×
*** W wielu miejscowościach naszego regionu odbywają się inauguracyjne sesje rad gmin i powiatów. Nowi radni składają ślubowanie, wybierani są starostwie i przewodniczący rad ***

Dramat w legnickiej palmiarni. Są zarzuty dla czterech osób!

Do Sądu Rejonowego w Legnicy trafił akt oskarżenia w sprawie znęcania się nad zwierzętami w Palmiarni Miejskiej w Legnicy. Zarzuty w tej sprawie usłyszały cztery osoby – ogrodnik miejski, dwaj kierownicy palmiarni oraz lekarz weterynarii. Żadna z tych osób nie przyznaje się do winy.

 

Jak wynika z aktu oskarżenia zwierzęta przebywające w legnickiej palmiarni od dawna cierpiały i nie miały zapewnianych odpowiednich warunków do życia. Akt oskarżenia obejmuje lata 2018 – 2022.
Miasto powierzało opiekę nad palmiarnią i tamtejszą fauną i florą Legnickiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Legnicy.

– Przedstawicielem Gminy Legnica w realizacji umowy była zatrudniona w Urzędzie Miasta w Legnicy na stanowisku ogrodnika miejskiego oskarżona Henryka Z., a po stronie miejskiej spółki za realizację tej umowy odpowiadali dwaj kolejni kierownicy palmiarni zatrudnieni w LPGK sp. z o.o.: oskarżona Iryna D. w latach 2018-2021 i oskarżona Magdalena N. w latach 2021-2022 – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Na czas remontu palmiarni zwierzęta przeniesiono do pomieszczeń gospodarczych. Nie zapewniono im jednak odpowiednich warunków bytowych.

– Dwa pomieszczenia gospodarcze, do których przeniesiono zwierzęta, były małe, zawilgocone i zagrzybione, miały ograniczony dostęp do światła słonecznego, nie posiadały odpowiedniej wentylacji. Nie było możliwości utrzymania tam stałej temperatury i wilgotności powietrza, a tym bardziej różnicowania warunków klimatycznych zależnych od potrzeb gatunkowych konkretnych zwierząt – wylicza Lidia Tkaczyszyn. – Pomieszczenia dogrzewano grzejnikami. Przechowywano zwierzęta w tych pomieszczeniach na prowizorycznie urządzonych stanowiskach, które nie zapewniały im podstawowych warunków bytowych. Jak wynika z opinii powołanego w tej sprawie biegłego lekarza weterynarii, warunki, w jakich przebywały w tych pomieszczeniach zwierzęta stanowiły zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

W czasie objętym aktem oskarżenia zwierzęta nie były szczepione ani leczone, nie przeprowadzano z nimi niezbędnych zabiegów profilaktycznych ani badań diagnostycznych. Jak się okazuje – zwierzęta były karmione, ale zarówno rodzaj pożywienia i sposób podawania nie były prawidłowe. Mimo tego do palmiarni wciąż przyjmowano nowe zwierzęta.

– W takich warunkach w okresie od lutego 2020 roku do listopada 2021 roku padło 30 sztuk zwierząt – mówi prokurator Tkaczyszyn. – W okresie od maja 2018 roku do maja 2022 roku opiekę weterynaryjną nad zwierzętami przebywającymi w palmiarni sprawował na podstawie umów zawartych z LPGK oskarżony lekarz weterynarii Witold Z. Zakres jego usług obejmował miedzy innymi regularne kontrole stanu zdrowia zwierząt przeprowadzane dwa razy w tygodniu, leczenie zwierząt, zapobieganie i zwalczanie chorób. W protokołach z kontroli lekarsko-weterynaryjnych oskarżony ten wskazywał, że stan zdrowia stada jest dobry lub bardzo dobry, czemu przeczą zgromadzone w śledztwie dowody. W świetle dowodów oskarżony ten aprobował złe warunki bytowania zwierząt w palmiarni oraz zaniechał wyegzekwowania wydawanych przez siebie poleceń medycznych, doprowadzając w ten sposób do cierpienia zwierząt.

Odpowiedzialność za to ponoszą również kolejne dwie oskarżone osoby – kierowniczki palmiarni.

– Dopuściły one do przechowywania zwierząt w długim okresie czasu, bo przez ponad dwa lata w zastępczych, widocznych złych warunkach, które prowadziły do ich chorób, walk pomiędzy zwierzętami oraz ich padnięcia – mówi Lidia Tkaczyszyn. – Nie wykonywały zaleceń lekarza weterynarii oraz nie reagowały na pogarszający się stan zdrowia zwierząt, które to zachowania skutkowały zadawaniem wymienionym zwierzętom bólu i cierpienia.

Pozostałe przy życiu zwierzęta w toku postępowania przekazano pod opiekę ZOO w Poznaniu.

Henryka Z. została oskarżona o to, że zaniechała jakiejkolwiek reakcji i godziła się na zaistniałe zaniedbania, nie reagowała na pogarszający się stan zdrowia zwierząt oraz nie sygnalizowała zaistniałych uchybień swoim przełożonym. Oskarżonej tej będącej ogrodnikiem miejskim jako urzędnikowi samorządowemu, a więc funkcjonariuszowi publicznemu, prokurator zarzucił niedopełnienie obowiązków w zakresie sprawowania bieżącego nadzoru nad opieką nad zwierzętami i znęcanie się nad zwierzętami.

Dwóm kolejnym oskarżonym kierownikom palmiarni oraz lekarzowi weterynarii sprawującymi opiekę weterynaryjną nad zwierzętami przebywającymi w tej palmiarni prokurator zarzucił znęcanie się nad nimi.

Wszystkim oskarżonym w tej sprawie grozi wyrok do 3 lat więzienia.

 
WR220527PK_A-7-768x432
WR220527PK_A-21-1024x682
WR220527PK_C-6-1024x682
WR220527PK_C-68-1024x682
WR220527PK_C-77-1024x682

Wybrane dla Ciebie

Kładka pieszo – rowerowa przez Szprotawę gotowa

O tym, że gmina Radwanice słynie z walorów turystycznych nie trzeba nikogo przekonywać. Lokalne władze robią wszystko, by zwiększyć atrakcyjność swojej małej ojczyzny. Pomagają w tym mniejsze lub większe inwestycje, jak choćby nowa kładka pieszo – rowerowa przez Szprotawę.

Sesja za sesją. Ślubowanie, wybory prezydium rady i zarządu powiatów

Legnica, Lubin, Polkowice, Radwanice, Jerzmanowa, Rudna, Ścinawa. W tych miastach i miejscowościach gminnych zaplanowano jutro inauguracyjne sesje rad miast i gmin. Najbardziej emocjonująco zapewne będzie podczas sesji powiatu lubińskiego oraz legnickiego, na których wybrany zostanie nowy skład zarządu.

Kamil Ciupak po raz kolejny starostą polkowickim. Solidny mandat

W najbardziej oczekiwanym dziś głosowaniu inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Polkowickiego nowej kadencji, nie było żadnej niespodzianki. Przez najbliższe pięć lat, Kamil Ciupak, nadal będzie stał na czele powiatu. Jego zastępcą pozostanie także Jan Wojtowicz. Zarząd uzupełniają Leszek Hajdacki, Beata Rolska i Wanda Żuchowska.

Spowodował wypadek. Był pod wpływem narkotyków

Kobieta i jej 6-letni syn zostali ranni w wypadku, do którego doszło wczoraj, przed godziną 20 w Legnicy. Jak ustalili policjanci, 42-letni kierowca skręcając w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącej kobiecie. Ta by uniknąć zderzenia odbiła w prawo i uderzyła w drzewo. Mężczyźnie pobrano krew do badań i wyszło na jaw, że jest pod […]

Tadeusz Krzakowski przekazał urząd Maciejowi Kupajowi

Jutro pierwsza sesja Rady Miejskiej w Legnicy, a już dzisiaj ustępujący po ponad 20 latach prezydent Tadeusz Krzakowski przekazał urząd w ręce swojego następcy Macieja Kupaja.

Strażacy z Gminy Lubin świętowali w Zimnej Wodzie

Strażacy z Gminy Lubin w tym roku świętowali w Zimnej Wodzie. Była zabawa, konkursy sprawnościowe i wiele innych atrakcji dla mieszkańców.

Sport

Szczypiornistki KGHM MKS Zagłębie Lubin w podwójnej koronie

W wielkim finale ORLEN Pucharu Polski Kobiet, zawodniczki KGHM MKS Zagłębia Lubin pokonały dziś ekipę MKS FunFloor Lublin 29:18 prowadząc do przerwy 16:8. Tym samym, Miedziowe obroniły trofeum zdobyte przed rokiem i po raz kolejny w jednym sezonie zostały mistrzyniami Polski i triumfatorkami Pucharu Polski!

Na sygnale

Spowodował wypadek. Był pod wpływem narkotyków

Kobieta i jej 6-letni syn zostali ranni w wypadku, do którego doszło wczoraj, przed godziną 20 w Legnicy. Jak ustalili policjanci, 42-letni kierowca skręcając w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącej kobiecie. Ta by uniknąć zderzenia odbiła w prawo i uderzyła w drzewo. Mężczyźnie pobrano krew do badań i wyszło na jaw, że jest pod […]

Rozmaitości

Kamil Ciupak po raz kolejny starostą polkowickim. Solidny mandat

W najbardziej oczekiwanym dziś głosowaniu inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Polkowickiego nowej kadencji, nie było żadnej niespodzianki. Przez najbliższe pięć lat, Kamil Ciupak, nadal będzie stał na czele powiatu. Jego zastępcą pozostanie także Jan Wojtowicz. Zarząd uzupełniają Leszek Hajdacki, Beata Rolska i Wanda Żuchowska.