×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Polkowice walczą z suszą w mieście. Nawadnianie i ściółkowanie

W Polkowicach nie brakuje parków i skwerów, w których można wypocząć i dobrze się zrelaksować. Drzewa dają schronienie w słoneczne dni, a kwiaty i ozdobne krzewy upiększają cały teren. Niestety wysokie temperatury i brak deszczu sprawiają, że roślinom trzeba pomóc, by nie uschły. Władze Polkowic ruszyły do akcji.

Wiele miast w Polsce boryka się z suszą hydrologiczną. Ocieplenie klimatu sprawiło, że od kilku lat, latem mamy więcej słońca, niż deszczu. Zabójcze dla roślin są jednak wysokie temperatury powietrza. Dbanie o tereny zielone w tak ciężkim okresie meteorologicznym jest dla władz Polkowic jednym z nadrzędnych zadań.

-Zieleń ma bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców oraz na łagodzenie zmian klimatu. Dlatego też stworzenie większej ilości zielonych miejsc w gminie jest dla mnie jednym z priorytetów. Równie ważne jest utrzymanie zieleni w naszym mieście, co w okresach suszy hydrologicznej jest wyzwaniem nie tylko dla naszego samorządu. Poszukujemy najlepszych rozwiązań w kwestii adaptacji do zmian klimatu, a te, które możemy wdrożyć od razu, wdrażamy. Dbamy o nasze otoczenie wykorzystując dostępną nam wiedzę oraz środki – zapewnia Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Zjawisko suszy hydrologicznej występuje na terenie gminy Polkowice od 30 czerwca.

-W związku z zaistniałym zjawiskiem suszy hydrologicznej, apelujemy o ograniczanie w okresie letnim pobierania wody z sieci wodociągowej do celów innych niż socjalno-bytowe. Podlewanie trawników i terenów rekreacyjnych, napełnianie oczek wodnych i basenów jest niewskazane. Niestosowanie się do zaleceń skutkować będzie obniżonym ciśnieniem wody, a nawet ograniczeniem jej dostawy – uprzedzają pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach.

Jak Polkowice walczą z suszą?

-W ramach utrzymania terenów miejskich włączyliśmy do harmonogramu prac pielęgnacyjnych podlewanie, które odbywa się dwa razy w sezonie wegetacyjnym w trakcie długotrwałych upałów oraz okresów bez opadów, a także ściółkowanie rabat zrębkami lub korą ogrodową, co ma na celu ograniczenie parowania wody i utrzymywanie wilgoci w obrębie korzeni przez dłuższy czas – tłumaczy Marzena Olejnik, dyrektor Wydziału Komunalnego UG Polkowice.

Część drzew podlewana jest na bieżąco za pomocą worków do nawadniania, a pozostałe młode drzewka w sposób tradycyjny i według potrzeb. Gmina dba o kwiaty jednoroczne, które są podlewane na bieżąco, codziennie w dni upalne, a w miarę potrzeby nawet dwa razy dziennie.

MATERIAŁ SPONSOROWANY 

 
susza_zielen (1)
susza_zielen (3)
susza_zielen (4)
susza_zielen (5)
susza_zielen (6)

Wybrane dla Ciebie

Więcej środków na zieleń, całoroczna opieka świąteczna

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, polkowiccy radni dokonali drobnych zmian w tegorocznym budżecie. Zwiększono wydatki na utrzymanie zieleni w mieście, zabezpieczono też ciągłość nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy.

Polkowice wciąż inwestują w zielone płuca miasta

Władze Polkowic po raz kolejny udowadniają, że wciąż dbają o zielone płuca miasta. W ostatnich dniach, zgodnie z zapowiedzią, uporządkowane i zagospodarowane zostały tereny zielone między blokami przy ul. Wołodyjowskiego. Co ciekawe, to jedno z sześciu zadań, które gmina realizuje z dofinansowaniem z funduszy europejskich.

Odbetonują rynek w Polkowicach. Zielone płuca w centrum

Zielona alejka z drzewami stanie na polkowickim rynku. Utworzą ją platany, które nie tylko ozdobią serce miasta, ale również schłodzą betonowy plac. Będzie to idealne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców, szczególnie w okresie letnim.

Rozmaitości

Będzie nagroda roczna, będą rozmowy w sprawie podwyżek płac

Na konta załogi KGHM wpłynie wkrótce dodatkowa nagroda roczna. I choć miedziowa spółka jak Grupa KGHM odnotowała za ubiegły rok stratę w wysokości blisko 3,7 mld złotych, to ustalono, że nagroda z „zysków” wyniesie 1,4-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. „Zyski” zostaną wypłacone po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy rocznego sprawozdania finansowego spółki.