×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Zabytkowy pałac gotowy będzie z końcem roku

O kilka miesięcy wydłuży się ostateczny termin oddania do użytku modernizowanego zabytkowego pałacu w Suchej Górnej. Po zmianie decyzji o przeznaczeniu jednego z pomieszczeń z funkcji przedszkolnej na salę małego strażaka, konieczne są nowe uzgodnienia i szczegółowa dokumentacja, którą musi zatwierdzić konserwator zabytków.

Pierwotnie zakładano, że reprezentacyjna sala pałacu zostanie wykorzystana na potrzeby punktu przedszkolnego. Gdy jednak niespodziewanie podczas remontu pomieszczenia odkryto malownicze freski, uznano, że przedszkole musi znaleźć się gdzie indziej. W zamian władze gminy zadecydowały, że w zabytkowym wnętrzu powstanie sala małego strażaka. To natomiast wiąże się ze zmianą warunków ochrony przeciwpożarowej. Obowiązująca decyzja pozwolenia na budowę z 2015 roku musi być zatem zmieniona.

– Mimo, iż stan zaawansowania wykonanych dotychczas robót na obiekcie wynosi bez mała 98 procent, to obecnie zmuszeni jesteśmy skorygować dokumentację projektową w celu uzyskania zamiennej decyzji pozwolenia na budowę – tłumaczy Tomasz Duszyński, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy w Polkowicach.

To rodzi sporządzenie kolejnej opinii rzeczoznawcy ds. przeciwpożarowych. Nowe rozwiązania ponownie musi zatwierdzić konserwator zabytków. Dopiero po uzyskaniu wszystkich wymaganych dokumentów, prace adaptacyjne w pałacu będą mogły być wznowione.

– Przed nami proces aktualizacji dokumentacji i ponownych uzgodnień, niezależny czasowo od gminy. Może on potrwać do sześciu miesięcy – dodaje kierownik Duszyński.

Gmina szacuje, że roboty w pałacu zostaną wznowione na przełomie września i października, a zakończą się w grudniu. Przypomnijmy, że modernizacja zabytkowego pałacu w Suchej Górnej pochłonie blisko 13,7 mln zł.

 
pałacyk008
pałacyk029

Wybrane dla Ciebie

Nowy plac zabaw w Suchej Górnej w ramach budżetu obywatelskiego

W Suchej Górnej w gminie Polkowice otwarto nowy plac zabaw i rekreacji dla dzieci i młodzieży. Inwestycja pochłonęła około 50 tys. zł i powstała w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. – Piękny park, rodzice mogą usiąść, dzieci pobiegać. Wszystko urządzone jest drewnie, jest ekologicznie i przyjemnie – cieszy się sołtys wsi, Stanisław Gnat.

Gmina wprowadza plan oszczędzania na energii elektrycznej

Władze gminy Polkowice wprowadzają w życie plan oszczędnościowy korzystania z energii elektrycznej. Według planów, oszczędzać na prądzie będą urzędnicy ratusza i pracownicy wszystkich spółek komunalnych i jednostek administracyjnych. Na ulicach świecić będzie co druga latarnia, a piłkarze Górnika będą grać przy świetle dziennym.

Podziękowano za tegoroczne plony. Gminne dożynki w Suchej Górnej

Dziękowanie za tegoroczne plony w naszym regionie powoli dobiega końca. Wczoraj swoje święto mieli rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i pszczelarze z gminy Polkowice. Uroczystości odbyły się w Suchej Górnej.

Zapraszamy na gminne dożynki do Suchej Górnej

Już w najbliższą niedzielę, 11 września, zapraszamy na gminne dożynki Polkowic do Suchej Górnej. Będzie tradycyjny korowód dożynkowy i ceremoniały związane ze świętem plonów. Przy okazji, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano edukacyjną grę terenową.

Szachiści dla Górnika Polkowice

Ponad 20 zawodników w różnych kategoriach wiekowych wzięło udział w turnieju szachowym zorganizowanym z okazji 75-lecia istnienia Górnika Polkowice. Zawody zorganizowano w Suchej Górnej.

Turniej szachowy z okazji jubileuszu Górnika

Już jutro, w sobotę 18 czerwca, w Suchej Górnej, z okazji 75-lecia Górnika Polkowice, rozegrany zostanie turniej szachowy. Uczestnicy podzieleni będą na dwie grupy. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne upominki. 

Rozmaitości

Będzie nagroda roczna, będą rozmowy w sprawie podwyżek płac

Na konta załogi KGHM wpłynie wkrótce dodatkowa nagroda roczna. I choć miedziowa spółka jak Grupa KGHM odnotowała za ubiegły rok stratę w wysokości blisko 3,7 mld złotych, to ustalono, że nagroda z „zysków” wyniesie 1,4-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. „Zyski” zostaną wypłacone po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy rocznego sprawozdania finansowego spółki.