×
*** Burmistrz Chocianowa został zatrzymany przez policję po tym jak spowodował kolizję. Był agresywny, ubliżał policjantom i domagał się odstąpienia od dalszych czynności ***

Potrafią już sami o siebie zadbać. Podsumowanie projektu

Dobiega końca wspólny projekt powiatu polkowickiego oraz Fundacji Eudajmonia. Projekt trwający od 2021r. „Akademia Niezależnego Życia – trenuj codzienność, zyskaj samodzielność”, pozwolił na usamodzielnienie się kilkunastu osobom z niepełnosprawnościami z powiatu polkowickiego.

Dzięki temu projektowi, w Przemkowie przy ul. Głogowskiej powstało mieszkanie treningowe, gdzie osoby zazwyczaj zależne od rodziców i opiekunów pod okiem trenerów, uczą się obowiązków domowych, samodzielności i wspólnego życia z innymi. Do tej pory odbyły się już 3 edycje turnusów.

W tym celu Fundacja Eudajmonia całkowicie wyremontowała i dobudowała jedną z kondygnacji budynku, który przed laty kupiła. Mieszkanie zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w windę i inne udogodnienia. Z mieszkańcami w trakcie turnusów obecny był asystent-trener, którego zadaniem było wspieranie działań osób usamodzielniających się.

-Śmiało mogę powiedzieć, że Fundacja Eudajmonia to perła wśród organizacji pozarządowych naszego powiatu. W ramach swojej działalności statutowej szczególnie realizuje ona zadania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a tych jak wszędzie, tak i w naszym powiecie nie brakuje. Dlatego cieszę się, że mogliśmy ten projekt organizować wspólnie i jako partner samorządowy współuczestniczyliśmy w procesie powstania pierwszego w powiecie mieszkania treningowego – zaznaczył Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Rezultaty i efekty dla samych uczestników projektu są ogromne, o czym podczas spotkania opowiadali trenerzy, rodzice i sami uczestnicy. Osoby usamodzielniły się na tyle, że nauczyły się prostych czynności życiowych, w których do tej pory były wyręczane. Dziś same sprzątają, robią zakupy, przygotowują posiłki. Zyskały nowych przyjaciół, pracę a jedna z uczestniczek postanowiła nawet założyć własną rodzinę. Mieszkanie wspomagane z funkcją treningową powstało w oparciu o doświadczenie partnerów krajowych i partnera norweskiego. Dzięki temu również kadra wzbogaciła się o wiedzę merytoryczną i nowe narzędzia pracy.

-Pozyskaliśmy środki na kolejne projekty stąd idea mieszkania treningowego będzie podtrzymywana i rozwijana. Mamy już chętnych uczestników na kolejne turnusy. Każda z tych osób, z którymi pracowaliśmy to dziś też self-adwokaci, czyli osoby, które same chcą stanowić o sobie i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym – podkreśliła podczas spotkania podsumowującego Małgorzata Karlak–Kąca, kierownik projektu, wiceprezes Fundacji Eudajmonia.

Projekt był realizowany dzięki programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 
IMG_3984 (2)
IMG_3986 (2)
IMG_3990 (2)
IMG_3991 (2)
IMG_4000 (2)
IMG_4001 (2)
IMG_4021 (2)
IMG_4028 (2)

Wybrane dla Ciebie

Spotkali się wójtowie i burmistrzowie z Powiatu Legnickiego

W Starostwie Powiatowym w Legnicy odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów, w którym udział wzięli gospodarze gmin i miast powiatu legnickiego.

Kulinarne szaleństwa w Wiercieniu. Zapraszamy na Festiwal Zupy!

Ośrodek Kultury Gminy Lubin i Mieczysław Hubka, sołtys Wiercienia w Gminie Lubin, rada sołecka oraz Stowarzyszenia Nasz Wiercień zapraszają na pyszną zupę. Zarezerwujcie sobie czas w najbliższą sobotę, 15 czerwca! Początek imprezy o godzinie 16!

Opowiem Ci o Kresach – śląskie losy kresowej rodziny

Uczniowie szkół powiatu polkowickiego zdobyli zaszczytne laury w konkursie pod hasłem: „Opowiem Ci o Kresach – śląskie losy Kresowej rodziny”. Wydarzenie dedykowane było uczniom z trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Laureatom gratulujemy! 

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych. 

Zatrzymali trzech mężczyzn z narkotykami. Teraz staną przed sądem

Mundurowi z komisariatu w Prochowicach przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji zatrzymali trzech mężczyzn. Znaleziono przy nich narkotyki. Cała trójka odpowie za to przed sądem. Za posiadanie narkotyków grozi in kara do 3 lat więzienia.

Pisklaki sokoła wędrownego z HM Głogów i ZWR już mają imiona

Luna, Uncja, Rudna, Flotka, Miedziak i Flotek – takie imiona sokołom wędrownym nadali pracownicy Huty Miedzi Głogów oraz Zakładów Wzbogacania Rud. Przypomnijmy, że ptaki zagnieździły się na kominie HM Głogów oraz na platformie budynku ZWR w Polkowicach.

Sport

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych.