×
*** 19-letni Bartosz Ż. usłyszał już zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim. To on z broni palnej postrzelił w głowę 44-latka ***

Branżowe Centrum Umiejętności MCKK uroczyście otwarte

Na terenie poligonu szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr uroczyście dziś otwarto Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud. W nowym budynku znajdują się sale wykładowe, pracownie dydaktyczne i sale szkoleniowe z symulatorami pracy pod ziemią. – To kolejny etap w naszej 30-letniej działalności – powiedział z dumą Bogusław Szyszka, prezes MCKK w Lubinie. 

Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud funkcjonuje na terenie Poligonu Szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr już od kilku miesięcy. W ekspresowym tempie, bo zaledwie w ciągu ośmiu miesięcy, powstał nowoczesny budynek z salami wykładowymi i szkoleniowymi, w których słuchacze BCU będą nabywać zdolności praktyczne zawodu i zwiększać swoje kompetencje zawodowe.

-Branżowe Centra Umiejętności powstały z taką ideą, że mają służyć konkretnej branży. Ministerstwo nazwało to dziedziną i naszą dziedziną jest górnictwo podziemne oraz przeróbka rud i surowców mineralnych. Idea BCU to wspieranie edukacji, ale też integracja oraz innowacyjność i rozwój. To dopiero początek tego projektu, za sobą mamy już dwa pierwsze szkolenia dla nauczycieli zawodu na temat nowoczesnych metod drążenia szybów i współczesnych trendów z zakresu maszyn górniczych. Oba te szkolenia wiązały się z wyjazdem do pracodawcy. Zwiedzaliśmy m.in. szyb GG 1 w Kwielicach, więc wiedza zdobyta w BCU podparta była od razu praktyką. Byliśmy też w KGHM ZANAM i w firmie Maine Master, producenta maszyn. Nabór do BCU wciąż trwa. Poszerzamy wiedzę i kompetencje nauczycieli zawodowych, kształcimy uczniów i osoby dorosłe, które za chwilę wejdą na rynek pracy. Staramy się, by nasza oferta była nowoczesna, sensowna i atrakcyjna – powiedziała na Iwona Optołowicz, dyrektor BCU Górnictwa Rud 4.0.

Branżowe Centrum Umiejętności to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowany w głównej mierze na kształceniu zawodowym, podnoszeniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowych kwalifikacji. Takich placówek w całym kraju ma być docelowo 120 i mają kształcić w różnych zawodach. W Lubinie postawiono na górnictwo podziemne, przeróbkę rud metali i surowców mineralnych. Liderem BCU jest Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr, które ma olbrzymie doświadczenie i profesjonalną kadrę w przygotowaniu i organizacji całego ministerialnego projektu. Partnerami są natomiast Górnicza Izba Przemysłowo – Handlowa, spółka KGHM Polska Miedź oraz Związek Pracodawców Polska Miedź.

-Gdy rozpoczynałem swoją karierę w miedzi lat temu już, to pierwszy mój kontakt to było MCKK. To tutaj tak naprawdę zdobywałem pierwszą wiedzą na temat miedzi i KGHM, mimo, iż byłem już po uczelni technicznej. To tutaj wszystko się zaczęło. Człowiek nigdy nie przestaje się uczyć, całe życie jest nauką. KGHM aktywnie będzie wspierał działalność BCU, które wyrosło z Polskiej Miedzi – dodaje Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny ds. górnictwa spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Nowy budynek usługowo – dydaktyczny BCU, który powstał, zajmuje ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni.

-To niezwykle ważny dzień dla MCKK, to kolejny obiekt dydaktyczny w naszej organizacji. BCU będzie ważne dla pracodawców, szkół i nauczycieli, bo to z myślą o nich powstał ten obiekt – spuentował Bogusław Szyszka, prezes MCKK w Lubinie.

Partnerem w działalności BCU, oprócz spółki KGHM, jest również Związek Pracodawców Polska Miedź.

-Jestem przekonana, że Branżowe Centrum Umiejętności w Lubinie stanie się miejscem, gdzie wiedza i praktyka spotkają się w harmonijnym procesie nauki, prowadząc do rozwoju branży oraz wzrostu kompetencji zawodowych. Razem z partnerami oraz wszystkimi zainteresowanymi, jesteśmy gotowi na to wyzwanie i ufamy, że przyniesie ono wymierne korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron – powiedziała nam Marta Wisłocka, prezes zarządu ZPPM.

BCU Górnictwa Rud 4.0 w Lubinie jest nowym rodzajem placówki edukacyjnej powołanej do życia zmianami w Ustawie Prawo Oświatowe z dnia 30 sierpnia 2023 r. Powstało w ramach projektu zleconego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności realizującego koncepcję centrum doskonałości zawodowej (CoVEs) dla dziedziny górnictwo podziemne, przeróbka rud metali i surowców mineralnych” finansowanego ze środków KPO. Ideą wiodącą BCU są działania edukacyjne, szkoleniowe, integrujące edukację z przemysłem i wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, a także działania innowacyjne, rozwojowe, doradcze i promocyjne. W BCU młodzież, nauczyciele i osoby zatrudnione w przemyśle związanym z górnictwem podziemnym, przeróbką rud metali i surowców mineralnych, będą mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych technologii.

W skład Rady BCU Górnictwa Rud 4.0 wejdą m.in. przedstawiciele KGHM Polska Miedź, ZPPM, GIPH, MineMaster. Ukończenie szkolenia w BCU będzie potwierdzane każdorazowo branżowym certyfikatem umiejętności wydawanym przez placówkę, ale kontrasygnowanym przez organizację samorządu gospodarczego działającą w danej branży. Dla słuchaczy szkoleń branżowych przygotowano pracownie symulatorów spawania, automatyki górniczej, przenośnika taśmowego z modułem sterowania, ratownictwa czy prac na wysokości oraz warsztaty SMG.

 

Wybrane dla Ciebie

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]

Posprzątali Kłopotów. Zadbali o swoją miejscowość

Świata to doskonała akcja by spędzić aktywnie czas, pokazać dzieciom właściwe zachowania i zadbać o najbliższa okolicę. I właśnie to zrobili mieszkańcy Kłopotowa w Gminie Lubin.

W sobotę Lubin świętuje razem ze strażakami!

W sobotę mieszkańców Lubina czekają kolejne atrakcje. Na błoniach odbędzie się Festyn Strażacki organizowany przez Państwową Straż Pożarną w Lubinie i Powiat Lubiński. Będzie muzyka, będą konkursy z nagrodami i pokazy. Zobaczycie wozy strażackie i akcje gaszenia płonącego samochodu. 

Plener rzeźbiarski już w ten weekend! Zapraszamy!

Już jutro w parku Leśnym w Lubinie rozpocznie się dwudniowy Plener rzeźbiarski. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w rzeźbieniu to doskonała okazja!

Piotr Cybulski: Służąc gminie, służę też człowiekowi

Rozmowa z Piotrem Cybulskim, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, pasjonatem i miłośnikiem lasów, byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Lubin i były parlamentarzystą zagłębia miedziowego.

Festiwal biegowy BORYRUN już w niedzielę. Zapraszamy do Kliczkowa!

Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, w Dzień Matki zapraszamy na Zamek Kliczków, wokół którego odbędzie się druga edycja festiwalu biegowego BoryRun. Szykuje się naprawdę mega wydarzenie, oby tylko pogoda nie popsuła plany organizatorom.

Na sygnale

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]