Strona główna » Skąd i jak pozyskiwać fundusze na inwestycje prorozwojowe?
Zbliżają się obchody Święta Niepodległości. W naszym regionie zaplanowano szereg uroczystości patriotycznych, imprez kulturalnych i wydarzeń sportowych. O tym, co gdzie i kiedy, przeczytacie w naszym portalu
Skąd i jak pozyskiwać fundusze na inwestycje prorozwojowe?
W najbliższy wtorek, 28 lutego, w Hotelu Gold w Złotoryi, odbędzie się spotkanie wszystkich przedsiębiorców i samorządowców z powiatu złotoryjskiego. Głównym tematem śniadania samorządowo – gospodarczego będzie omówienie możliwych form wsparcia rozwoju ze środków europejskich i krajowych. Organizatorem spotkania jest Związek Pracodawców Polska Miedź.
Skąd samorządy i przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze na konieczne inwestycje prorozwojowe i tworzenie nowych miejsc pracy? Jakie instrumenty wsparcia są przygotowane dla pracodawców? Odpowiedzią na te pytania mogą być środki z europejskich i krajowych funduszy. Przypomnijmy tylko, że wynegocjowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego nowy budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 to prawie 11 miliardów złotych. Jak zapewnia Zarząd Województwa, pieniądze zostaną wykorzystane na rzecz zrównoważonego rozwoju całego regionu, w tym powiatu złotoryjskiego. Jednak, aby o te i inne środki aplikować, już trzeba zacząć się przygotowywać. Cenną wiedzę, jak zrobić to skutecznie najlepiej otrzymać u źródła. Taką szansę stwarza śniadanie samorządowo-gospodarcze pn. „Finanse na rozwój gospodarczy w 2023 roku”, które organizuje Związek Pracodawców Polska Miedź.
-Zadaniem Związku jest wspieranie rozwoju gospodarczego regionu. Wśród naszych firm członkowskich są podmioty Grupy Kapitałowej KGHM, ale także małe i średnie firmy oraz samorządy lokalne i ich jednostki. To właśnie do tych organizacji chcemy dotrzeć z szeroką informacją o tym, z jakich funduszy mogą sfinansować planowane inwestycje i tworzyć nowe miejsca pracy. Jesteśmy przekonani, że kto szybciej i lepiej wykorzysta obecne możliwości, nie tylko poradzi sobie z dzisiejszymi wyzwaniami, ale i zbuduje swoją przewagę konkurencyjną. Liczę zatem na liczną obecność przedsiębiorców i samorządowców na naszym spotkaniu – zaprasza Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
Śniadanie samorządowo-gospodarcze odbędzie się już 28 lutego w Złotoryi (Hotel GOLD, Plac Reymonta 7, w godzinach od 9:00 do 12:00). Udział w wydarzeniu zapowiedzieli Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych.
Swoją ofertę dla samorządów i biznesu przedstawią Łukasz Kasprzak, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki, Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Tomasz Krzeszowiec, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Przemysław Bożek, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Krzysztof Frankowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Złotoryi. Współgospodarzem spotkania jest Robert Pawłowski, Burmistrz Złotoryi.
-Złotoryja jest wyjątkowym miejscem na mapie szeroko rozumianego Zagłębia Miedziowego. To przecież właśnie tu przemysł miedziowy ma swoje korzenie. Tradycje górnicze wciąż są kultywowane w Skansenie w Leszczynie. Mam nadzieję, że samorządowi uda się powrócić do organizacji słynnych Dymarek Kaczawskich i rozwinąć edukacyjny charakter Skansenu. Przeszłością jest ważna, tworzy tożsamość regionu i jego siłę. Należy zadbać także o przyszłość i stawiać na rozwój gospodarczy – uważa Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
W planowaniu przyszłości z pewnością bardzo ważny będzie kolejny etap ambitnego projektu Kolei Dolnośląskich odtwarzania dawnych połączeń kolejowych. Samorząd województwa jest w przededniu podpisania umowy z PKP PLK, w wyniku czego niebawem ogłoszony zostanie przetarg na odtworzenie linii kolejowej Legnica-Złotoryja w ramach rządowego programu Kolej+.
-Powrót kolei do Złotoryi jest przesądzony, to również ogromna zasługa naszych parlamentarzystów z marszałek Elżbietą Witek na czele. Sprawna komunikacja jest istotna przede wszystkim dla mieszkańców powiatu oraz przedsiębiorców, także obecnych i przyszłych inwestorów w podstrefie złotoryjskiej Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łatwiejszy dojazd do pracy oznacza większą dostępność wykwalifikowanych pracowników. Myślę, że dzięki kolei ten piękny region odwiedzać będzie również więcej turystów – podkreśla Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
Więcej o inwestycjach kolejowych w powiecie złotoryjskim dowiedzieć się będzie można od Tadeusza Szulca, Dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu, który również zapowiedział swój udział w wydarzeniu. Na spotkaniu w Złotoryi swoją obecność zapowiedzieli także przedstawiciele Kolei Dolnośląskich oraz wielu samorządowców i przedsiębiorców, w tym z Grupy Kapitałowej KGHM.
-Wierzę, że dyskusja w takim gronie usprawni współpracę pomiędzy podmiotami mającymi wpływ na życie regionu i będzie impulsem do dalszego rozwoju Ziemi Złotoryjskiej – deklaruje Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
Wstęp na śniadanie jest bezpłatny, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.
Kilkudziesięciu przedsiębiorców i samorządowców z całego powiatu złotoryjskiego wzięło dziś udział w śniadaniu biznesowym zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź. Była to doskonała okazja, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się, z jakich funduszy można pozyskać środki na rozwój gospodarczy i inwestycje prorozwojowe.
Ponad 50 osób wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź poświęconym dobrym praktykom i relacjom na linii samorząd – media. Z dzisiejszych warsztatów, każdy wyniósł coś wartościowego dla siebie, poznał, jak funkcjonują sąsiednie samorządy w zakresie promocji i budowania swojego potencjału.
Kilkaset wydarzeń wspierających biznes z obszarów gospodarki, prawa, finansów, nowoczesnych technologii, rozwoju kompetencji zespołów itp. zorganizował w minionym roku Związek Pracodawców Polska Miedź. Okazją do podsumowania działań i przedstawienia planów na przyszłość było Spotkanie Noworoczne ZPPM.
Związek Pracodawców Polska Miedź otrzymał prestiżowe wyróżnienie za autorski program mentoringowy. Udział w tym projekcie jest bezpłatny, a w ciągu sześciu edycji wzięło w nim udział blisko 130 osób z całego regionu zagłębia miedziowego.
Związek Pracodawców Polska Miedź zaprosił dzisiaj wszystkich partnerów – tych biznesowych, jak i samorządowych – na wspólne spotkanie noworoczne. Wśród wielu gości byli m.in. prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot, który od dzisiaj jest także nowym przewodniczącym Rady Związku.
Kryzys energetyczny spowodował, że wszyscy zadajemy sobie pytania: jak wyeliminować marnotrawstwo i zmaksymalizować wykorzystanie surowców i energii? Jak dać drugie życie rzeczom, zamiast produkować odpady? O tym mowa będzie podczas konferencji „Gospodarka o obiegu zamkniętym – racjonalne gospodarowanie zasobami”, która odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Racławicach. Można uczestniczyć w niej także online.
W ostatnim swoim ligowym meczu szczypiornistki KGHM Zagłębia Lubin pokonali we własnej hali ekipę MKS URBIS Gniezno 33:25 remisując do przerwy 13:13. Dzięki zwycięstwu Miedziowe zameldowały się na pierwszym miejscu w tabeli. Wydarzeniem był powrót na parkiet po 7 długich miesiącach Karoliny Kochaniak – Sala.
Mundurowi z Prochowic i Legnicy w trakcie patroli na terenie powiatu zatrzymali pięć osób, które miały przy sobie narkotyki. Mężczyźni za swoje czyny odpowiedzą teraz przed sądem. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
W Lubinie pojawił się nowy patriotyczny mural wykonany przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin. Tym razem, graf poświęcony jest ofiarom Rzezi Wołyńskiej i namalowany został na elewacji wiaduktu drogowego przy ul. Kolejowej.