×
*** W wielu miejscowościach naszego regionu odbywają się inauguracyjne sesje rad gmin i powiatów. Nowi radni składają ślubowanie, wybierani są starostwie i przewodniczący rad ***

Kwatera powstaje w mgnieniu oka

Dobiega końca pierwsza faza budowy Kwatery Południowej Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most, najlepiej monitorowanego zbiornika w Europie. To oznacza, że już w najbliższym czasie spółka KGHM rozpocznie składowanie odpadów w budowanym zbiorniku. Całość robót zostanie zakończona do połowy 2022r. Po rozbudowie istniejącego obiektu o Kwaterę Południową OUOW Żelazny Most będzie największym, a zarazem najbardziej monitorowanym obiektem w Europie i jednym z największych na świecie.

Pierwsza faza budowy obejmuje działania związane z wykonaniem robót przygotowawczych, instalowaniu drenaży odprowadzających wody z czaszy, budowie infrastruktury wodno – szlamowej, elektroenergetycznej oraz budowę zapór okalających Kwaterę Południową – zaporę wschodnią zlokalizowaną na terenie Gminy Rudna oraz zaporę zachodnią na terenie Gminy Polkowice. Docelowa objętość Kwatery Południowej ma wynosić około 170 mln m³, długość zapór zewnętrznych około 6400 m, a wysokość maksymalnie 60 m.

– Mimo pandemii priorytetem dla nas było utrzymanie ciągłości procesów. Dlatego wszystkie kluczowe inwestycje idą zgodnie z planem. Dzięki dyscyplinie w zarządzaniu nie zatrzymujemy się, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo naszej załogi – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Technologia budowy zapór na Kwaterze Południowej jest odmienna od tej stosowanej w Obiekcie Głównym. Dotychczasowa budowa polegała na nadbudowywaniu kolejnych obwałowań na plażach utworzonych poprzednio do wewnątrz zbiornika. Nowy sposób, polegający na budowie zapór na zewnątrz został wypracowany przez inżynierów z Zakładu Hydrotechnicznego KGHM Polska Miedź S.A., projektantów i zatwierdzony przez Zespół Ekspertów Międzynarodowych. Dzięki takiej budowie obiekt będzie znacznie bezpieczniejszy zarówno w eksploatacji, jak i dla otoczenia. Zmieniono również sposób deponowania odpadów z tradycyjnego namywu na deponowanie odpadów zagęszczonych.

Rozpoczęcie budowy poprzedziło wiele analiz. Sprawdzaliśmy sposoby budowania zapory, tak by była ona maksymalnie bezpieczna. Badaliśmy także różne metody deponowania odpadów w czaszy Kwatery Południowej tak, by jeszcze bardziej zminimalizować wpływ na otaczające nas środowisko. Rozważane było także kilka wariantów rozbudowy Żelaznego Mostu – mówi Radosław Stach, wiceprezes ds. produkcji KGHM Polska Miedź S.A.

Obecnie budowana jest także Stacja Segregacji i Zagęszczania Odpadów. Stacja ma dwa zadania: będzie rozdzielała odpad na żwir gruboziarnisty i drobnoziarnisty, który będzie następnie zagęszczony. Z odpadu gruboziarnistego będą formowane zapory Kwatery Południowej, a odpad drobnoziarnisty, po zagęszczeniu, będzie deponowany bezpośrednio w Kwaterze Południowej. W czerwcu rozpoczną się prace związane z montażem wszystkich urządzeń technologicznych. Deponowanie odpadów rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku.

Ciekawostki dotyczące Żelaznego Mostu:

– obiekt jest monitorowany całodobowo przez ponad 41 tys. czujników

– rocznie do składowiska trafia około 29 mln ton odpadów poflotacyjnych

– zbiornik zajmuje powierzchnię 1400 ha, a wraz z dobudowywaną obecnie do obiektu głównego tzw. Kwaterą Południową, obszar 2000 ha.

– obiekt jest skanowany i obserwowany poprzez bezzałogowe statki powietrzne, tzw. drony.

 

Wybrane dla Ciebie

Nowa sygnalizacja świetlna na lubińskim Zalesiu

Prawdopodobnie już po majówce, oddane do użytku zostanie zmodernizowane skrzyżowanie na lubińskim Zalesiu w okolicach sklepu Polka. Zamontowana tam została nowa sygnalizacja świetlna, powstała ścieżka rowerowa i fragment chodnika, przeniesiono przystanek autobusowy.

Czek z Polskiego Ładu właśnie się materializuje na sieć wodociągową

W gminie Radwanice wciąż rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Powstają nowe osiedla domków jednorodzinnych, stąd potrzeba ciągłej rozbudowy infrastruktury technicznej i budowlanej. Wójt Paweł Piwko podpisał właśnie umowę na budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w kilku miejscowościach gminy Radwanice.

Próbowali ukraść z budowy maszyny do kostki brukowej

Policjanci z Chocianowa poszukują sprawców próby kradzieży maszyn budowlanych z terenu jednej z budów w mieście. Złodziejom na szczęście nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Funkcjonariusze apelują do ewentualnych świadków zdarzenia o pomoc w ustaleniu przestępców.

Bezpiecznie i komfortowo w Starej Rzece. Mieszkańcy się doczekali!

Poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy w Starej Rzece w gminie Grębocice. Dzięki wysiłkowi i staraniom władz powiatu polkowickiego, udało się wyremontować spory odcinek drogi powiatowej biegnącej przez sam środek wsi.

Rusza drugi etap modernizacji drogi w Moskorzynie. Będzie bezpieczniej

Już wkrótce rozpocznie się drugi etap modernizacji drogi powiatowej w Moskorzynie. Umowę na przekazanie placu budowy podpisali dziś przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych i generalny wykonawca inwestycji.

Mieszkańcy Koskowic doczekają się przebudowy drogi. Ważna inwestycja!

Starosta powiatu legnickiego ogłosił dzisiaj przystąpienie do przebudowy drogi w Koskowicach, między Legnicą a miejscowością Ujazd Górny. Z inwestycji najbardziej cieszą się sami mieszkańcy Koskowic, którzy od lat narzekają na wzmożony ruch pojazdów i fatalny stan nawierzchni.