W odnowionym zabytkowym pałacu w Suchej Górnej w gminie Polkowice powstanie Regionalna Izba Dziedzictwa. W jej ramach funkcjonować będzie centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Na utworzenie Izby, Centrum Kultury, które zarządza całym obiektem, pozyskało 50 tys. zł dotacji z programu Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”.
Regionalna Izba Dziedzictwa jest integralną częścią działalności kulturalnej w odrestaurowanym barokowym pałacu w Suchej Górnej. Na ten cel Narodowy Instytut Muzeów przyznał dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy złotych, w ramach programu „Izby Pamięci”.
– Na zgromadzenie i opisanie zbiorów pozyskanych od mieszkańców naszej gminy – mówi Agnieszka Kompanicka-Dyczko, kierownik działu animacji społecznych i kulturalnych w Centrum Kultury w Polkowicach. – W ślad za tym ruszymy, między innymi, do świetlic wiejskich, aby poinformować mieszkańców, że mogą nam przekazać listy, urządzenia, jak stare żelazka czy lampy, pamiątki, które przywieźli ze sobą z terenów, z których zostali przesiedleni ich rodzice i dziadkowie.
Mieszkańcy gminy Polkowice wypożyczyli lub przekazali już pierwsze eksponaty. To m.in. stroje ludowe zespołów Podolanki i Sobinianie.
– Otrzymaliśmy od pana Rafała Gmura z Polkowic maszynę do pisania z 1910 roku i maszynę do szycia z 1938 roku oraz szatkownicę – dodaje Marta Stanowska, specjalista działu animacji społecznych i kulturalnych. – Pan Rafał powiedział, że każdy odwiedzający Izbę może korzystać z obu maszyn, żeby zobaczyć, jak to kiedyś było. Myślę, że będzie to miłe doświadczenie zwłaszcza dla młodszych.
W ramach Regionalnej Izby Dziedzictwa w Pałacu w Suchej Górnej działać będzie centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Przypomnijmy, że po 1949 roku w tych zabytkowych murach istniała szkoła podstawowa, w której mieściła się Izba Pamięci Narodowej.
………………….
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”.
Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.
Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!
Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]
16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.
Już jutro, 26 kwietnia, tor w Krzydłowicach ponownie stanie się areną ekstremalnych motoryzacyjnych zmagań. Wiosenna edycja WRAK-RACE Krzydłowice to wydarzenie, którego nie możecie przegapić. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!