×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

45 lat minęło jak jeden dzień. Rocznica powstania stadionu

22 lipca minęła 45. rocznica oddania do użytku stadionu Górnika Polkowice przy ul. Kopalnianej. Na trybunach nowego obiektu zasiadło wówczas blisko 10 tysięcy kibiców. Tymczasem władze gminy ogłosiły ambitny plan modernizacji całego obiektu.

Jak mówi historia powstania klubu. Do Polkowic przybyli osiedleńcy z różnych rejonów kraju, ale w przeważającej większości była to ludność tzw. „zza Buga. Wśród osiedleńców nie zabrakło pasjonatów futbolu, którzy stworzyli historyczne zręby pod rozwój sportu w Polkowicach. Już w 1946 roku Czesław Limberger wraz z braćmi Biedrzyckimi rozpoczął treningi. Miejscem pierwszych spotkań piłkarskich było boisko, które znajdowało się przy polnej drodze prowadzącej do nieczynnej cegielni w lesie (obecnie ul. Topolowa prowadząca do osiedla Polanka).

Na początku 1947 roku powołano pierwszy klub sportowy „Włókniarz” Polkowice, ze zgłoszoną do P.Z.P.N. jedyną sekcją piłki nożnej. Zorganizowana drużyna przystąpiła do rozgrywek o mistrzostwo kl. „D”. Niespełna 10 lat później, bo w roku 1955 wykupiono teren przy ul. Lipowej i rozpoczęto w czynie społecznym budowę nowego stadionu. Wykonano płytę boiska, bieżnię, skocznię i rzutnię lekkoatletyczną. Wyposażono i przystosowano nieduży obiekt na budynek gospodarczy z szatniami i zapleczem socjalnym. W zachodniej stronie stadionu usypano trybunę i zamontowano ławki dla widzów. Rok później można było na nowym stadionie rozegrać pierwsze zawody sportowe.

Za 20 lat miał powstać kolejny stadion, tym razem przy ul. Kopalnianej. W roku 1973 rozpoczęto z dużym rozmachem budowę nowego stadionu. Boisko przy ul. Lipowej miało być początkowo remontowane, ale ostatecznie została przekazane pod budowę Osiedla Krupińskiego. Był to bardzo trudny okres dla sekcji piłki nożnej. Niemal przez cały rok nie było odpowiedniego miejsca do prowadzenia zajęć treningowych, a mecze piłkarskie rozgrywano na wyjazdach. Pierwszy zespól grał w Chocianowie, a pozostałe drużyny w Sobinie.

Wreszcie z okazji Święta Odrodzenia, 22 lipca 1975 roku został oddany do użytku stadion przy ul. Kopalnianej. Na trybunach miało zasiąść około 10 tysięcy widzów. Podczas inauguracji rozegrano towarzyski mecz z zaprzyjaźnionym zespołem ZSG Seifhennersdorf, który zakończył się wysoką wygraną Górnika 8:1.

Od tamtego czasy stadion Górnika przeszedł kilka drobnych przeróbek. Dziś mija 45 lat od jego oddania do użytku, a zielono-czarni z dużym powadzeniem grają w lidze centralnej na poziomie 2. Ligi.

W informacji wykorzystano fragmenty z książki „Historia Polkowic”.

 

Wybrane dla Ciebie

Fotowoltaika na stadionie. Oszczędności na poziomie 40 tysięcy złotych

Piłkarski stadion Zagłębia Lubin został wyposażony w panele fotowoltaiczne. Dzięki tej inwestycji, klub będzie pozyskiwał energię z własnego źródła, a to z kolei pozwoli na oszczędności rzędu nawet 40 tysięcy złotych rocznie.

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Lubińskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego uczcili 41. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego. Po Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce złożyli samorządowcy, kombatanci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze.

Władze Polkowic uczciły pamięć ofiar sowieckiej agresji

Władze Polkowic, kombatanci, sybiracy, członkowie Rodzin Katyńskich i młodzież wspólnie spotkali się pod tablicą upamiętniającą poległych na zesłaniu w latach 1940-1956. W ten sposób oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939r.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Dzisiaj przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji, dokładnie o 4.45 hołd ofiarom napaści hitlerowskich na Polskę, oddali przedstawiciele miasta i powiatu lubińskiego.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Rozmaitości

Lubin uczcił rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystą mszą świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się w Lubinie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po Eucharystii, przedstawiciele władz miasta, powiatu, delegacje parlamentarzystów, radnych, organizacji społecznych, złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.