×
*** Koronawirus storpedował rozegranie derbowego pojedynku w ekstraklasie piłkarzy ręcznych. Przypadki COVID-19 wykryto w zespole Chrobrego Głogów *** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin z przytupem rozpoczęli świętowanie jubileuszu klubu. Na własnym stadionie pokonali Jagiellonię 3:0 ***

Dzieło sztuki przed bramą Huty Miedzi w Głogowie. Jubileuszowa kadź

W tym roku spółka KGHM świętuje jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Ten rok to także 50-lecie funkcjonowania Huty Miedzi Głogów. Z tej okazji przed główną bramą wjazdową do głogowskiej huty ustawiono hutniczą kadź z wyjątkowym graffiti, którego autorem jest Maciej Starowicz, pracownik HM Głogów.

Autor barwnego, jubileuszowego graffiti sam z zamiłowania jest graficiarzem, dlatego gdy tylko zrodził się pomysł namalowania kadzi, bez namysłu przyjął wyzwanie.

– Materiał kadzi to bardzo dobry materiał na graffiti. Farba gładko siada, dobrze przywiera i oddaje swoje kolory. Gdyby mi ktoś 10 lat temu powiedział, że namaluję graffiti na kadzi, nie uwierzyłbym. Cieszę się, bo na pewno już taka okazja się nie powtórzy – wspomina dziś Maciej Starowicz.

Jedna strona kadzi przedstawia postać hutnika przepalającego otwór spustowy w piecu. Natomiast druga część ukazuje obiekt Huty Miedzi Głogów nocą. By przewieźć ją z hali produkcyjnej, potrzebny był specjalny ciągnik siodłowy i specjalistyczny dźwig. Cały obiekt waży 17 ton. Kadź będzie cieszyła oko przed bramą wjazdową co najmniej do września. Potem wróci na Wydział Pieca Zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów II.

 
kadz2
kadz3
kadz4

Wybrane dla Ciebie

Młodzi i utalentowani ozdabiają ulice Przemkowa

Od pewnego czasu w różnych miejscach na terenie Przemkowa pojawiają się niezwykłe „obrazy”. Ich  pomysłodawcami  i jednocześnie wykonawcami są bracia Paweł i Piotr Gębala. Młodzi Twórcy realizując z wielkim zaangażowaniem swoją pasję, postanowili w nietypowy sposób upiększyć miasto.

Sokiści zatrzymali graficiarzy 'malujących” pociąg. Padły strzały

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Głogowa prowadząc rutynowe działania w rejonie stacji Głogów interweniowali  wobec trzech sprawców malowania graffiti na wagonie. W trakcie prowadzonych czynności jeden z mężczyzn napadł na funkcjonariusza raniąc go w głowę. Koledzy rannego mężczyzny musieli oddać strzały ostrzegawcze, by obezwładnić niesfornych graficiarzy.

Sport

Rozwiązali worek z medalami. Legniccy pływacy na podium

Czternaście medali w tym siedem złotych, trzy srebrne i pięć brązowych wywalczyli pływacy legnickiego Klubu Sportowego WANKAN na basenie 25 metrowym podczas zawodów  w Poznaniu.  Rywalizowało w nich 421 zawodniczek i zawodników z 27 klubów. Najwięcej medali wywalczyła Oliwia Wiesiołek ( trzy złote i srebrny) oraz Borys Kaszubowski ( trzy złote i brązowy).

Na sygnale

Splądrował opuszczony dom, a potem podpalił. Sprawcy grozi 10 lat

W ręce policjantów z Rudnej wpadł 25-latek, który niemal całkowicie splądrował opuszczony dom jednorodzinny. Gdy już nie było co ukraść, bo wyniósł wszystko, podpalił budynek. Mężczyzna podejrzany jest także o ograbienie dwóch niemieckich grobów. Sprawca przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozmaitości

ZUS wypłaci 14 emeryturę. Dostaną ją emeryci i renciści

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dwie dodatkowe emerytury. To będą 13 i 14 emerytura. Ta ostatnia wpłynie na konta seniorów wraz z listopadowym przekazem z ZUS. Dodatkowe wypłaty są naliczane z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku żeby je dostać.