×
*** 19-letni Bartosz Ż. usłyszał już zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim. To on z broni palnej postrzelił w głowę 44-latka ***

Ratownicy wysokościowi z ZG Rudna trenują w nowej sali szkoleniowej

Ratownicy KGHM z sekcji wysokościowej kopalni ZG Rudna trenują teraz w nowej sali szkoleniowej. Do swojej dyspozycji mają konstrukcje i elementy, na których ćwiczą różne warianty zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji. -Ta sala jest niezbędnym elementem poprawy bezpieczeństwa i sprawności, prowadzonych działań naszej grupy wysokościowej – powiedział na wstępie Paweł Piasecki, dyrektor naczelny Zakładów Górniczych Rudna. 

Pomieszczenie, w którym dzisiaj znajduje się sala szkoleniowa dla ratowników wysokościowych z ZG Rudna, pełniło niedawno rolę łaźni. Całą salę zaadaptowano w taki sposób, by ratownicy spokojnie mogli trenować techniki alpinistyczne.

-Nowa sala szkoleniowa jest w pełni dostosowana do potrzeb szkolących się tutaj ratowników z sekcji wysokościowej. Znajdują się tutaj obiekty i elementy, które symulują podziemną rzeczywistość, mają przygotować ratowników do prac wysokościowych, ciągłego ćwiczenia. Wszystko tutaj odzwierciedla warunki dołowe. Podobne ćwiczenia były prowadzone w jednostce Górniczego Pogotowia Ratunkowego w Sobinie, ale nie wszystkie konstrukcje i elementy tam się znajdujące w pełni odzwierciedlały warunki dołowe, dlatego potrzebna była nowa sala szkoleniowa – wyjaśnia Piotr Wachowiak, główny inżynier górniczy z ZG Rudna.

Ćwiczenia odbywają się w każdy poniedziałek, ale z sali korzystają też ratownicy z GPR-u w Sobinie. Co roku odbywają się też specjalne kilkudniowe obozy wysokościowe, na których ratownicy wysokościowi doskonalą swoją wiedzę i umiejętności.

-Służba specjalistyczna do pracy z wykorzystaniem technik alpinistycznych może ćwiczyć swoje działania, poszerzać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Jest to element niezbędny do poprawy bezpieczeństwa i sprawności prowadzonych działań. Służba ta prowadzi na dole w kopalni działania zarówno w ramach prac profilaktycznych, jak i bezpośrednio akcji ratowniczych. Taka sala pozwala na zapoznanie z tymi działaniami zarówno nowych pracowników wstępujących do sekcji wysokościowej, ale także pozwala też na poszerzanie doświadczenia, wymianę umiejętności wśród osób, które mają już doświadczenie w tych działaniach. Została zaprojektowana w taki sposób, że pozwala ćwiczyć i trenować różnego rodzaju scenariusze, które mogą wystąpić w realnej akcji ratowniczej czy też podczas działań profilaktycznych. W kopalni wiele wyrobisk ma duże wysokości, posiada miejsca, które należy zabezpieczać i utrzymywać z wykorzystaniem technik alpinistycznych – powiedział Paweł Piasecki, dyrektor naczelny kopalni ZG Rudna.

Ćwiczeniom ratowników przyglądał się dzisiaj Mateusz Wodejko, wiceprezes KGHM ds. finansowych.

-Ratownicy i strażacy KGHM należą do jednych z najlepszych w świecie, co znajduje przecież potwierdzenie w rzeczywistych akcjach ratunkowych, jak i różnych zawodach. By być najlepszym, trzeba trenować w możliwie najlepszych warunkach. Tak świetnie wyposażona sala szkoleniowa te warunki zapewnia i będzie dostępna dla ratowników z sekcji wysokościowej. W KGHM-ie bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem, dokładamy wszelkich starań, nie szczędzimy środków, by te bezpieczeństwo w naszych zakładach zapewnić – dodał wiceprezes KGHM, Mateusz Wodejko.

Podczas dzisiejszych ćwiczeń, ratownicy zademonstrowali pokaz akcji ratunkowej uwięzionego górnika w szybie, transport na noszach za pomocą tyrolki.

Sekcja wysokościowa kopalni ZG Rudna liczy 35 osób. Łącznie w tej kopalni do dyspozycji jest około 200 ratowników.

 

Wybrane dla Ciebie

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]

Posprzątali Kłopotów. Zadbali o swoją miejscowość

Świata to doskonała akcja by spędzić aktywnie czas, pokazać dzieciom właściwe zachowania i zadbać o najbliższa okolicę. I właśnie to zrobili mieszkańcy Kłopotowa w Gminie Lubin.

W sobotę Lubin świętuje razem ze strażakami!

W sobotę mieszkańców Lubina czekają kolejne atrakcje. Na błoniach odbędzie się Festyn Strażacki organizowany przez Państwową Straż Pożarną w Lubinie i Powiat Lubiński. Będzie muzyka, będą konkursy z nagrodami i pokazy. Zobaczycie wozy strażackie i akcje gaszenia płonącego samochodu. 

Plener rzeźbiarski już w ten weekend! Zapraszamy!

Już jutro w parku Leśnym w Lubinie rozpocznie się dwudniowy Plener rzeźbiarski. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w rzeźbieniu to doskonała okazja!

Piotr Cybulski: Służąc gminie, służę też człowiekowi

Rozmowa z Piotrem Cybulskim, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, pasjonatem i miłośnikiem lasów, byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Lubin i były parlamentarzystą zagłębia miedziowego.

Festiwal biegowy BORYRUN już w niedzielę. Zapraszamy do Kliczkowa!

Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, w Dzień Matki zapraszamy na Zamek Kliczków, wokół którego odbędzie się druga edycja festiwalu biegowego BoryRun. Szykuje się naprawdę mega wydarzenie, oby tylko pogoda nie popsuła plany organizatorom.

Na sygnale

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]