×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Kolejny zdrowotny program profilaktyczny w Polkowicach. Zbadaj się!

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych zaprasza zainteresowanych mieszkańców miasta na badania w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Chętni już mogą się rejestrować. Lekarze szacują, że tylko na Dolnym Śląsku na raka jelita grubego zachoruje w tym roku około 1800 osób.

Statystyki nie kłamią. Nowotwór jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych. Wczesne wykrycie choroby pozwala na jej przezwyciężenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki wsparciu lokalnych władz, Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych może rozpocząć wstępne badania diagnostyczne.

– Wielokrotnie podkreślam, że zdrowie polkowiczan jest dla mnie sprawą nadrzędną. Dokładam wszelkich starań, aby opieka medyczna była dla mieszkańców jak najbardziej dostępna, a korzystanie z niej możliwie bezpłatne. Cieszę się i dziękuję polkowickiej przychodni za sprawną organizację nowego programu, który na pewno przyczyni się do uratowania zdrowia, a nawet życia wielu mieszkańców naszej gminy – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Badanie pozwala na wstępną diagnozę bez konieczności wykonywania kolonoskopii. Wyniki testów znane są w ciągu siedmiu dni. Jeśli budzą one wątpliwości lekarzy, wówczas pacjenci są informowani o konieczności dalszej diagnostyki.

– Badanie na zawartość krwi utajonej w kale to ogólnie przyjęte postępowanie w diagnostyce wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego, nieinwazyjne narzędzie w badaniach przesiewowych. Pozwala ono wykryć chorobę i rozpocząć leczenie. Dodatni wynik nie musi oznaczać raka. Jest uzyskiwany także w przypadku innych przyczyn krwawień do jelita: hemoroidy, wrzody żołądka, polipy jelita grubego, zapalenia jelit, uchyłki jelita grubego, itp. Zawsze jednak dodatni wynik testu należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce. Jest też wskazaniem do wykonania kolonoskopii – wyjaśnia Grażyna Czaja, diagnosta laboratoryjny.

Na badanie można zarejestrować się w laboratorium PCUZ we wtorki i czwartki w godz. od 12. do 13. Pacjent dostaje fiolkę i wypełnia specjalną ankietę. Następnie przynosi próbkę z pobranym materiałem, która wysyłana jest do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Odbiór probówek od pacjentów oraz wyników badań odbywać się będzie w terminach rejestracji, tj. we wtorki i czwartki w godz. od 12 do 13.

 

Wybrane dla Ciebie

Darmowe testy na wykrywalność raka jelita grubego

Mieszkańcy gminy Rudna mogą przebadać się na wykrywalność raka jelita grubego. Specjalne, bezpłatne testy dostępne są przychodni zdrowia w Rudnej oraz w przychodni zdrowia w Chobieni.

Powiat Legnicki zachęca do badań pod kątem raka

Już od piątku, 28 maja, będzie można pobrać zestawy testowe i oddać materiał do badań w kierunku wykrycia raka jelita grubego. Program profilaktyczny prowadzony jest przez Powiat Legnicki i skierowany do mieszkańców tego regionu.

Badania profilaktyczne coraz bardziej popularne

100 osób skorzystało z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego, które realizował Powiat Legnicki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego w powiecie legnickim

Dzisiaj ruszyła rejestracja pacjentów z powiatu legnickiego, którzy chcą się przebadać pod kątem raka jelita grubego. Ilość testów jest ograniczona. Decyduje data zgłoszenia.

Sport

Kurminowski i Chodyna w jedenastce kolejki PKO Ekstraklasy

Tego można było się spodziewać. Dawid Kurminowski – strzelec trzech goli i Kacper Chodyna – autor trzech asyst – znaleźli się w najlepszej jedenastce 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zasłużenie znaleźli się w tym zestawieniu po wygranym meczu z Radomiakiem Radom 4:3.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Rozmaitości

Mieszkańcy Polkowic świętowali Dzień Flagi RP

Mimo trwającej majówki, sporo mieszkańców Polkowic wybrało się dzisiaj do rynku, by wspólnie świętować Dzień Flagi. – Dziękuję wszystkim za przybycie. To jedno z najmłodszych świąt narodowych, ale nie mniej istotne. Szanujmy nasze symbole, nie wstydźmy się ich, wywieszajmy biało – czerwoną – mówił do zebranych Wiesław Wabik, burmistrz elekt.