×
*** Ogniska COVID-19 w lubińskim szpitalu. Pacjenci czekali godzinami na przyjęcia na SOR *** Od czwartku uczniowie klas V podstawówki i starsi będą uczyć się zdalnie ***

Pozbędą się szkodliwego azbestu z terenu gminy Lubin

Mieszkańcy Gminy Lubin, którzy chcieliby pozbyć się szkodliwego azbestu z terenu swoich gospodarstw mogą już składać deklarację w tej sprawie. Po uzyskaniu informacji od mieszkańców, wójt gminy wystąpi do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu z wnioskiem o pozyskanie środków na realizację tego zadania.

Od lat samorządy walczą z azbestem. Gminy mają szansę na pozyskanie wsparcia finansowego, które wystarczy na pokrycie nawet całości kosztów związanych z jego usuwaniem.  Mieszkańcy, którzy w bieżącym roku chcą się pozbyć azbestu ze swoich nieruchomości, na których nie jest prowadzona działalność gospodarcza zobowiązani są do złożenia deklaracji uczestnictwa.

Deklarację należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 czerwca do godziny 15.30 w Kancelarii Ogólnej Urzędu Gminy w Lubinie (ul. Księcia Ludwika I nr 3, 59-300 Lubin).

– Warunkiem zakwalifikowania deklaracji do realizacji ww. zadania jest fakt ujęcia nieruchomości, dla której składana jest deklaracja w ,,Inwentaryzacji azbestu i wyrobów zawierających azbest” sporządzonej dla gminy Lubin – mówi Maja Grohman, rzecznik prasowy wójta gminy.

Urzędnicy przypominają jednak, że w ramach zadania związanego z usuwaniem azbestu nie będą finansowane koszty zakupu i wykonania nowego pokrycia dachowego. Te koszty właściciel posesji musi ponieść sam.

Więcej informacji oraz druk deklaracji można uzyskać w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Lubinie (ul. Księcia Ludwika I nr 3, 59-300 Lubin, pok. nr 17, tel. 76 84 03 172).

 

Wybrane dla Ciebie

Gmina Lubin bez azbestu. Akcja usuwania dobiegła końca

Przez ostatnie tygodnie trwała akcja usuwania wyrobów azbestowych w nieruchomości na terenie Gminy Lubin.

Usunęli szkodliwy azbest w terenu Gminy Żukowice

W ostatnich dniach zakończyły się prace polegające na usunięci azbestu w posesji położonych na terenie Gminy Żukowice.

W gminie Gaworzyce pomogą w usunięciu szkodliwego azbestu

Ruszył nabór wniosków na usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie gminy Gaworzyce. Wypełnione wnioski można składać w nieprzekraczalnym terminie do 26 lutego.

Sport

Poważne osłabienie Zagłębia. Kingi nie zobaczymy już w tym sezonie

Fatalne wieści nadeszły z obozu szczypiornistek Zagłębia Lubin. Kontuzja Kingi Jakubowskiej okazała się niestety bardzo poważna. Najskuteczniejsza zawodniczka w szeregach Miedziowych zerwała więzadła w kolanie i kibice już jej nie zobaczą w tym sezonie na parkietach PGNiG Superligi Kobiet. 

Na sygnale

Leżał w bezruchu na chodniku. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W późny niedzielny wieczór wracali do domu. Gdy szli rzadko uczęszczaną alejką, zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Podbiegli, by mu pomóc. Był już mocno wyziębiony. Do chwili przyjazdu zespołu karetki pogotowia, kontrolowali jego czynności życiowe. Gdyby pomoc nie nadeszła w porę, sytuacja ta mogłaby zakończyć się dla 53-latka tragicznie. 

Rozmaitości

Radość i uśmiech dzieci był najcenniejszą nagrodą

Kilkaset paczek ze słodyczami, artykułami spożywczymi, środkami czystości i przyborami szkolnymi trafiło do kilku placówek opiekuńczo-socjalnych w całym regionie zagłębia miedziowego. To efekt dorocznej akcji „Miedziany Mikołaj” organizowanej przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin.