×
*** 19-letni Bartosz Ż. usłyszał już zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim. To on z broni palnej postrzelił w głowę 44-latka ***

Polkowicki Festiwal Ziemi – barwny pochód, warsztaty i pokazy

Wielkimi krokami zbliżają się polkowickie obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Z tej okazji, 25 i 26 kwietnia zaplanowano szereg wydarzeń, warsztatów, pokazów dla uczniów i przedszkolaków polkowickich placówek oświatowych.

Ekologiczne wydarzenie, które w tym roku odbędzie się 25 i 26 kwietnia na stałe wpisało się do kalendarza gminnych wydarzeń proekologicznych.

– W tym roku po raz 15 obchodzimy Polkowicki Festiwal Ziemi. Gminna edukacja ekologiczna zaplanowana jest pod hasłem „Czyste powietrze, lepszy klimat” – informuje mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy. – Skutki zmiany klimatu są niezwykle poważne i mają wpływ na wiele aspektów naszego życia, dlatego warto w tym zakresie edukować najmłodszych – dodaje.

W programie festiwalowych dni znajduje się sporo atrakcji. Drzwi ekopracowni otworzy polkowicka „dwójka”, zajęcia odbędą się w pracowni chemicznej. Eksperymenty naukowe pozwolą młodym polkowiczanom poznać różne oblicza CO2. Natomiast w „trójce” trzecioklasiści upowszechnią swoją wiedzę w międzyszkolnym konkursie przyrodniczym „Znawca przyrody”.

Podczas pierwszego dnia w polkowickim rynku odbędą się wyjątkowe warsztaty, podczas których powstaną kreacje z wykorzystaniem surowców wtórnych. Jest kilka metod ponownego wykorzystywania na przykład zniszczonych ubrań czy plastiku. Dzięki „Warsztatom mody ekologicznej” uczestnicy stworzą unikalne, upcyklingowe kreacje i tym samym zwykłe odpady dostaną nowe życie. Doskonałą okazją do podniesienia świadomości ekologicznej będą również eksperymenty poświęcone roślinom i procesom w nich zachodzącym. Czym jest proces fotosyntezy? Czym jest zjawisko kapilarności? O tym najmłodsi dowiedzą się podczas spotkania warsztatowego „Fotosynteza w akcji”.

– Nauka przez zabawę jest bardzo skuteczna. W naszej gminie troska o czyste środowisko, o polkowicki skrawek naszej planety jest bardzo ważna, tym bardziej w działaniach, w których udział biorą najmłodsi polkowiczanie – podkreśla Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Drugi dzień będzie przebiegał głownie na sportowo. W „trójce” uczniowie wezmą udział w „Ekobiegu dla klimatu”, a przedszkolaki z PM2 na terenie ogrodu przedszkolnego pod hasłem „Przedszkolaczek mały, duży klimatowi się posłuży” przeprowadzą międzyszkolne eko-podchody.

MATERIAŁ PARTNERSKI 

 

Wybrane dla Ciebie

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]

Posprzątali Kłopotów. Zadbali o swoją miejscowość

Świata to doskonała akcja by spędzić aktywnie czas, pokazać dzieciom właściwe zachowania i zadbać o najbliższa okolicę. I właśnie to zrobili mieszkańcy Kłopotowa w Gminie Lubin.

W sobotę Lubin świętuje razem ze strażakami!

W sobotę mieszkańców Lubina czekają kolejne atrakcje. Na błoniach odbędzie się Festyn Strażacki organizowany przez Państwową Straż Pożarną w Lubinie i Powiat Lubiński. Będzie muzyka, będą konkursy z nagrodami i pokazy. Zobaczycie wozy strażackie i akcje gaszenia płonącego samochodu. 

Plener rzeźbiarski już w ten weekend! Zapraszamy!

Już jutro w parku Leśnym w Lubinie rozpocznie się dwudniowy Plener rzeźbiarski. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w rzeźbieniu to doskonała okazja!

Piotr Cybulski: Służąc gminie, służę też człowiekowi

Rozmowa z Piotrem Cybulskim, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, pasjonatem i miłośnikiem lasów, byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Lubin i były parlamentarzystą zagłębia miedziowego.

Festiwal biegowy BORYRUN już w niedzielę. Zapraszamy do Kliczkowa!

Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, w Dzień Matki zapraszamy na Zamek Kliczków, wokół którego odbędzie się druga edycja festiwalu biegowego BoryRun. Szykuje się naprawdę mega wydarzenie, oby tylko pogoda nie popsuła plany organizatorom.

Na sygnale

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]