×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Pobiegną w rocznicę pacyfikacji ZG Rudna ku pamięci ks. Gniatczyka

W najbliższą sobotę, 16 grudnia, odbędzie się doroczny Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka. Będzie to już siódma edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Honorowy patronat nad biegiem objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot.

Doroczny Bieg im. księdza Gniatczyka tradycyjnie otwiera główne obchody rocznicowe pacyfikacji kopalni ZG Rudna. W tym roku obchodzić będziemy 42. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń. Bieg zaplanowano już w najbliższą sobotę, 16 grudnia. Na liście startowej znajduje się ponad 150 zawodników.

Wciąż można się jeszcze zapisywać do Biegu!

Biegacze pokonają dystans 7 kilometrów. Wyruszą o godz. 11.30 z placu kopalni ZG Rudna. Metę zaplanowano w polkowickim rynku. Każdy z uczestników otrzyma w pakiecie okolicznościową koszulkę, posiłek regeneracyjny i pamiątkowy medal. Dla najlepszych przygotowano puchary i nagrody finansowe.

W tym roku mija 42. rocznica pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Był to jeden z dramatycznych momentów trwającego stanu wojennego w Polsce Ludowej.

-Wydarzenia związane ze strajkiem i pacyfikacją kopalni Rudna stanowią istotny element pamięci historycznej naszego regionu, a tym roku obchodzimy 41. rocznicę tych szczególnych wydarzeń. Dla ich upamiętnienia co roku organizowany jest Bieg im. księdza Jerzego Gniatczyka. Wspólna inicjatywa Zakładów Górniczych „Rudna” oraz Polkowic pokazuje, że sportowa rywalizacja osadzona w ważnym historycznym kontekście potrafi dostarczyć nie tylko sportowych wrażeń, ale również wpłynąć na świadomość dotyczącą tego szczególnego okresu historii – czytamy w zaproszeniu na bieg.

Bieg objęty jest patronatem prezesa KGHM, Tomasza Zdzikota oraz burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego.

Ks. prałat Jerzy Gniatczyk w latach 80. jako wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Polkowicach, był kapelanem górniczej Solidarności w zagłębiu miedziowym. Podczas pacyfikacji ZG Rudna, przebywał ze strajkującymi pracownikami kopalni. Po stłumieniu protestu, ukrywał na parafii w Polkowicach prześladowanych górników. Był współorganizatorem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, inicjował pierwsze msze święte w intencji ojczyzny, pomagał represjonowanym, szukał pracy dla zwolnionych górników. Szef Solidarności, Piotr Duda, nadał mu pośmiertnie medal „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Zmarł 19 października 2015r., pochowany został na cmentarzu w Jeleniej Górze.

 
polkowice_bieg_ks. Gniatczyka_2023

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.