×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Ponad sto osób już na liście startowej Biegu ks. im. Gniatczyka

Ponad sto osób zapisało się już do tegorocznej, szóstej edycji Biegu im. księdza Jerzego Gniatczyka. Ta biegowa impreza, odbywa się co roku w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Patronat nad uroczystościami objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot. 

Doroczny Bieg im. księdza Gniatczyka tradycyjnie otwiera główne obchody rocznicowe pacyfikacji kopalni ZG Rudna. W tym roku obchodzić będziemy 41. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń. Bieg odbędzie się 17 grudnia, a już dzisiaj na liście startowej znajduje się ponad 120 zawodników.

Liczba biegaczy będzie jednak ograniczona do 300. Wpisowe wynosi 40 zł, a rejestracja trwa TUTAJ. Biegacze pokonają dystans około 8 km, a start i meta zaplanowana jest w polkowickim rynku. Każdy z uczestników otrzyma w pakiecie okolicznościową koszulkę, posiłek regeneracyjny i pamiątkowy medal. Dla najlepszych przygotowano puchary i nagrody finansowe.

W tym roku mija 41. rocznica pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Był to jeden z dramatycznych momentów trwającego stanu wojennego w Polsce Ludowej.

-Wydarzenia związane ze strajkiem i pacyfikacją kopalni Rudna stanowią istotny element pamięci historycznej naszego regionu, a tym roku obchodzimy 41. rocznicę tych szczególnych wydarzeń. Dla ich upamiętnienia co roku organizowany jest Bieg im. księdza Jerzego Gniatczyka. Wspólna inicjatywa Zakładów Górniczych „Rudna” oraz Polkowic pokazuje, że sportowa rywalizacja osadzona w ważnym historycznym kontekście potrafi dostarczyć nie tylko sportowych wrażeń, ale również wpłynąć na świadomość dotyczącą tego szczególnego okresu historii – czytamy w zaproszeniu na bieg.

Bieg objęty jest patronatem prezesa KGHM, Tomasza Zdzikota oraz burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego.

Ks. prałat Jerzy Gniatczyk w latach 80. jako wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach, był kapelanem górniczej Solidarności w zagłębiu miedziowym. Podczas pacyfikacji ZG Rudna, przebywał ze strajkującymi pracownikami kopalni. Po stłumieniu protestu, ukrywał na parafii w Polkowicach prześladowanych górników. Był współorganizatorem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, inicjował pierwsze msze święte w intencji ojczyzny, pomagał represjonowanym, szukał pracy dla zwolnionych górników. Szef Solidarności, Piotr Duda, nadał mu pośmiertnie medal „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Zmarł 19 października 2015r., pochowany został na cmentarzu w Jeleniej Górze.

 
nowe046-8

Wybrane dla Ciebie

Siódemka na Rudnej. Sześciu górników wycofało się o własnych siłach

Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj po godzinie 9. w kopalni ZG Rudna. Jak przekazał nam Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej spółki KGHM, w rejonie zagrożenia znajdowało się sześciu górników. Na szczęście wszyscy w porę zdążyli się ewakuować. Nikt nie został ranny.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały górników kopalni ZG Rudna

Dwa najważniejsze dla regionu zagłębia miedziowego wydarzenia ponurego okresu stanu wojennego to pacyfikacja kopalni ZG Rudna i krwawo stłumiona pokojowa manifestacja w Lubinie. Za chwilę będziemy obchodzić 41. rocznicę pacyfikacji O/ZG Rudna w Polkowicach.

Akademia barbórkowa w Cechowni kopalni ZG Rudna

Górnicy Polskiej Miedzi świętują. Dzisiaj w Cechowni odbyła się uroczysta akademia pracowników Zakładów Górniczych Rudna. Podczas spotkania tradycyjnie wręczono państwowe odznaczenia oraz wyjątkowe wyróżnienia z okazji jubileuszu pracy pod ziemią.

Na sygnale

Wyszedł na wolność i zaraz wrócił za kratki za kradzież wódki

Niezbyt długo cieszył się wolnością 38-letni legniczanin. Mężczyzna próbował ukraść butelkę wódki w jednym ze sklepów. Zauważył to ochroniarz, który próbował odzyskać towar. Doszło do szarpaniny. Szybko wyszło na jaw, że legniczanin dzień wcześniej wyszedł na wolność.

Rozmaitości

Będzie nagroda roczna, będą rozmowy w sprawie podwyżek płac

Na konta załogi KGHM wpłynie wkrótce dodatkowa nagroda roczna. I choć miedziowa spółka jak Grupa KGHM odnotowała za ubiegły rok stratę w wysokości blisko 3,7 mld złotych, to ustalono, że nagroda z „zysków” wyniesie 1,4-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. „Zyski” zostaną wypłacone po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy rocznego sprawozdania finansowego spółki.