×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Miejsce, które łączy pokolenia i tradycję z nowoczesnością

W ostatni weekend władze gminy Polkowice zorganizowały dla swoich mieszkańców „Dzień Otwarty” w nowo wyremontowanym zabytkowym pałacu w Suchej Górnej. Goście mieli okazję zwiedzić archiwum pamięci, salę widowiskową i liczne pracownie. Obiektem zarządza na co dzień Centrum Kultury w Polkowicach. 

Choć remont zakończono w połowie ubiegłego roku, władze gminy Polkowice postanowiły dopiero teraz oficjalnie oddać pałac do użytku i pokazać go szerszemu gronu mieszkańców gminy. Zwiedzający odrestaurowany i w pełni wyposażony XVIII-wieczny budynek byli zachwyceni, szczególnie ci, którzy zobaczyli jego wnętrza po latach.

– Zmieniło się i to bardzo – wyznaje Ryszard Majewski, były dyrektor dawnej szkoły podstawowej mieszczącej się w pałacu. – Dwadzieścia lat tu ruina stała, łezka się kręciła w oku. Po remoncie inny jest układ pomieszczeń, a przede wszystkim, z tego co, widzę, pałac przystosowany jest do potrzeb młodzieży. To jest najważniejsze. Młodzież tu chodziła do szkoły, a teraz będzie chodziła na różne zajęcia.

Przepiękne freski zostały odkryte w 2019r. podczas remontu w sali, zwaną obecnie reprezentacyjną, znajdującej tuż za drzwiami wejściowymi do budowli. W niej właśnie będą udzielane śluby cywilne, a poza tym będą się tam odbywać m.in. zajęcia słowno-muzyczne i spotkania autorskie. W pałacu są też pracownie, sala widowiskowa, w której organizowane będą koncerty i spektakle teatralne.

– Oprócz zwiedzania i poznania historii późnobarokowego pałacu oferujemy mieszkańcom zobaczenie w archiwum społecznym swojej przeszłości, swoich korzeni – mówi Agnieszka Kompanicka-Dyczko, kierownik działu animacji społecznych i kulturalnych w Centrum Kultury. – Po drugiej wojnie na te tereny przyjechali repatrianci z Bukowiny rumuńskiej, Bukowiny tatrzańskiej, Łemkowie po akcji „Wisłą”. Sala archiwum społecznego będzie przybliżała młodemu pokoleniu, gdzie sięgają ich korzenie, a starszym będzie przypominała, jak to było w ich krainach.

Remont zabytkowej budowli kosztował 15 milionów złotych. Został sfinansowany głównie z budżetu gminy Polkowice, tylko niewielka część pochodziła z urzędu marszałkowskiego.

-Przed nami kolejna część historii tego pałacu, którą na pewno będziemy mogli nazwać świetlaną, bo przede wszystkim, i to jest bardzo ważne w tym otwarciu, jest to miejsce, gdzie ta wspólnota lokalna będzie mogła kultywować swoje tradycje i historię – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Cieszę się, że Centrum Kultury, które jest odpowiedzialne, by natchnąć duchem to miejsce, przygotowało wiele ciekawych elementów, które składają się na całość tego projektu. Niech będzie to miejsce, które łączy pokolenia, nowoczesność z tradycją, historię z nowoczesnością.

Pałac czynny jest w godz. od 7. do 15. Chcąc zwiedzić jego wnętrza i poznać historię, można wcześniej zadzwonić pod numer telefonu: 574-884-881.

Urszula Romaniuk

MATERIAŁ PARTNERSKI 

 
s1
s2
s3
s4
s5
s6
s7
s8
s9

Wybrane dla Ciebie

Przewrócona laweta z koparką na S3 z Lubina do Legnicy

Uwaga kierowcy. Na trasie ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Legnicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem lawety, na której znajdowała się koparka. Na miejscu pracowali policjanci z lubińskiej komendy, którzy będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

W ścinawskiej remizie strażackiej praca wre!

Najpierw ściany działowe, a teraz wymiana dachu. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej już nie mogą się doczekać końca prac przy przebudowie remizy. Pod koniec marca budowlańcy postawili ściany działowe. W ostatnich dniach zajęli się wymianą dachu.

Ruszyły prace przy rozbudowie drogi w Księginicach

W Księginicach rozpoczęły się prace drogowe przy rozbudowie jednego z odcinków, który docelowo będzie stanowił alternatywne połączenie Księginic z droga krajową nr 36 w kierunku Lubina i Ścinawy.

Cross Straceńców już jutro! Musicie tam być!

Godziny dzielą nas od rozpoczęcia 14. edycji Crossu Straceńców. Chętnych do zmierzenia się z trudnymi trasami i przeszkodami nie brakuje. Na mecie stawi się kilkaset osób by zmierzyć się z własnymi słabościami!

Nielegalny hazard w centrum Legnicy. Zabezpieczono automaty

Przy jednej z głównych ulic Legnicy mundurowi zabezpieczyli nielegalne automaty do gier. By dostać się do pomieszczeń musieli użyć siły. Za posiadanie nielegalnych automatów grożą kary w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Za organizowanie gier hazardowych, poza wysoką grzywną, grozi wyrok do trzech lat więzienia. 

Ostatnia LXIII  sesja Rady Powiatu Legnickiego kadencji 2018-2024

25 kwietnia odbyła się LXIII sesja Rady Powiatu Legnickiego, którą otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Aleksander Kostuń. Udział w posiedzeniu wzięło 13 Radnych, a transmisja z obrad dostępna była  na platformie eSesja.

Na sygnale

Przewrócona laweta z koparką na S3 z Lubina do Legnicy

Uwaga kierowcy. Na trasie ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Legnicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem lawety, na której znajdowała się koparka. Na miejscu pracowali policjanci z lubińskiej komendy, którzy będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Rozmaitości

Będzie nagroda roczna, będą rozmowy w sprawie podwyżek płac

Na konta załogi KGHM wpłynie wkrótce dodatkowa nagroda roczna. I choć miedziowa spółka jak Grupa KGHM odnotowała za ubiegły rok stratę w wysokości blisko 3,7 mld złotych, to ustalono, że nagroda z „zysków” wyniesie 1,4-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. „Zyski” zostaną wypłacone po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy rocznego sprawozdania finansowego spółki.