×
*** 19-letni Bartosz Ż. usłyszał już zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim. To on z broni palnej postrzelił w głowę 44-latka ***

Zielono – niebieskie Polkowice. Podsumowanie projektu

W ramach „Zielono – niebieskiej infrastruktury w Polkowicach” posadzono nowe drzewa i krzewy, wybudowano nowe ścieżki rowerowe i zrewitalizowano ponad 13 hektarów terenów zielonych. W polkowickim magistracie podsumowano projekt wart blisko 6,5 mln zł. 

Polkowice to nie tylko Serce Zagłębia Miedziowego, ale również zielone płuca Zagłębia Miedziowego. Szereg przedsięwzięć, które obejmowały m. in. uporządkowanie oraz wykonanie szaty roślinnej, jak również wymianę wyeksploatowanego wyposażenia terenu pozwoliły na zwiększenie odporności na zjawisko zmian klimatu. Łącznie posadzono ponad 21 tys. różnych roślin.

– Naszą rolą jest to, aby tworzyć przestrzeń, w której mieszkańcy będą czuli się komfortowo. Kluczem do tego było wdrażanie rozwiązań z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury. Tych działań było bardzo dużo, w tym rewitalizacja parków, tworzenie zielonych podwórek, tworzenie obszarów małej retencji – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach” dofinansowany został tzw. funduszami norweskimi.

– Chciałam pogratulować projektu, który gmina Polkowice wdrożyła w swoim mieście i podziękować za przyjemność bycia partnerem ze strony norweskiej – mówi Renata Tomczak-Wendzel, przedstawiciel firmy Aquateam COWI z Norwegii.

W ramach działań inwestycyjnych zwiększono powierzchnie zielone we wnętrzach międzyblokowych przy ulicach: Głogowskiej i Wołodyjowskiego. Poprzez rewitalizację parku przy ulicy Dąbrowskiego udało się zmniejszyć efekt „miejskiej wyspy ciepła”. Tereny zielone przy ulicach: Hubala, Kominka oraz Wojska Polskiego również zostały odświeżone i na nowo zagospodarowane roślinami. Warto podkreślić, że łącznie powstało 1626,4 m nowych ścieżek rowerowych w Polkowicach.

Bardzo istotnym elementem projektu były działania miękkie związane z podnoszeniem świadomości i tym wszystkim, co powoduje, że mieszkańcy sami zaczynają zwracać uwagę, na to jak powinno wyglądać miasto, aby było przyjazne i zielone.

– Edukacja w tym zakresie się nie kończy, edukując, wyjaśniając co to jest na przykład wyspa ciepła, co to są zmiany klimatu, to człowiek zaczyna sobie uświadamiać, że żyje w tym środowisku i wie co to jest, tylko nie używa tych nazw, ale obserwuje otoczenie. W działaniach edukacyjno-informacyjnych chodziło o to, co każdy z nas może zrobić sam w swoim domu już dziś i od czego powinniśmy zacząć – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Polkowice.

MATERIAŁ PARTNERSKI

 
IMG20240416103754
IMG20240416104526
IMG20240416110134
z1
z2
z3
z4
z5
z6
z7

Wybrane dla Ciebie

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]

Posprzątali Kłopotów. Zadbali o swoją miejscowość

Świata to doskonała akcja by spędzić aktywnie czas, pokazać dzieciom właściwe zachowania i zadbać o najbliższa okolicę. I właśnie to zrobili mieszkańcy Kłopotowa w Gminie Lubin.

W sobotę Lubin świętuje razem ze strażakami!

W sobotę mieszkańców Lubina czekają kolejne atrakcje. Na błoniach odbędzie się Festyn Strażacki organizowany przez Państwową Straż Pożarną w Lubinie i Powiat Lubiński. Będzie muzyka, będą konkursy z nagrodami i pokazy. Zobaczycie wozy strażackie i akcje gaszenia płonącego samochodu. 

Plener rzeźbiarski już w ten weekend! Zapraszamy!

Już jutro w parku Leśnym w Lubinie rozpocznie się dwudniowy Plener rzeźbiarski. Jeśli chcecie spróbować swoich sił w rzeźbieniu to doskonała okazja!

Piotr Cybulski: Służąc gminie, służę też człowiekowi

Rozmowa z Piotrem Cybulskim, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, pasjonatem i miłośnikiem lasów, byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Lubin i były parlamentarzystą zagłębia miedziowego.

Festiwal biegowy BORYRUN już w niedzielę. Zapraszamy do Kliczkowa!

Już w najbliższą niedzielę, 26 maja, w Dzień Matki zapraszamy na Zamek Kliczków, wokół którego odbędzie się druga edycja festiwalu biegowego BoryRun. Szykuje się naprawdę mega wydarzenie, oby tylko pogoda nie popsuła plany organizatorom.

Na sygnale

Zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków w powiecie legnickim

Legniccy policjanci przy współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia w Legnicy oraz na terenie powiatu legnickiego, zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków. W trakcie akcji zabezpieczyli ponad 80 litrów metamfetaminy w postaci zasadowej oraz blisko 2 kilogramy tzw. piko. Oprócz tego w ręce mundurowych wpadło 15 kg odczynników chemicznych, z których można było wyprodukować narkotyki. W sprawie zatrzymano […]