×
Zbliżają się obchody Święta Niepodległości. W naszym regionie zaplanowano szereg uroczystości patriotycznych, imprez kulturalnych i wydarzeń sportowych. O tym, co gdzie i kiedy, przeczytacie w naszym portalu

Skąd i jak pozyskiwać fundusze na inwestycje prorozwojowe?

W najbliższy wtorek, 28 lutego, w Hotelu Gold w Złotoryi, odbędzie się spotkanie wszystkich przedsiębiorców i samorządowców z powiatu złotoryjskiego. Głównym tematem śniadania samorządowo – gospodarczego będzie omówienie możliwych form wsparcia rozwoju ze środków europejskich i krajowych. Organizatorem spotkania jest Związek Pracodawców Polska Miedź.

Skąd samorządy i przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze na konieczne inwestycje prorozwojowe i tworzenie nowych miejsc pracy? Jakie instrumenty wsparcia są przygotowane dla pracodawców? Odpowiedzią na te pytania mogą być środki z europejskich i krajowych funduszy. Przypomnijmy tylko, że wynegocjowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego nowy budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 to prawie 11 miliardów złotych. Jak zapewnia Zarząd Województwa, pieniądze zostaną wykorzystane na rzecz zrównoważonego rozwoju całego regionu, w tym powiatu złotoryjskiego. Jednak, aby o te i inne środki aplikować, już trzeba zacząć się przygotowywać. Cenną wiedzę, jak zrobić to skutecznie najlepiej otrzymać u źródła. Taką szansę stwarza śniadanie samorządowo-gospodarcze pn. „Finanse na rozwój gospodarczy w 2023 roku”, które organizuje Związek Pracodawców Polska Miedź.

-Zadaniem Związku jest wspieranie rozwoju gospodarczego regionu. Wśród naszych firm członkowskich są podmioty Grupy Kapitałowej KGHM, ale także małe i średnie firmy oraz samorządy lokalne i ich jednostki. To właśnie do tych organizacji chcemy dotrzeć z szeroką informacją o tym, z jakich funduszy mogą sfinansować planowane inwestycje i tworzyć nowe miejsca pracy. Jesteśmy przekonani, że kto szybciej i lepiej wykorzysta obecne możliwości, nie tylko poradzi sobie z dzisiejszymi wyzwaniami, ale i zbuduje swoją przewagę konkurencyjną. Liczę zatem na liczną obecność przedsiębiorców i samorządowców na naszym spotkaniu ­ – zaprasza Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Śniadanie samorządowo-gospodarcze odbędzie się już 28 lutego w Złotoryi (Hotel GOLD, Plac Reymonta 7, w godzinach od 9:00 do 12:00). Udział w wydarzeniu zapowiedzieli Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych.

Swoją ofertę dla samorządów i biznesu przedstawią Łukasz Kasprzak, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki, Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Tomasz Krzeszowiec, Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Przemysław Bożek, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Krzysztof Frankowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Złotoryi. Współgospodarzem spotkania jest Robert Pawłowski, Burmistrz Złotoryi.

-Złotoryja jest wyjątkowym miejscem na mapie szeroko rozumianego Zagłębia Miedziowego. To przecież właśnie tu przemysł miedziowy ma swoje korzenie. Tradycje górnicze wciąż są kultywowane w Skansenie w Leszczynie. Mam nadzieję, że samorządowi uda się powrócić do organizacji słynnych Dymarek Kaczawskich i rozwinąć edukacyjny charakter Skansenu. Przeszłością jest ważna, tworzy tożsamość regionu i jego siłę. Należy zadbać także o przyszłość i stawiać na rozwój gospodarczy – uważa Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

W planowaniu przyszłości z pewnością bardzo ważny będzie kolejny etap ambitnego projektu Kolei Dolnośląskich odtwarzania dawnych połączeń kolejowych. Samorząd województwa jest w przededniu podpisania umowy z PKP PLK, w wyniku czego niebawem ogłoszony zostanie przetarg na odtworzenie linii kolejowej Legnica-Złotoryja w ramach rządowego programu Kolej+.

-Powrót kolei do Złotoryi jest przesądzony, to również ogromna zasługa naszych parlamentarzystów z marszałek Elżbietą Witek na czele. Sprawna komunikacja jest istotna przede wszystkim dla mieszkańców powiatu oraz przedsiębiorców, także obecnych i przyszłych inwestorów w podstrefie złotoryjskiej Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łatwiejszy dojazd do pracy oznacza większą dostępność wykwalifikowanych pracowników. Myślę, że dzięki kolei ten piękny region odwiedzać będzie również więcej turystów – podkreśla Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Więcej o inwestycjach kolejowych w powiecie złotoryjskim dowiedzieć się będzie można od Tadeusza Szulca, Dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. we Wrocławiu, który również zapowiedział swój udział w wydarzeniu. Na spotkaniu w Złotoryi swoją obecność zapowiedzieli także przedstawiciele Kolei Dolnośląskich oraz wielu samorządowców i przedsiębiorców, w tym z Grupy Kapitałowej KGHM.

-Wierzę, że dyskusja w takim gronie usprawni współpracę pomiędzy podmiotami mającymi wpływ na życie regionu i będzie impulsem do dalszego rozwoju Ziemi Złotoryjskiej – deklaruje Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Wstęp na śniadanie jest bezpłatny, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ. 

MATERIAŁ PARTNERSKI 

 

Wybrane dla Ciebie

Pracodawcy zaprosili samorządowców i przedsiębiorców do Złotoryi

Kilkudziesięciu przedsiębiorców i samorządowców z całego powiatu złotoryjskiego wzięło dziś udział w śniadaniu biznesowym zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź. Była to doskonała okazja, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się, z jakich funduszy można pozyskać środki na rozwój gospodarczy i inwestycje prorozwojowe.

O dobrych praktykach w relacji samorząd – media. Pouczające szkolenie

Ponad 50 osób wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź poświęconym dobrym praktykom i relacjom na linii samorząd – media. Z dzisiejszych warsztatów, każdy wyniósł coś wartościowego dla siebie, poznał, jak funkcjonują sąsiednie samorządy w zakresie promocji i budowania swojego potencjału. 

Bez silnych pracodawców nie ma silnego regionu

Kilkaset wydarzeń wspierających biznes z obszarów gospodarki, prawa, finansów, nowoczesnych technologii, rozwoju kompetencji zespołów itp. zorganizował w minionym roku Związek Pracodawców Polska Miedź. Okazją do podsumowania działań i przedstawienia planów na przyszłość było Spotkanie Noworoczne ZPPM.

Prestiżowe wyróżnienie dla Związku Pracodawców za mentoring

Związek Pracodawców Polska Miedź otrzymał prestiżowe wyróżnienie za autorski program mentoringowy. Udział w tym projekcie jest bezpłatny, a w ciągu sześciu edycji wzięło w nim udział blisko 130 osób z całego regionu zagłębia miedziowego.

Spotkanie noworoczne władz KGHM, samorządowców i Pracodawców

Związek Pracodawców Polska Miedź zaprosił dzisiaj wszystkich partnerów – tych biznesowych, jak i samorządowych – na wspólne spotkanie noworoczne. Wśród wielu gości byli m.in. prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot, który od dzisiaj jest także nowym przewodniczącym Rady Związku.

Gospodarka obiegu zamkniętego panaceum na kryzys?

Kryzys energetyczny spowodował, że wszyscy zadajemy sobie pytania: jak wyeliminować marnotrawstwo i zmaksymalizować wykorzystanie surowców i energii? Jak dać drugie życie rzeczom, zamiast produkować odpady? O tym mowa będzie podczas konferencji „Gospodarka o obiegu zamkniętym – racjonalne gospodarowanie zasobami”, która odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Racławicach. Można uczestniczyć w niej także online.

Sport

Gniezno postawiło się mistrzyniom Polski

W ostatnim swoim ligowym meczu szczypiornistki KGHM Zagłębia Lubin pokonali we własnej hali ekipę MKS URBIS Gniezno 33:25 remisując do przerwy 13:13. Dzięki zwycięstwu Miedziowe zameldowały się na pierwszym miejscu w tabeli. Wydarzeniem był powrót na parkiet po 7 długich miesiącach Karoliny Kochaniak – Sala.