzewostany liściaste i długowieczne, które dostarczają do środowiska największe ilości tlenu. Sadzi dęby i buki jako główne gatunki lasotwórcze i uzupełnia je sadzonkami lipy, klonu czy modrzewia. Spółka uczestniczy również w projekcie tzw. „Leśnych Gospodarstw Węglowych”, którego ideą jest przebudowa lasów i wprowadzanie nowych zalesień, aby ograniczyć obecność dwutlenku węgla w atmosferze poprzez zwiększenia pochłaniania CO2 przez kompleksy leśne.

Tereny leśne przy Hucie Miedzi Głogów utworzono w byłej strefie ochronnej. Obecnie zajmują ponad 872 ha i są swoistą „niszą ekologiczną”, w której gnieździ się ptactwo, żyją zwierzęta i bujnie rozwija się roślinność. Dodatkowo stanowią naturalny filtr powietrza pochłaniając i neutralizując szkodliwe związki. Lasy pełnią też bardzo ważną rolę w procesie pochłaniania dwutlenku węgla. Jak wynika z badań, jedno drzewo pochłania rocznie ok. 6-7 kg CO2, a jeden hektar lasu równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych. Oznacza to, że lasy należące do głogowskiej huty KGHM w ciągu roku pochłoną spaliny emitowane przez ponad 3 tys. pojazdów.

 

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie pokonało mistrza Polski i jest spokojne o ligowy byt

Po wygranej w Radomiu piłkarze KGHM Zagłębia Lubin poszli za ciosem i pokonali dziś na własnym stadionie mistrza Polski. Raków Częstochowa dobrze prezentował się w pierwszym kwadransie, ale potem siły się wyrównały a Miedziowi, jak rasowi gracze wypunktowali rywala aplikując dwa gole.

W KGHM rozpoczęły się centralne uroczystości hutniczego święta

W spółce KGHM rozpoczęły się centralne uroczystości z okazji przypadającego dziś Dnia Hutnika i Dnia Strażaka. Dziś przed południem, przedstawiciele Centrali KGHM, oddziałów hutniczych, związków zawodowych, stowarzyszeń i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Floriana przy Hucie Miedzi Głogów. 

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.

Zapraszamy na BoryRun w cieniu majestatycznego Zamku Kliczków

Coraz więcej biegaczek i biegaczy zapisuje się do udziału w drugiej edycji Festiwalu Biegowego BoryRun. Impreza odbędzie się już 26 maja. Tradycyjnie start i meta wszystkich biegów zlokalizowana będzie w cieniu majestatycznego Zamku Kliczków.

Biało-czerwone ciasteczka, kwietny dywan przed urzędem

Z okazji Dnia Flagi, mieszkańcy Radwanic spotkali się przed siedzibą Urzędu Gminy, by nie tylko świętować, ale także posadzić kilkadziesiąt sadzonek różnorodnych, wiosennych kwiatów, które będą cieszyły oko wszystkich mieszkańców i turystów.

Zagłębie chce pójść za ciosem. Kurminowski postraszy Raków?

Sobotnie popołudnie będzie należało do kibiców piłkarskich. Na stadionie KGHM Zagłębie Arena, podopieczni trenera Waldemara Fornalika podejmą mistrza Polski – ekipę Rakowa Częstochowa. Po ostatniej wygranej w Radomiu, Miedziowi chcą pójść za ciosem, ale łatwo nie będzie, bo popularne Medaliki chcą gonić czołówkę. 

Sport

Zagłębie pokonało mistrza Polski i jest spokojne o ligowy byt

Po wygranej w Radomiu piłkarze KGHM Zagłębia Lubin poszli za ciosem i pokonali dziś na własnym stadionie mistrza Polski. Raków Częstochowa dobrze prezentował się w pierwszym kwadransie, ale potem siły się wyrównały a Miedziowi, jak rasowi gracze wypunktowali rywala aplikując dwa gole.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Rozmaitości

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.