×
*** Najbliższy weekend znów będzie obfitował w bogatą ofertę imprez kulturalnych i sportowych. Szczegóły znajdziecie w naszym portalu ***

Gmina Lubin czeka na rozstrzygnięcie wniosków do Polskiego Ładu

Na przełomie maja i czerwca samorządy lokalne spodziewają się rozstrzygnięcia wniosków o dofinansowanie inwestycji z Polskiego Ładu. Wiele z prowadzonych właśnie inwestycji dzięki temu wsparciu można było zacząć. Podobnie jest w Gminie Lubin.

Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin, nie ukrywa, że ostatnie lata nie były łatwe dla samorządów na terenie zagłębia miedziowego. Ze względu na rynkowe zawirowania nie łatwo było znaleźć wykonawców inwestycji, rozstrzygnąć przetargi , a przede wszystkim – znaleźć środki na finansowanie poszczególnych zdań. Tu z pomocą przeszły fundusze rządowe.

– Gdyby nie Polski Ład to byśmy wielu inwestycji w ogóle nie rozpoczęli. Dzięki funduszom pozyskanym przez gminę obecnie remontujemy i planujemy wyremontować osiem odcinków dróg. Całkowity koszt tych inwestycji to około 5 milionów złotych – powiedział nam Tadeusz Kielan. – Oprócz tego w najbliższych dniach rozstrzygniemy przetarg na oczyszczalnię ścieków w Oborze. Planujemy ogłosić przetarg na budowę przedszkola w Chróstniku. To wszystko są bardzo ważne inwestycje dla naszych mieszkańców i wszystkie są współfinansowane z Funduszu Polski Ład.

W pierwszym rozdaniu Gmina Lubin otrzymała wsparcie na wybrane inwestycje. Władze gminy liczą, że i tym razem się poszczęści. Plany są ambitne, a mieszkańcy czekają na realizację obiecanych zadań.

– Liczymy, że w najbliższym rozdaniu również gmina otrzyma wsparcie. Złożyliśmy kilka wniosków, największy z nich to rozbudowa i modernizacji oczyszczalni ścieków w Osieku. Wnioskujemy o 7,5 mln zł. Oprócz tego liczymy na wsparcie przy budowie dwóch budynków dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Szklarach Górnych i Krzeczynie Wielkim. W sumie zawnioskowaliśmy tu o 4,5mln zł. Czekamy też na rozstrzygnięcie naszego wniosku o dofinansowanie remontów dróg w Krzeczynie Wielkim, Siedlcach i Gorzycy. Chcielibyśmy otrzymać na ten cel 2 mln zł – wylicza wójt Tadeusz Kielan.

Gmina Lubin może otrzymać również pieniądze z dodatkowej puli.

– Jako gmina popegeerowska liczymy na wsparcie w wysokości 3,3 mln zł. Z tego 2,5 mln zł chcemy przeznaczyć na przebudowę ulicy Czereśniowej w Osieku, a kolejne 800 tys. zł na budowę świetlicy wiejskiej w Dąbrowie Górnej – dodaje Tadeusz Kielan.

 

Wybrane dla Ciebie

Tadeusz Kielan z wotum zaufania i absolutorium od radnych

Na ostatniej sesji Rady Gminy Lubin głosowano nad wotum zaufania i absolutorium dla gospodarza gminy z wykonania budżetu w2021 roku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji radni wysłuchali raportu o stanie gminy.

Wójt gminy Lubin z odznaczeniem za pracę na rzecz samorządu

Wójt gminy Lubin został uhonorowany specjalnym medalem za zasługi dla lokalnej samorządności. Prestiżowe odznaczenie nadał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dziękując za wyróżnienie, Tadeusz Kielan podkreślił, że praca dla samorządu, spotykanie się z mieszkańcami to wyzwania, dla których warto się poświęcać.

Inwestycje prowadzone przez Gminę Lubin są bezpieczne

Szalejące ceny surowców, brak rąk do pracy, budowlańcy, którzy musieli opuścić Polskę i wyjechać do Ukrainy by walczyć – to wszystko negatywnie odbija się na polskiej gospodarce. Powoli problemy zaczynają dotykać też gminy w naszym regionie. Jednak władze Gminy Lubin zapewniają, że prowadzone i zaplanowane inwestycje są bezpieczne.

Gmina Lubin wspiera lubińskich strażaków

100 tysięcy złotych – tyle w tym roku planuje przeznaczyć Gmina Lubin na wsparcie Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie. Przez ostatnie pięć lat będzie to 240 tysięcy złotych.

Gmina Lubin przekaże 65 tysięcy lubińskiej policji

Od lat władze Gminy Lubin wspierają Komendę Powiatową Policji w Lubinie. Co roku zabezpieczona w budżecie pula pieniędzy zasila policyjną kasę. Finansowane z tych pieniędzy są dodatkowe patrole, sprzęt oraz samochody.

Przygotowali domki dla skrzydlatych przyjaciół

Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan przygotował kilkanaście budek dla ptaków, które rozwieszone zostały na terenach rekreacyjnych przy Przedszkolu Gminnym w Raszówce.

Sport

Nie odpoczywają, tylko grają. Kolejne sparingi

Nasze drużyny piłkarskie są już po pierwszych swoich sparingach. Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin pokonali Górnika Zabrze 3:0, Miedź Legnica przegrała z Wartą Poznań 0:1, a zawodnicy Górnika Polkowice nieoczekiwanie znaleźli sposób na Chrobrego Głogów wygrywając 2:1.