×
*** W wielu miejscowościach naszego regionu odbywają się inauguracyjne sesje rad gmin i powiatów. Nowi radni składają ślubowanie, wybierani są starostwie i przewodniczący rad ***

Spotkanie dawnych działaczy opozycji w rocznicę stanu wojennego

W 40. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego, w Polkowicach spotkali się dawni działacze opozycji antykomunistycznej. Kulminacyjnym momentem było wręczenie przez wojewodę dolnośląskiego państwowych odznaczeń: „Medal Pro Patria” oraz „Stulecia Odzyskanej Niepodległości”.

Uroczystości rocznicowe wprowadzenia stanu wojennego połączono z przypadającą także w tym roku 40. rocznicą pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Ze względu na obostrzenia COVID-owe, zdecydowano o odwołaniu głównych uroczystości tego wydarzenia.

Dzisiaj natomiast w rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia w Polsce Ludowej stanu wojennego, w polkowickim kinie spotkali się dawni działacze podziemnej Solidarności. Wcześniej uczestniczyli we mszy świętej w intencji ofiar i represjonowanych w stanie wojennym. Spotkanie z dawnymi opozycjonistami poprowadził dr Łukasz Sołtysik z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

– Wprowadzenie stanu wojennego pamiętam, jak dziś. Gdy rano w poniedziałek pojechałem do zakładu, już wiedziałem, że będzie strajk, bo załoga tego się domagała. Każdy się bał, bo nikt nie wiedział, co będzie dalej. Dyskutowaliśmy, co robić. Zawiązał się komitet strajkowy i czekaliśmy na rozwój wydarzeń. Było nas dziesięciu w komisji, którzy byliśmy odpowiedzialni za ten strajk. SB myślało, że jestem jakimś łącznikiem między naszym zakładem, a kopalnią ZG Polkowice. Na drugi dzień wezwał mnie do siebie dyrektor zakładu. Wszedłem do gabinetu, a tam czekało już na mnie dwóch smutnych panów. Kazali mi się przebrać i zawieźli do Lubina, na Traugutta, do komendy – opowiadał Roman Dziedzic, pracownik ówczesnych Zakładów Naprawczych Maszyn, dzisiejszy KGHM ZANAM.

Niedzielny poranek 13 grudnia 1981 roku doskonale pamięta także Mirosław Pomirski. Podobnie jak Roman Dziedzic pracował w Zakładach Naprawczych Maszyn KGHM w Polkowicach.

– Miałem wtedy małe dzieci. Wraz z żoną zadecydowaliśmy, że młodszego musimy wywieźć do teściów. Wtedy nie było samochodów, był zakaz poruszania się. Poprosiłem sąsiada, by nam pomógł. Udało się zawieźć syna pod Złotoryję. To był trudny czas dla nas wszystkich. Represje, prześladowania, straszenie. Ludzie tracili pracę, zostawali bez środków do życia. Mroczne czasy. Pamiętam, jak pacyfikowali Rudną, kierujący oddziałem ZOMO powiedział tylko, że jak się górnicy nie uspokoją, to zrobią im piekło – wspominał Mirosław Pomirski.

Kulminacyjnym momentem dzisiejszego rocznicowego spotkania było wręczenie przez wojewodę dolnośląskiego państwowych odznaczeń. Dawni działacze podziemnej Solidarności otrzymali medale „Pro Patria” i „Stulecia Odzyskanej Niepodległości”.

– Chylę czoła przed wszystkimi, którzy wtedy walczyli z reżimem komunistycznym. Polkowice było miejscem szczególnym na mapie solidarnościowego oporu, to tutaj rozgrywały się dramatyczne sceny, strajk i okupacja. Dzisiaj żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, ale 40 lat temu tak nie było. Żyliśmy wtedy w innej rzeczywistości – mówił wojewoda Jarosław Obremski.

Organizatorami dzisiejszego spotkania byli Centrum Kultury w Polkowicach, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.

 

Wybrane dla Ciebie

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Spotkanie działaczy podziemnej Solidarności z uczniami

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, członkowie Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego uczestniczyli w specjalnej lekcji historii. Słuchaczami dawnych działaczy podziemnej Solidarności byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Lubińskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego uczcili 41. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego. Po Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce złożyli samorządowcy, kombatanci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały górników kopalni ZG Rudna

Dwa najważniejsze dla regionu zagłębia miedziowego wydarzenia ponurego okresu stanu wojennego to pacyfikacja kopalni ZG Rudna i krwawo stłumiona pokojowa manifestacja w Lubinie. Za chwilę będziemy obchodzić 41. rocznicę pacyfikacji O/ZG Rudna w Polkowicach.

Dziś przypada 41. rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce

Dzisiejszy wieczór upłynie na wspominaniu wydarzeń, które były skutkiem wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak co roku władze Powiatu Lubińskiego zapraszają mieszkańców pod pomnik Solidarności. Wcześniej odbędzie się również msza święta.