×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Nie ma Polski „A” czy Polski „B”. Polski Ład jest dla wszystkich gmin

W poniedziałkowy poranek w siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy, minister w Kancelarii Premiera, Krzysztof Kubów spotkał się z samorządowcami, by wręczyć im promesy w kolejnym rozdaniu Polskiego Ładu. Tym razem środki wykorzystane zostaną m.in. na poprawę infrastruktury drogowej czy wodno – kanalizacyjnej.

To był intensywny dzień dla ministra. Najpierw odwiedził starostwo legnickie, a kilkadziesiąt minut później był już pod siedzibą starostwa w Polkowicach.

– Samorządy w ramach szóstej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych otrzymają blisko 4,5 mld zł na 2035 inwestycji . Z tego 27 milionów zasiliło budżety samorządów powiatu legnickiego. Nie ma Polski „A” i Polski „B”, chcemy, żeby Polska rzeczywiście była jedna. Pogrążone w letargu regiony postpegeerowskie otrzymują kolejne miliardy złotych, które stworzą perspektywy rozwojowe – mówił minister, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Krzysztof Kubów.

Ministrowi towarzyszyły parlamentarzystki: senator Dorota Czudowska i posłanka Ewa Szymańska. Obecni byli także Paweł Kura, radny sejmiku województwa dolnośląskiego, przewodnicząca Rady Miejskiej, Marta Wisłocka oraz zarząd powiatu ze starostą Adamem Babuśką i wicestarostą, Janiną Mazur.

– Przypomnijmy, że Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to jedyny w historii program kompleksowego wsparcia inwestycyjnego samorządów. Rządowe środki dla gmin, powiatów i ich związków to szansa na kolejne inwestycje, które przyśpieszą rozwój całego kraju. Współpraca rządu i samorządu daje efekty, w postaci inwestycji, które spełniają oczekiwania mieszkańców. Nowe żłobki, szkoły czy drogi to tylko niektóre zmiany, które można zauważyć dzięki Programowi Inwestycji Strategicznych w swoim bezpośrednim otoczeniu. W trzeciej edycji naboru wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych – PGR o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji mogły ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane Państwowe Gospodarstwa Rolne. Wartość dofinansowania, o które można było wnioskować wynosiła maksymalnie do 98 procent wartości inwestycji – przypomniał minister Krzysztof Kubów.

Samorządowcy nie ukrywali zadowolenia z kolejnych promes na wsparcie swoich małych ojczyzn.

-Każdą złotówkę rządowego wsparcia przeznaczamy na remonty dróg powiatowych. To prawda co mówią samorządowcy z terenu powiatu legnickiego, że niektóre odcinku dróg gminnych nie były remontowane od czasu zakończenia II wojny światowej. Zaległości są ogromne ale dzięki rządowym programom gonimy czas – skwitował starosta legnicki, Adam Babuśka.

 

Wybrane dla Ciebie

Uczniowie z Gminy Kotla znów ćwiczą na SKS

W zdrowym ciele zdrowy duch – ta zasadę nauczyciele i trenerzy młodzieży szkolnej chcą przekazać swoim podopiecznym. Kolejna grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Kotli korzysta z dodatkowych zajęć sportowych po lekcjach.

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.

Bił, poniżał i groził swojej partnerce. Trafił za kratki

Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.