×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Przed południem ulicami Polkowic pobiegli uczestnicy szóstego Biegu im. ks. Jerzego Gniatczyka. W grudniu 1981r. duszpasterz udzielił schronienia uciekającym przed oddziałami ZOMO górnikom z ZG Rudna. Biegacze mieli do pokonania dystans na odcinku 8 km. Wygrał Ukrainiec Serhij Szewczenko. Po zakończeniu biegu, uczestnicy obchodów modlili się wspólnie w kościele św. Barbary. Po liturgii, wszyscy goście przeszli w kierunku kopalni ZG Rudna pokonując tę samą trasę, którą 41 lat przemierzyli uciekający górnicy.

Po uroczystym obiedzie w Cechowni ZG Rudna, odbyła się akademia połączona z występem chóru górniczego i wręczeniem odznaczeń państwowych.

-Te wydarzenia, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu to pokazanie lokalnego patriotyzmu, ale też i odwagi. Ludzie, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach nie dali się stłamsić, walczyli o wolność i musimy o nich pamiętać. Liczba dzisiejszych gości pokazuje, jak ważne jest te miejsc na mapie Polski, bo tym się pisze w podręcznikach do historii, o tym się mówi i mieszkańcy o tym pamiętają. Następne pokolenia muszą pielęgnować tę pamięć – powiedział minister Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów, który odczytał specjalny list od premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do gości.

Podczas obchodów złożono też wieńce pod obeliskiem Górników Polskiej Miedzi w polkowickim rynku oraz przed pomnikiem na placu przed biurowcem kopalni ZG Rudna. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, władze KGHM z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele i dyrektorzy oddziałów górniczych.

Wypowiedzi marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i prezesa KGHM, Tomasza Zdzikota.

– Miedziowi Górnicy zapisali karty polskiej historii patriotyzmem, odwagą i bohaterstwem. Rocznicowe uroczystości stanowią zatem sposobność do wyrazów wdzięczności za poświęcenie, nadzieję i urzeczywistnianie solidarnościowych idei wszystkim tym osobom, które podjęły wolnościowe dzieło i wytrwały w walce o wolną i demokratyczną Polskę. Łącząc się z Państwem w tych szczególnych chwilach, nisko chylę czoła przed bohaterami grudniowych dni, przekazując wyrazy najwyższego szacunku. Dziękuję również organizatorom za pielęgnowanie pamięci i kultywowanie patriotycznych ideałów, bowiem historia to pamięć, a bez nich nie ma przyszłości narodu – przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Premier Mateusz Morawiecki w okolicznościowym liście napisał:

– W tym ponurym czasie byli jednak ludzie, którzy od razu wiedzieli, jak reagować na przemoc i zabicie wolnościowych pragnień. Górnicy kopalni „Rudna”, organizując strajk okupacyjny, chcieli wykrzyczeć swoją niezgodę i sprzeciw wobec władzy, która postanowiła zniewolić naród. Świadomi niebezpieczeństwa, zorganizowali strajk, brutalnie spacyfikowany przy pomocy gazów łzawiących, granatów hukowych i wojska. Nie było ofiar, ale bolesne represje dotknęły wielu jego uczestników. Mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy zachowali odwagę, godność i nie dali się złamać. Jesteśmy im winni cześć i najwyższe uznanie.

Słowa wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego:

– Pełni wdzięczności dziękujemy strajkującym i tym, którzy ich wspierali za ten akt wielkiej odwagi, za to, że wystąpili także w naszym imieniu. Pamiętamy, jak w tych najbardziej ponurych pierwszych dniach stanu wojennego oczy milionów Polek i Polaków wpatrywały się z nadzieją w największe zakłady pracy, bo w ich odczuciu tylko one mogły wymusić na rządzących ustępstwa. Górnicy z „Rudnej” stanęli na wysokości zadania. A w zasadzie należałoby powiedzieć, że nie było innej możliwości, bo tutejsza „Solidarność” była jedną z największych i najczynniejszych organizacji zakładowych – podkreślił w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Tomasz Zdzikot, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

– Rocznica Pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna to dla całej naszej społeczności szczególne wydarzenie. Brutalnie stłumiona akcja górników była największym na Dolnym Śląsku protestem ludzi, którzy chcieli wolności dla swojej Ojczyzny. Oddajemy hołd bohaterom, którzy pokazali swoją siłę, odwagę i miłość do kraju. Sprzeciwili się komunistycznemu reżimowi i z narażeniem zdrowia i życia stanęli przeciw ówczesnej władzy. Bez odwagi i poświęcenia górników z KGHM nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski – powiedział podczas uroczystości Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 

Wybrane dla Ciebie

Siódemka na Rudnej. Sześciu górników wycofało się o własnych siłach

Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj po godzinie 9. w kopalni ZG Rudna. Jak przekazał nam Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej spółki KGHM, w rejonie zagrożenia znajdowało się sześciu górników. Na szczęście wszyscy w porę zdążyli się ewakuować. Nikt nie został ranny.

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały górników kopalni ZG Rudna

Dwa najważniejsze dla regionu zagłębia miedziowego wydarzenia ponurego okresu stanu wojennego to pacyfikacja kopalni ZG Rudna i krwawo stłumiona pokojowa manifestacja w Lubinie. Za chwilę będziemy obchodzić 41. rocznicę pacyfikacji O/ZG Rudna w Polkowicach.

Akademia barbórkowa w Cechowni kopalni ZG Rudna

Górnicy Polskiej Miedzi świętują. Dzisiaj w Cechowni odbyła się uroczysta akademia pracowników Zakładów Górniczych Rudna. Podczas spotkania tradycyjnie wręczono państwowe odznaczenia oraz wyjątkowe wyróżnienia z okazji jubileuszu pracy pod ziemią.

Ponad sto osób już na liście startowej Biegu ks. im. Gniatczyka

Ponad sto osób zapisało się już do tegorocznej, szóstej edycji Biegu im. księdza Jerzego Gniatczyka. Ta biegowa impreza, odbywa się co roku w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Patronat nad uroczystościami objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot. 

Na sygnale

Sprzedawał mauzery, których wcale nie miał

36-latek z Legnicy odpowie przed sądem za oszustwa internetowe. Mężczyzna umieścił w sieci ogłoszenie o sprzedaży mauzerów, jak się później okazało pojemników takich nie miał. W sumie oszukał 17 osób, które zapłaciły za towar i go nigdy nie dostały.

Rozmaitości

Nowy las sosnowy będzie rósł w otoczeniu głogowskiej Huty Miedzi

Po raz kolejny wolontariusze i pracownicy spółki KGHM poświęcili sobotnie przedpołudnie na sadzenie drzew. Podobnie, jak przed rokiem, tak i teraz, wybrano skrawek lasu, w otoczeniu głogowskiej Huty Miedzi. Posadzono blisko pół tysiąca sadzonek sosny. Docelowo posadzonych będzie tam łącznie tysiąc nowych drzew.