×
*** Polkowiccy policjanci poszukują sprawców wysadzenia bankomatu przy ulicy 11 Lutego. Wybuch spowodował duże straty ***

Grębocice rozbudowują przestarzałą oczyszczalnię ścieków

Pierwsze sieci wodociągowe w Gminie Grębocice powstały nawet 25 lat temu. Teraz zużyte rury i stare przyłącza czekają na wymianę. Na początek władze gminy zdecydowały się na renowację i rozbudowę starej oczyszczalni.

Pod koniec przyszłego roku zakończona ma zostać rozbudowa oczyszczalni ścieków w Grębocicach. Inwestycja pochłonie prawie 7 milionów, a na wykonawcę zadania wybrano PUPH „OTECH” Sp. z o.o. z Gorlic, która wygrała przetarg.

– Rozbudowa oczyszczalni ścieków została wymuszona tym, że obecna oczyszczalnia funkcjonowała już 17 lat. Początkowo była ona dobra, ale już jest przestarzała technologicznie i urządzenia też już się zużyły – powiedział nam Roman Jabłoński, wójt Gminy Grębocice. – Konieczność przebudowy oczyszczalni pojawiła się już kilka lat temu i nie ukrywam, że wartość prawie 7 milionów przerastała wtedy nasze możliwości. Kiedy pojawiła się możliwość dofinansowania skorzystaliśmy z niej. Dostaliśmy 3 miliony złotych wsparcia rządowego, pozostałe trzy miliony pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. I tak rozpoczęliśmy inwestycję, która do końca przyszłego roku powinna zostać zakończona.

Samorządy coraz częściej borykają się z problemem przestarzałych sieci kanalizacyjnych i niewydolnych oczyszczalni. Miejscowości w naszym regionie rozrastają się w szybkim tempie, przybywa ludzi, którzy swoje gospodarstwa podpinają do sieci. Nie inaczej jest w Gminie Grębocice.

– Rozbudowę i budowę kanalizacji mieliśmy skończoną kilka lat temu. Pierwsze sieci, które powstawały, powstawały 25 – 26 lat temu czyli dosyć dawno. Teraz przychodzi okres modernizacji i nakłady, które trzeba w związku z tym ponosić wcale nie są takie małe w porównaniu do pierwotnych wydatków – przekonuje Roman Jabłoński. – Dlatego to się wiąże z wydaniem niemałych kwot. Często trzeba wymienić stare rury, więc koszt jest podobny do kosztów budowy zupełnie nowego wodociągu. Dlatego najczęściej to polega na tzw. gaszeniu pożaru. Gdzieś pęknie rura, naprawiamy, wymieniamy, potem przez jakiś czas w kranach może się pokazać brudna woda. Ale naprawdę nie mamy co narzekać, pamiętam czasy kiedy było znacznie gorzej.

Gospodarz Grębocic przekonuje, że stara się być w stałym kontacie z mieszkańcami, informować o awariach i trwających naprawach, tak by nikt nie został tym zaskoczony i mógł się dobrze przygotować.

 

 
1
2
5

Wybrane dla Ciebie

Grębocice starają się o kolejne dotacje na inwestycje gminne

Niedawno ogłoszono wyniki pierwszego naboru wniosków do Polskiego Ładu. Samorządy lokalne mogły liczyć na sfinansowanie całości bądź części zaplanowanych inwestycji. W najbliższych tygodniach ogłoszone zostaną pierwsze przetargi na wyłonienie wykonawców, a tymczasem gminy szykują już wnioski o kolejne wsparcie.

III Gala Talentów w Grębocicach. Najlepsi zostali nagrodzeni

To nie ważne gdzie chodzicie do szkoły – najważniejsze jest kto Was uczy i jakie otrzymujecie wsparcie – powiedział Roman Jabłoński, wójt Gminy Grębocice na III Gali Talentów.

Kilometry tras rowerowych w Obiszowie. Trwa budowa singletracków

Trzy trasy, trzy długości i trzy kolory – miłośnicy jazdy na rowerze niebawem będą mogli skorzystać z nowych tras singletrack w Obiszowie.

Rządowe wsparcie inwestycji w Gminie Grębocice

Oczyszczalnia ścieków, inwestycje w infrastrukturę sportową, remonty dróg i świetlic wiejskich, przebudowa budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W Gminie Grębocice przy wsparciu z funduszy rządowych wiele się dzieje.

Dotacja KGHM na specjalistyczne usługi i zakup sprzętu medycznego

W ramach współpracy z lokalnymi samorządami, spółka KGHM przekazała gminie Grębocice voucher na 250 tys. zł. Jak zapowiada wójt Roman Jabłoński, pieniądze w całości wykorzystane zostaną na opiekę medyczną mieszkańców tej gminy.

Pamiątkowa tablica w Grodowcu odsłonięta

W sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą kapelanów Wojska polskiego zamordowanych w Katyniu.

Rozmaitości

Inauguracja Polkowickiej Karty Seniora. Zniżki na wiele usług i zakupy

Gmina Polkowice jako pierwsza na terenie zagłębia miedziowego dołączyła do ogólnopolskiego programu: „Gmina Przyjazna Seniorom”. Dzięki temu, mieszkańcy gminy, którzy weszli w wiek emerytalny, mogą skorzystać ze zniżek w punktach handlowych na terenie całego kraju, które honorują Kartę Seniora.