×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

Ponad sto osób już na liście startowej Biegu ks. im. Gniatczyka

Ponad sto osób zapisało się już do tegorocznej, szóstej edycji Biegu im. księdza Jerzego Gniatczyka. Ta biegowa impreza, odbywa się co roku w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Patronat nad uroczystościami objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot. 

Doroczny Bieg im. księdza Gniatczyka tradycyjnie otwiera główne obchody rocznicowe pacyfikacji kopalni ZG Rudna. W tym roku obchodzić będziemy 41. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń. Bieg odbędzie się 17 grudnia, a już dzisiaj na liście startowej znajduje się ponad 120 zawodników.

Liczba biegaczy będzie jednak ograniczona do 300. Wpisowe wynosi 40 zł, a rejestracja trwa TUTAJ. Biegacze pokonają dystans około 8 km, a start i meta zaplanowana jest w polkowickim rynku. Każdy z uczestników otrzyma w pakiecie okolicznościową koszulkę, posiłek regeneracyjny i pamiątkowy medal. Dla najlepszych przygotowano puchary i nagrody finansowe.

W tym roku mija 41. rocznica pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Był to jeden z dramatycznych momentów trwającego stanu wojennego w Polsce Ludowej.

-Wydarzenia związane ze strajkiem i pacyfikacją kopalni Rudna stanowią istotny element pamięci historycznej naszego regionu, a tym roku obchodzimy 41. rocznicę tych szczególnych wydarzeń. Dla ich upamiętnienia co roku organizowany jest Bieg im. księdza Jerzego Gniatczyka. Wspólna inicjatywa Zakładów Górniczych „Rudna” oraz Polkowic pokazuje, że sportowa rywalizacja osadzona w ważnym historycznym kontekście potrafi dostarczyć nie tylko sportowych wrażeń, ale również wpłynąć na świadomość dotyczącą tego szczególnego okresu historii – czytamy w zaproszeniu na bieg.

Bieg objęty jest patronatem prezesa KGHM, Tomasza Zdzikota oraz burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego.

Ks. prałat Jerzy Gniatczyk w latach 80. jako wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach, był kapelanem górniczej Solidarności w zagłębiu miedziowym. Podczas pacyfikacji ZG Rudna, przebywał ze strajkującymi pracownikami kopalni. Po stłumieniu protestu, ukrywał na parafii w Polkowicach prześladowanych górników. Był współorganizatorem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, inicjował pierwsze msze święte w intencji ojczyzny, pomagał represjonowanym, szukał pracy dla zwolnionych górników. Szef Solidarności, Piotr Duda, nadał mu pośmiertnie medal „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Zmarł 19 października 2015r., pochowany został na cmentarzu w Jeleniej Górze.

 
nowe046-8

Wybrane dla Ciebie

Akademia barbórkowa w Cechowni kopalni ZG Rudna

Górnicy Polskiej Miedzi świętują. Dzisiaj w Cechowni odbyła się uroczysta akademia pracowników Zakładów Górniczych Rudna. Podczas spotkania tradycyjnie wręczono państwowe odznaczenia oraz wyjątkowe wyróżnienia z okazji jubileuszu pracy pod ziemią.

Siódemka na Rudnej. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi!

Silny wstrząs w Zakładach Górniczych Rudna. Jak poinformowała nas Sylwia Jurgiel, rzeczniczka spółki KGHM, do wstrząsu doszło na oddziale G 3 kopalni ZG Rudna.

Górnicza siódemka na Rudnej. Czterech górników wycofanych

Do silnego wstrząsu doszło w Zakładach Górniczych Rudna. Jak poinformowały nas służby prasowe spółki KGHM w rejonie zagrożenia znajdowało się czterech górników. Na szczęście w porę zostali wycofani i nikomu nic się nie stało. Nie było potrzeby prowadzenia akcji ratowniczej. 

Związkowcy z Rudnej chcą protestować w obronie kolegów z ZG Lubin

Szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych z kopalni ZG Rudna nawołuje do udziału w manifestacji przed siedzibą Centrali KGHM. Piotr Trempała chce w ten sposób zwrócić uwagę na rzekomo dramatyczną sytuację w O/ZG Lubin. Tymczasem koledzy związkowcy z kopalni ZG Lubin uspokajają kolegę związkowca z Rudnej, że w oddziale nie dzieje się nic niepokojącego i […]

Kolejny wstrząs na Rudnej. Tym razem górnicza piątka. Wszyscy cali

Do wstrząsu doszło dziś w kopalni ZG Rudna. Na szczęście załoga została bezpiecznie wycofana na powierzchnię. W górniczej skali była to tak zwana piątka.

Górnicza szóstka na Rudnej. Załoga bezpiecznie wycofana

Do wstrząsu doszło dzisiaj po godz. 10. w kopalni ZG Rudna. W górniczej skali była to tzw. szóstka. Jak informują służby prasowe KGHM, załoga została bezpiecznie wycofana na powierzchnię, nikomu nic się nie stało.

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.