×
*** 11 samorządów zagłębia miedziowego z dofinansowaniem na zakup samochodów dla OSP *** Spółka KGHM została sponsorem klubu żużlowego - Stali Gorzów ***

Legnicka porodówka – jedna z najnowocześniejszych na Dolnym Śląsku!

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy uroczyście otwarto zmodernizowany Blok Porodowy. Odnowione pomieszczenia, nowoczesny sprzęt, profesjonalny personel – wszystko to sprawia, że rodzące kobiety będą czuły się tam naprawdę komfortowo i przyjaźnie. To jeden z najnowocześniejszych Bloków Porodowych na Dolnym Śląsku. Inwestycja pochłonęła ponad 9 mln złotych.

Otwarcie zmodernizowanego Bloku miało wyjątkową oprawę. W uroczystości wzięła udział m.in. marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, parlamentarzyści, radni sejmiku, a przede wszystkim załoga lekarska i położne.

-To wyjątkowy dzień dla legnickiego szpitala, ale nie tylko. Każda kobieta, która decyduje się zostać mamą, powinna być otoczona szczególną opieką i troską. Ten oddział świadczy o tym, że do tego dążymy. To bardzo nowoczesny oddział i niezmiernie przyjazny kobietom. Jednak nawet gdyby taki oddział był wyposażony w super nowoczesny sprzęt, piękny tak jak ten, ale nie byłoby tam lekarzy i pielęgniarek z troską podchodzących do pacjentek, nie miałoby to większego znaczenia. Ten szpital ma znakomitą kadrę lekarzy, pielęgniarek, położnych, wszystkich, którzy będą się opiekować pacjentkami. Wszystkim mamom i tatusiom życzę, aby w tym szpitalu i na tym oddziale przychodziły na świat dzieci, z których wszyscy będą szczęśliwi. Każda mama, zwłaszcza ta, która po raz pierwszy urodzi swoje dziecko będzie tu otoczona serdeczną opieką i czuć się bezpiecznie. Chciałam pogratulować pani dyrektor, kierownictwu szpitala za odwagę w podjęciu tej inicjatywy, także za to, że Państwo potrafiliście sięgnąć po środki rządowe jak i z Urzędu Marszałkowskiego. Dziękuję przy tej okazji panu marszałkowi Krzyżanowskiemu za szczególną życzliwość wobec Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, albowiem temu szpitalowi warto pomagać – powiedziała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Blok naprawdę robi ogromne wrażenie. Odnowione sale porodowe, nowoczesny sprzęt, przyjazne kolory na ścianach – i oczywiście fachowy personel.

-Udało się. Otworzyliśmy najnowocześniejszą porodówkę w województwie dolnośląskim. Mam nadzieję, że na tej ścianie długo będziemy liderami. O tym, żeby zmienić opiekę okołoporodową w Legnicy, mówiłam już podczas przesłuchań konkursowych na stanowisko dyrektora. Pamiętamy, jak się rodziło kiedyś, te zielone boksy na szczęście już zniknęły. Zastąpiły je pokoje narodzin, sala cięć cesarskich. Dziś przyszła mama może rodzić w towarzystwie najbliższej osoby od momentu przyjścia do szpitala do samego końca – cieszy się Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Inwestycji, która kosztowała ponad 9 mln zł, od początku kibicowali radni sejmiku województwa dolnośląskiego.

– Ta inwestycja podnosi standard szpitala. Matki będą rodzić w komfortowych warunkach, a to dla nas jako szpitala jest najważniejsze. Jako radny sejmiku jestem dumny z tego, że udało nam się pozyskać środki na tę inwestycję. Legnicki szpital zapewnia bezpieczeństwo nie tylko mieszkańcom Legnicy, ale też mieszkańców okolicznych powiatów, dlatego tak ważne jest dla nas to, żeby kobiety mogły rodzić a chorzy wracać do zdrowia w jak najlepszych warunkach. Jako radny sejmiku wojewódzkiego z tego regionu, wiem doskonale jak ważny dla mieszkańców naszej małej ojczyzny jest dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej. Prowadzony przez samorząd województwa szpital w Legnicy jako jedyny zapewnia bezpieczeństwo w zakresie ochrony zdrowia nie tylko dla mieszkańców stolicy byłego województwa legnickiego, ale także dla pobliskich powiatów.  W tym miejscu na ręce marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek składam podziękowania za wsparcie rządowe dla tej inwestycji, dziękuje wicemarszałkowi Marcinowi Krzyżanowskiemu i pozostałym członkom zarządu województwa za wspieranie naszego Szpitala. Dziękuje dyrekcji naszej placówki i całemu zespołowi za zrealizowanie inwestycji oraz życzę wszystkim pracownikom oraz tym, którzy będą korzystać z nowo wyremontowanego oddziału położniczo ginekologicznego, aby jak najlepiej im służył – powiedział nam Piotr Karwan, radny wojewódzki, przewodniczący rady społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Dla załogi Bloku Porodowego to wielki dzień.

-Bo długo na ten dzień wszyscy czekaliśmy. Ciężko nam było pracować w czasie remontu, ale dziś się cieszymy, bo od piątku oddział rusza. Przyszłe mamy będą rodziły w naprawdę doskonałych warunkach. Także nam pracownikom będzie dużo łatwiej – potwierdza Małgorzata Czeszejko-Sochacka, lekarz kierujący oddziałem ginekologiczno-położniczym.

MODERNIZACJA BLOKU PORODOWEGO:

W ramach modernizacji Bloku Porodowego przebudowano istniejący układ funkcjonalno – użytkowy, a w szczególności: zmieniono układ pomieszczeń, dostosowano pomieszczenia nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi ze względu na brak normatywnego doświetlenia światłem dziennym do zapewnienia normatywnego doświetlenia, poprzez przeniesienie urządzeń i elementów instalacji wentylacji mechanicznej zlokalizowanych przy otworach okiennych tych pomieszczeń (na dachu oddziału SOR), sale dla pacjentek patologii ciąży zaprojektowano jako 2-osobowe wyposażone w węzeł sanitarny – łącznie przeznaczone dla 14 pacjentek, zaprojektowano salę przedporodową, 4 sale porodowe, salę do obserwacji pacjentek po porodzie powikłanym i salę cesarskich cięć w obrębie bloku porodowego, pomieszczenia przeznaczone dla personelu medycznego: dyżurki, toalety, łazienki, itp., pomieszczenia porządkowe takie jak brudowniki.

Powierzchnia pomieszczeń poddanych przebudowie i modernizacji wynosi ok. 765 m2, kubatura ok. 2.700 m3, wysokość kondygnacji ok. 3,00m. Wejście na oddział dla pacjentek odbywać się będzie poprzez windę w budynku 1H, następnie do izby przyjęć, gdzie pacjentka zostanie zbadana i zakwalifikowana do przyjęcia na oddział. Następnie zgodnie z jej stanem zdrowia, zostanie ona skierowana na salę w obrębie części patologii ciąży lub na salę przedporodową lub na salę porodową w obrębie bloku porodowego. Sale porodowe wyposażono w niezbędne elementy, aby pacjentka miała zapewnione optymalne warunki do porodu. W tym celu zaprojektowano wannę do relaksacji, miejsce do uśmierzania bólu porodowego na piłce do ćwiczeń, worku sako, drabince gimnastycznej, itp. oraz wyposażeniem w odpowiedni sprzęt medyczny zgodny z aktualnymi standardami. W obrębie sal porodowych, zapewniono także pomieszczenia wc dla pacjentek. Sale porodowe są już wyposażane w nowoczesne kolumny anestezjologiczne, stosowne oświetlenie i wykonane w technologii antybakteryjnej łóżka porodowe z elektryczną regulacją pozycji. Sala cesarskich cięć jest wyposażona w nowoczesny stół operacyjny ze stali nierdzewnej z możliwością regulacji przy pomocy układu hydraulicznego, kolumnę anestezjologiczną oraz oświetlenie wraz z lampą operacyjną z satelitą – zapewniające nie tylko odpowiednie oświetlenie pola operacyjnego ale także większy komfort pracującego zespołu w wyniku minimalnego nagrzewanie pomieszczenia sali.  Co istotne – powietrze do sali dostarczane będzie przez zamontowany w suficie nawiew laminarny tworzący nieprzepuszczalną, sterylną powietrzną kurtynę wokół stołu operacyjnego. Obok znajduje się pomieszczenie ze stanowiskami do pielęgnacji i resuscytacji noworodka. Sale pacjentek patologii ciąży i sala przedporodowa będą wyposażone m.in. w nowe elektryczne łóżka szpitalne z pilotem do sterowania pozycji, wytworzone w antybakteryjnej technologii.

 

Wybrane dla Ciebie

Postawili się faworyzowanym rywalom. Porażka Cuprum

W ostatnim swoim meczu sezonu zasadniczego siatkarze Cuprum Lubin dzielnie walczyli na wyjeździe z zespołem Aluronu Wartą Zawiercie. Faworyzowani gospodarze musieli się sporo natrudzić, by ostatecznie pokonać lubinian po tie-breaku.

Górnik przegrywa i ląduje w strefie spadkowej

Po dzisiejszej porażce ze Zniczem Pruszków, sytuacja piłkarzy Górnika Polkowice jest nie do pozazdroszczenia. Zielono-czarni spadli do strefy spadkowej i zaczyna się nerwówka.

Pierwszy Inkubator przedsiębiorczości już otwarty

Władze miasta i powiatu, szefowie spółek komunalnych, prywatnych firm i szeroko zakrojonego biznesu odwiedzili pierwszy z dwóch zaplanowanych w Lubinie Inkubatorów Przedsiębiorczości. Otwarto go w lubińskim ZOO.

Takiej imprezy historycznej w Głogowie jeszcze nie było!

Głogów niczym z czasów wojny. Dzisiaj ulicami miasta przeszły grupy rekonstrukcyjne. Były wozy bojowe, karabiny, żołnierze. Popołudniu mieszkańcy spotkali się z Bogusławem Wołoszańskim w teatrze miejskim. 

Poznajecie tego psa? Odłowiono go w Szymocinie

Pracownicy Urzędu Gminy Grębocice zabezpieczyli psa, którego widzicie na zdjęciach. Poszukiwany jest jego właściciel.

Policja szuka Karola Kaczmarczyka. Wiecie gdzie się ukrywa?

Policja z Lubina poszukuje Karola Kaczmarczyka. Ostatni znany adres zamieszkania mężczyzny to Szklary Górne. Mężczyzna poszukiwany jest między innymi za jazdę na podwójnym gazie.